Serdecznie witamy na stronie internetowej Projektu Partnerskiego Wędrówki Przedszkolaka - na ratunek przyrodzie...


 
     
       
           

 

   



 
Realizacja projektu...
 

31.10.2009 roku - zakończono przyjmowanie zgłoszeń placówek chętnych do wzięcia udziału w Projekcie.

Zgłoszonych zostało 41 placówek oświatowych. Wszystkim chętnym życzę sporo zaangażowania i wytrwałości.

 

Wszystkich zainteresowanych realizacją Projektu zapraszam na forum internetowe - http://przedszkolanki.pl/viewtopic.php?t=1669  - na nim umieszczane będą informacje dotyczące kolejnych etapów realizacji Projektu oraz sprawozdań, które docierają do głównego koordynatora Projektu.

 

Zgodnie z założeniami Projektu "zadaniem koordynatorów projektu w poszczególnych przedszkolach będzie zdanie relacji głównemu koordynatorowi projektu - każdego ostatniego dnia miesiąca – z postępów w działaniach w placówce".

Wspomniane sprawozdanie przesyłamy na e-maila: agnieszka@antu.pl lub agnieszka_puk@poczta.fm .

Sprawozdanie może przyjąć dowolną formę - może stanowić plik w postaci załącznika doc lub pdf,

może również stanowić treść wysyłanej wiadomości e-mailowej.

Wskazane jest by sprawozdania zawierały również załączniki w postaci zdjęć  lub skanów prac dzieci (pliki jpg, png lub gif).

Proszę również zaznaczyć w sprawozdaniu, której z Krain wspomniane opracowanie dotyczy.

 

SPRAWOZDANIA

 

Przedszkole nr 124 "Wesoła Ludwiczka" - Poznań

W ramach realizacji Wędrówek Przedszkolaka – na ratunek przyrodzie przedszkolaki z Przedszkola nr 124 w Poznaniu:

- zapoznały się z ogromem wód obejmujących naszą planetę (wiemy również, jaka rzeka płynie przez nasze miasto i jak wygląda życie w niej);

- poznały mieszkańców zbiorników wód – przedstawiały ich na przepięknych pracach plastycznych;

- prowadziły doświadczenia z wodą;

- poznały istotę „kropli wody” – stworzyły prace plastyczne wykorzystujące jej budowę, nauczyły się również i odtańczyły taniec kropelek;

- stworzyły także akwarium, które umieściły w Kąciku Wielkiego Błękitu…

         

         

 

* * * * * * * * * *

 

Nasze przedszkolaki zimy się nie boją! Codziennie aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu. Zabawom nie ma końca - lepienie bałwana, bitwa na śnieżki czy spacer po śniegu to nasze ulubione zajęcia!
W te mroźne dni oczywiście nie zapomnieliśmy o skrzydlatych przyjaciołach. W naszym przedszkolu zorganizowaliśmy akcję zbierania pożywienia dla ptaków. Ustaliliśmy nawet dyżury, aby żadnego dnia nie zabrakło im jedzenia. Wykonaliśmy
przepiękne lornetki dzięki, którym codziennie mogliśmy obserwować ptaki w naszej "Ptasiej stołówce". Odwiedziły nas sikorki, sójki, kosy oraz wiele innych.
Pamiętaliśmy również o pieskach ze Schroniska dla Bezdomnych zwierząt. Nasza akcja zbiórki darów cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Zebraliśmy dużo jedzenia oraz ciepłych koców dla naszych czworonożnych pupili.
Każda grupa wykonała również przepiękne prace plastyczne, które wystawiliśmy na Bożonarodzeniowym Kiermaszu. Dochód został przekazany na rzecz Schroniska.
Jak widać Kraina Mroźnej Bieli nie jest nam straszna!

         

         

        

        

 

* * * * * * * * * *

 

W tym roku przywitaliśmy Panią Wiosnę spacerując po ulicach naszego osiedla w specjalnie przygotowanych kapeluszach! Po drodze szukaliśmy pierwszych oznak wiosny. Szukaliśmy kwiatów, pąków na drzewach oraz nasłuchiwaliśmy czy nadleciały już ptaszki. Zrobiliśmy mnóstwo zdjęć, które zdobią teraz nasz "Kącik przyrody".
Korzystając z nowej pory roku wybraliśmy się również do naszego ogrodu, aby sprawdzić czy ktoś tam zamieszkał? Na miejscu udało nam się spotkać motylka, pszczółki i żabę. Po powrocie do sali opowiedzieliśmy sobie jak się rozwijają oraz jakie pełnią funkcję.
Najbardziej spodobał nam się motyl, który przyfrunął do naszego ogródka. Niestety, nie udało nam się zrobić zdjęcia. Tak bardzo chcieliśmy mieć go w sali, że po powrocie z ogrodu namalowaliśmy własne!
Kiedy pogoda nie dopisywała nasza sala zamieniała się w "wiosenną łąkę". Leżeliśmy słuchając odgłosów przyrody. Szczególnie spodobało nam się odgadywanie "który to ptak?"
Zainspirowani budzącą się przyrodą postanowiliśmy założyć ogródek w sali. Posialiśmy i posadziliśmy różne warzywa. Codziennie dbaliśmy o nie i obserwowaliśmy zmiany jakie w nich zachodzą.
W poszukiwaniu kolejnych dowodów, że wiosna na dobre już u nas zagościła wybraliśmy się na Cytadelę. Tam dokładnie przyjrzeliśmy się drzewom, krzewom oraz kwiatom. Na koniec urządziliśmy piknik. Kraina Soczystej Zieleni jest naszą ulubioną krainą!

 

.: ZOBACZ GALERIĘ :.

 

* * * * * * * * * *

 

Kiedy tylko pojawiły się pierwsze promienie słońca zabraliśmy lupy, lornetki i wyruszyliśmy w kolejną podróż po Krainie Żółtego Słońca!
Wyposażeni także w atlasy i książki ze zdjęciami drzew próbowaliśmy odnaleźć wybrane gatunki w najbliższej okolicy. Dokładnie obejrzeliśmy ich wygląd, korę a także kształt liści. Najbardziej spodobał nam się jednak "Dąb Ludwik", który rośnie w naszym ludwiczkowym ogrodzie! Na spacery zabieraliśmy ze sobą także zdjęcia ptaków, żeby utrwalić ich nazwy i wygląd. Przydały się również lornetki, które pomogły nam w obserwowaniu naszych skrzydlatych przyjaciół. Za pomocą lup odnaleźliśmy także kilku mieszkańców łąki - ślimaki, mrówki, biedronki itp.
Kiedy tylko było to możliwe korzystaliśmy z kąpieli słonecznych i bawiliśmy się w naszym ogrodzie. Oczywiście zawsze pamiętaliśmy o nakryciach głowy!
Kraina Żółtego Słońca pojawiała się także na naszych pracach plastycznych, gdzie zawsze widniało piękne i uśmiechnięte Słoneczko. Mamy nadzieję, że tym razem już nas nie opuści!
Dziękujemy za wspaniałą podróż po magicznych krainach przyrody. Były to niezwykle ciekawe i pouczające zajęcia!

 

.: ZOBACZ GALERIĘ :.

 

 

Przedszkole Samorządowe nr 71 - Białystok

Nasza przedszkolna grupa nazywa się ,,Kraina Smyka Podróżnika, więc lubimy podróżować.

W naszych podróżach zawsze są z nami nasze Panie Pani Jola H. i Pani Joanna J. Pierwszą krainą którą odwiedziliśmy była właśnie
Kraina Mroźnej Bieli. Zima to piękna pora roku, a w tym roku obfite opady śniegu dodały jej szczególnego uroku. Jeszcze nigdy lepienie
bałwanków nie sprawiło nam takiej radości. Bałwanki powstały dwa: Jeden ulepiony przez chłopaków, a drugi przez dziewczynki. Prześcigaliśmy się w pomysłach twórczych, żeby nadać bałwankom niepowtarzalny urok. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Klementynka i bałwanek Rozczochranek już prawie miesiąc stoją w ogrodzie przedszkolnym i śmieją się z mrozów i zawieruchy.
Ptaszki które dokarmiamy codziennie , zaprzyjaźniły się z nimi.

Ptaszki /autor Jolanta Herman/
Dzisiaj w przedszkolu, ważny dzień taki,
Myślą dziewczynki, myślą chłopaki,
Przyszła zima ,za oknem biało,
Kto zadba o ptaki?
Wróbel na krzaczku przysiadł,
Wzrok wbił w ziemię i czeka
Może ktoś podrzuci, jakiś okruch z daleka?
Wrona szuka na śniegu,
Też czegoś do zjedzenia,
Ptaszki małe i duże,
Mogą mieć swoje marzenia.
Marzą by napełnić swój brzuszek
I w zdrowiu doczekać wiosny,
By mógł na nieba błękicie ,
Rozbrzmiewać ich śpiew radosny.
A one wam podziękują ,
W zwyczajny dzień taki,
Nie ma piękniejszej muzyki ,
Niż koncert śpiewany przez ptaki.


A my cieszymy się ,że wśród śniegu dwa kolorowe bałwanki rozweseliły nasz przedszkolny ogród. Podróż po Krainie Mroźnej Bieli nie zawsze jest radosna dla wszystkich. Dowiedzieliśmy się o trudnej sytuacji w białostockim schronisku dla zwierząt.
,,SCHRONISKO PROSI O POMOC
Schronisko dla Zwierząt w Białymstoku ze względu na przedłużające się mrozy zwraca się do mieszkańców miasta Białegostoku i okolic z gorącą prośbą o zebranie i ofiarowanie kocy oraz ręczników niezbędnych nam do ocieplenia legowisk dla piesków z naszego Schroniska.
Bardzo szybko przystąpiliśmy do działań. Nasza Pani napisała wiersz, który od razu trafił w nasze serduszka - Psiakom trzeba pomóc!
 

Bezdomny pies /aut. Jolanta Herman/
Tyle już książek o pieskach napisano,
Tyle programów o nich wymyślano...
Tyle w sklepach mają, dla nich różności,
Obroży, zabawek no i sztucznych kości...
A powiedzcie mili, co dla pieska tego?
Który nigdy, nigdy, nie miał domu swego?
Ma takie piękne ,lecz smutne oczy,
Kiedy z ogonkiem opuszczonym, samotnie gdzieś kroczy?
Jeżeli gdzieś kiedyś spotkasz pieska takiego,
To zrób dla niego coś dobrego.
Postaw gdzieś miskę, z jakąś strawą,
Gdyż szukanie jedzenia, nie jest łatwą sprawą.
I nie głaszcz takiego pieska ,
Gdy samotnie gdzieś stoi,
On nie chce cię skrzywdzić, on tylko się boi...
A gdy go nakarmisz, będzie zadowolony,
Podziękuje ci merdając ogonkiem, na wszystkie strony.

W sobotę Pani Jola i Pani Joasia zawiozły w naszym imieniu ,,Smyka Podróżnika te wszystkie dary. Zdjęcia które nam pokazały wzruszyły nas ogromnie. Wiemy, że naszą akcję rozpropagujemy i w innych przedszkolach pod hasłem ,,Ciepły dar serca".
Podróż nasza wciąż trwa - mroźna zima ,,zaprzyjaźniła się z nami na dłużej".

      

  

 

 

Centrum Językowe - Göteborg

 

        

         

 

* * * * * * * * * *

 

Na podróż po Krainie Mroźnej Bieli poświęciliśmy cztery kolejne lekcje. Tematy poszczególnych  lekcji to : „Zima-pora roku”, „Dokarmiamy zwierzęta zimą”, „Sporty zimowe” oraz „Zimowy spacer”.

Podczas pierwszej lekcji rozmawialiśmy o zimie jako porze roku. Dzieci starały się odpowiedzieć na następujące pytania:

Jakie pory roku wyróżniamy?

Po jakiej porze roku następuje zimą?

Jaka pora roku następuje po zimie?

Jakie zabawy zimowe można wymienić?

W jaki sposób powinno ubierać się dziecko na zimowy spacer?

W jaki sposób ulepić bałwana?

Co to jest mróz, sopel i kulig?

Uczyliśmy się także na pamięć wierszyka Hanny Ożogowskiej o bałwanku.  Dzieci pracowały również z zimowymi historyjkami obrazkowymi.

Podczas drugich zajęć zapoznaliśmy się z tekstem Doroty Gellner „Głodny ptaszek”. Rozmawialiśmy także o tym jak zachowują się różne zwierzęta zima. Dzieci dowiedziały się, że niektóre ptaki tj. bocian czy jaskółka odlatują na zimę do ciepłych krajów, inne natomiast zmieniają swoje upierzenie po to, aby lepiej chronić się przed zimnem np. wróbel, sowa, dzięcioł czy wrona. Bardzo wiele zwierząt leśnych także zmienia swoja sierść na grubsza w czasie zimowych mrozów, a do tych zwierząt należą: lis, sarna, zając czy dzik. Dzieci zwróciły uwagę na to, że zwierzęta skrzętnie przygotowują się do zimy, zbierając zapasy do swoich spiżarni, po to, aby mieć co jeść zimową pora. Podczas lekcji próbowaliśmy także wymienić zwierzęta, które zapadają w sen zimowy. Okazuje się, ze nie tylko niedźwiedź czy borsuk śpi cała zimę. Dzieci były bardzo zaskoczone kiedy dowiedziały się ze żaba, mucha, komar także śpią słodkim snem. Uczniowie wskazywali w jaki sposób można pomagać zwierzętom zima. Wśród najpopularniejszych odpowiedzi było budowanie karmnika, paśnika czy też ocieplanie budynków, w których mieszkają zwierzęta przydomowe tj. psy.

Podczas zajęć numer trzy rozmawialiśmy o różnych sportach zimowych. Pani przyklejała na tablicy zdjęcia przedstawiające poszczególne dyscypliny sportowe tj. narciarstwo szybkie, biegi narciarskie, skoki narciarskie, hokej na lodzie, łyżwiarstwo szybkie, łyżwiarstwo figurowe, saneczkarstwo, bobsleje. Dzieci z wielkim przejęciem opowiadały o własnych doświadczeniach związanych z tymi sportami. Bardzo kibicowaliśmy polskim sportowcom startującym na Igrzyskach Olimpijskich w Kanadzie. Doskonale znamy naszych najlepszych sportowców, medalistów Justynę Kowalczyk i Adama Małysza, o których mówią również nasi szwedzcy koledzy i nauczyciele, gratulując nam takich zawodników. Na zakończenie naszej podróży wybraliśmy się na wycieczkę po naszej Małej Krainie Wielkiego Mrozu, mianowicie na nasze osiedle, które znajduje się ponad 100 metrów npm. W tym roku spadło u nas dużo, dużo śniegu. Przez kilka tygodni musieliśmy się przedzierać przez duże zaspy, aby dotrzeć do szkoły, ale było radości. A oto zdjęcia z naszej wspaniałej wycieczki po Krainie Wielkiego Mrozu jakim było nasze osiedle Gårdsten.

        

        

      

 

* * * * * * * * * *

Wiosna to wspaniała pora roku, na która wszyscy oczekiwaliśmy z niecierpliwością po bardzo ciężkiej zimie. W tym etapie projektu wybraliśmy się w podróż po Krainie Soczystej Zieleni. Wspólnie z nasza panią postanowiliśmy lepiej przyjrzeć się roślinom oraz owadom, które są wokół nas. Na jednej z lekcji robiliśmy atlas wiosennych kwiatów. Wycinaliśmy zdjęcia kwiatów oraz opisy do nich i każdy własnoręcznie projektował swój album. Znaliśmy tylko nieliczne kwiaty, takie jak zawilce czy krokusy. O kilku innych takich jak przebiśnieg, podbiał czy sasanka słyszeliśmy po raz pierwszy. W naszej okolicy można napotkać niezliczoną ilość zawilców. Na kolejnej lekcji wybraliśmy się na mały spacer po naszej okolicy, aby zaobserwować pierwsze oznaki wiosny. Z uwagi na to, iż mieszkamy ponad 120 metrów n.p.m wiosna przyszła do nas nieco później. Bardzo długo leżał śnieg i kwiaty oraz drzewa nie miały szans, aby zakwitnąć. Niektóre drzewa nie wypuściły nawet pąków. Z dnia na dzień jednak doszliśmy do wniosku, że jest coraz lepiej, i ze wiosna wreszcie do nas zawita. Na lekcji omawialiśmy również znana „Baśń o pierwszym skowronku”. Byliśmy bardzo zauroczeni treścią baśni o biednym chłopie, który poprosił bogata panią o kilka ziarenek zboża, po to, aby zasiać swoje pole. Nieprzejednana Pani nie chciała dać biedakowi zboża, i dopiero pieśń pierwszego wiosennego skowronka rozmiękczyła serce Pani. Polecamy wszystkim lekturę tej baśni. Na zakończenie naszej podróży dyskutowaliśmy o owadach, które można spotkać wiosna. Dowiedzieliśmy się, że biedronka ma 4 skrzydła (dwa duże, twarde, które uniemożliwiają jej latania oraz dwa cienkie, które znajdują się pod tymi twardymi, za pomocą których właśnie lata). Ponadto wiemy, że biedronki jedzą mszyce, które są takimi małymi robaczkami, szkodnikami. Jedna malutka biedronka potrafi zjeść nawet 40 takich mszyc dziennie. Uczyliśmy się również o etapach rozwoju motyla cytrynowego. Motyl składa jajka na liściach drzew, następnie z tych jajek wykluwają się larwy, które przeistaczają się następnie w poczwarkę, i dopiero z poczwarki wyłania się piękny motyl. Dowiedzieliśmy się również o tym, że istnieją różne gatunki motyli, i ze niektóre żyją tylko jeden dzień. Było nam smutno z tego powodu. Wiemy również, iż wszystkie owady mają 6 nóg, a ich ciało składa się z trzech części: z głowy, tułów i odwłok (po szwedzku części ciała owada nazywają się huvud, mellankropp i bakkropp. Po szwedzku owady nazywają się insekter, motyl to fjärill a biedronka to nyckelpigga. Tłumaczyliśmy również teksty o biedronce, motylu cytrynowym i ogólnie o owadach ze szwedzkiego na polski. Byliśmy małymi tłumaczami. Do zobaczenia z następnym etapie projektu.

 

.: ZOBACZ GALERIĘ:.

 

* * * * * * * * * *

.: ZOBACZ FILM :.

 

Przedszkole nr 189 - Warszawa

W tym roku szkolnym do Wędrówek Przedszkolaka wystartowałam z maluszkami.

Mimo tak młodego wieku (dzieci) staraliśmy się jak mogliśmy. Przygodę w Krainie Wielkiego Błękitu zaczęliśmy od powieszenia w sali i intensywnego oglądania dziecięcej mapy świata. Korzystaliśmy również z podświetlanego globusa, albumów, pocztówek, wyświetlanych slajdów. Podczas wspominania wakacyjnych przygód okazało się, że każdy miał kontakt z wodą, czy to pływając w morzu, czy chlapiąc się w kałuży. Mapa i globus pokazały jak wiele jest wody na świecie i że w wielu miejscach jej brakuje. Z pomocą rodziców i kolegów ze starszych grup rozpoczęliśmy realizację projektu „Woda”.

Dowiedzieliśmy się do czego potrzebna jest woda, gdzie się znajduje, czy może się zmieniać. Doszliśmy do przekonania, że człowiek bez wody nie może żyć, to samo zwierzęta i rośliny. Dlatego oszczędzamy wodę, zakręcamy kapiące krany, przy myciu zębów korzystamy z wody w kubeczkach.

Gdy było jeszcze ciepło i jesiennie bawiliśmy się piaskiem i wodą na podwórku, przelewaliśmy, nalewaliśmy, podlewaliśmy, badaliśmy co pływa, a co nie. Spacerowaliśmy do pobliskiego parku Królikarni i tam oglądaliśmy żyjące w stawach i ich pobliżu zwierzęta i rośliny. W sali zrobiliśmy kącik leśny z prawdziwym mchem (który w lesie utrzymuje wilgoć) i grzybami (które jak wiadomo rosną po deszczu).

W październiku mieliśmy Pasowanie na Przedszkolaka połączone z Dniem Ziemniaka. Oprócz występów ten dzień wyróżnił się wystawą zrobionych wspólnie z rodzicami ludzików z różnych warzyw (które również do wzrostu potrzebują wody) oraz ucztą ziemniaczano- warzywną. Dodatkową, nie zapowiedzianą atrakcją był świeży śnieg, który wprawdzie szybko się rozpuścił, ale pozwolił na zrobienie pierwszych bałwanków.

Nasza grupa nazywa się Słoneczka. Jak wiadomo słońce i woda to składniki niezbędne wszystkim do życia. Ucząc się piosenek i wierszy o słoneczkach, często dotykaliśmy problemu wody, jej stanu skupienia, właściwości, wzajemnych powiązań, obiegu w przyrodzie. W naturalny sposób, na miarę możliwości dzieci poznawaliśmy to, co dla innych wydawałoby się trudne. Ale tak wcale nie było. Kiedy śpiewamy, że słonko zasłoniła chmura, a zaraz potem spadł deszcz i zrobiła się piękna tęcza, albo że promyczek słonka wypił ślimaczkowi kropelkę rosy z listka to już mamy problem badawczy do wyjaśnienia.  Mamy w grupie trzylatka, który czyta i bardzo wiele wie. Często przynosi do przedszkola różne albumy, encyklopedie dziecięce i dzieci z tego w naturalny sposób korzystają.

Rajem dla „wodnych” tematów stał się cieplejszy niż październik listopad. Realizując temat „Niech tam leje, niech tam wieje, ja się bawię ja się śmieję” dokonywaliśmy obserwacji pogody: deszczu, mżawki, ulewy, gradu, mgły, uczyliśmy się wielu piosenek, malowaliśmy. Hitem prac plastycznych stało się malowanie farbami akwarelowymi na mokrej, zgniecionej kartce papieru. Jesienne drzewa w deszczu długo ozdabiały wystawę dla rodziców. Także wróżby andrzejkowe nie mogły odbyć się bez wody: lanie wosku, wróżenie z pływających w misce stateczków zrobionych z połówek orzechów włoskich.

Grudzień powitał nas najpierw deszczem, a później śniegiem i lodem. Zabawy na podwórku stały się jeszcze bardziej atrakcyjne. Oczywiście nieodzowne stało się zbadanie, czy śnieg jest czysty? Nie obyło się też bez eksperymentów z zamarzaniem i rozpuszczaniem.

Spotkanie integracyjne z rodzicami, którego celem było zrobienie ozdób świątecznych, pierniczków i ubranie choinki w naszej sali także umożliwiło zbadanie rozpuszczalności cukru w wodzie (na lukier) i parowania wody z czajnika. Eksperyment z krystalizacją soli jeszcze trwa.

Kraina Wielkiego Błękitu choć nieco poznana będzie się na pewno przewijać w zwiedzaniu pozostałych krain.

         

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Krainy Mroźnej Bieli i Soczystej Zieleni [Pobierz]

 

 

Zespół Gimnazjalno Szkolny - Długomiłowice

Jest w sadzawce, w oceanie,
jest w sikawce jest i w kranie
Bez niej by nie było mycia,
bez niej by nie było picia
Bez niej by nie było miło,
bo i życia by nie było"
Dzieci podczas różnych zabaw i zajęć dowiedziały się jak ogromne znaczenie ma woda w przyrodzie. Doświadczenia przyczyniły się do podjęcia działań związanych z oszczędzaniem wody nie tylko w przedszkolu, ale i w domu. Przedszkolaki zachęcały domowników do oszczędnego gospodarowania wodą poprzez zwracanie uwagi na umiejętne wykorzystanie jej podczas mycia naczyń, mycia zębów i kąpieli.
Wiersz pt. ,,Kran” M. Terlikowskiej był okazją do wspólnej zabawy w naśladowanie odgłosów wody.
Myła ręce jakaś gapa- kap, kap, kap
Poszła , a kran dalej kapał- kap, kap, kap
Wczoraj kapie i dziś kapie- kap, kap, kap
I źle myśli o tej gapie- kap, kap, kap
I przez gapę kran ma katar- kap, kap, kap
Bo te krople to są grosze- kap, kap, kap
Grosz za groszem z wodą poszedł- kap, kap, kap
Co tu robić- gapa nie wie- kap, kap, kap
A więc my powiemy gapie
Dokręć kran- o już nie kapie.
W łazienkach pojawiły się znaczki i rysunki przypominające o zakręcaniu kranów. ,,Oszczędzaj wodę”- symbol kapiącego kranu i napisu sygnalizował o ważnej czynności w łazience, wdrażał dzieci do zamykania kranów i właściwego ich użytkowania. Ręce myjemy wg instrukcji.
“Puszczamy bańki mydlane”. Dzieci po wysłuchaniu wiersza pt. “Bańki mydlane” otrzymały kubek z wodą i słomkę, dmuchając w słomkę wpuszczały powietrze do wody i obserwowały reakcję.
Następnie dzieci puszczały bańki mydlane przy akompaniamencie piosenki. Próbowały wyjaśnić zaobserwowane reakcje.
Wybraliśmy się na wycieczkę nad akwen wodny Dębowa, podziwialiśmy tam ptactwo wodne, gniazdo perkoza na wodzie, kurki i kaczki dzikie oraz piękne łabędzie którym zanieśliśmy pieczywo.
Wspólnie z rodzicami dzieci zastanawiały nad wykorzystaniem wody w domu. Co by było gdyby jej zabrakło ?
Wypowiedzi zapisane na karteczkach wspólnie z dziećmi analizowaliśmy w przedszkolu.
"Ludzie i zwierzęta nie mieliby co pić,
Nie byłoby roślinek
Nie byłoby życia na ziemi
Nie można , by było się umyć i ludzie chodziliby brudni
Nie moglibyśmy pływać latem
Uczestniczyliśmy w wycieczce do Aqua Parku w Brzegu. Zabawa w wodzie, pływanie – dwie godzinki szybko nam minęły.
Postanowiliśmy z rodzicami w maju pojechać na Zielone Przedszkole nad Morze Bałtyckie, do Dźwirzyna.
Na razie oglądaliśmy zbiór prawdziwych muszelek.
Byliśmy na wystawie ryb i innych wodnych zwierząt w Muzeum Przyrodniczym na Górze Świętej Anny. Po powrocie rysowaliśmy ryby, które umieściliśmy na wystawie prac.
W deszczowy smutny dzień byliśmy na spacerze pod kolorowymi parasolkami w kaloszach. Wiemy, ze deszcz też jest potrzebny dla roślin i przyrody. Wiemy że na deszczową pogodę trzeba się odpowiednio ubrać.
Następnie malowaliśmy kolorowe parasolki.

         

  

 

* * * * * * * * * *

 

Zima w tym roku była długa i śnieżna. Przez tę krainę przechodziliśmy w ciepłych kurtkach, szalikach, czapkach i dobrych butach. Codziennie byliśmy na spacerach. Obserwowaliśmy padający śnieg, który coraz większe zaspy tworzył koło przedszkola.

Lepiliśmy bałwany, konkurs wygrał ten na zdjęciu:) Próbowaliśmy zrobić igloo, ale nie ukończyliśmy, wiemy że to nie jest proste zadanie:) Byliśmy na wspaniałym kuligu po naszej wiosce. Sanie i saneczki ciągnął traktor tatusia Beatki -
dziękujemy mu za to bardzo:)
Nie zapomnieliśmy o ptakach, wróbelkach, które systematycznie karmiliśmy ziarnami lnu i słonecznika, sikorkach lubiących słoninkę oczywiście surową nie wędzoną, bo sól im szkodzi oraz dzikich kaczkach, które zamieszkały na rzece w okolicy szkoły.

Codzienne spacery z chlebem dla nich były bardzo kształcące. Robiliśmy wiele prac plastycznych i gazetek o zimie.

Nauczyliśmy się dużo piosenek i wierszyków. Przygotowaliśmy piękne jasełka,
bo zima to oczywiście okres świąt Bożego Narodzenia.

Przedstawienie to obejrzały nasze babcie i dziadkowie oraz osoby starsze na niedzielnym spotkaniu Caritasu.
Niestety Kraina śnieżnej Bieli dobiegła końca, niedługo wkroczymy do następnej:)...

         

       

      

 

* * * * * * * * * *

W ramach realizacji "Krainy soczystej zieleni" dzieci
1. Poznały kwiaty chronione w szczególności krokusy, zawilce, które rosną w naszym parku i przebiśniegi.
2. Założyły hodowlę szczypiorku i rzeżuchy, sadziły podlewały, a gdy wyrósł przygotowywały i jadły ze smakiem pyszne kanapki.
3. Robiły Marzannę, z piosenkami uczestniczyły w pożegnaniu zimy.
4. Gaik jako symbol wiosny przynieśliśmy do przedszkola.
5. Palma świąteczna, kultywowanie tradycji.
6. Dzień zielony - przyszliśmy wszyscy na zielono, mogliśmy malować zielona farbą i naklejać rzeczy z zielonego papieru.
7. Przygotowaliśmy przedstawienie "O żabkach w czerwonych czapkach" Piękne stroje zrobiły nam mamy.

7. Wiosenna wycieczka do ZOO, oglądanie zwierząt, nazywanie i rozpoznawanie
8. Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego dokarmianie kózek i zabawy z nimi
9. Wycieczka nad staw obserwowanie i słuchanie żabiego koncertu.

 

.: ZOBACZ GALERIĘ:.

 

 

Przedszkole nr 5 z Oddziałem Żłobkowym - Sokółka

Projekt partnerski "Wędrówki przedszkolaka na ratunek przyrodzie" realizują w naszym przedszkolu - grupa Stokrotek (3-4 latki) pod opieką Agnieszki Mazuryk i Pani Dyrektor Lucyny Jolanty Szymańskiej oraz grupa Maczków (3-2latki) pod opieka Małgorzaty

Dębko i Anny Klim.

Przystępując do realizacji Projektu zaplanowałyśmy, kiedy nasze grupy odbędą podróże po krainach: Wielkiego Błękitu – realizowana w październiku i listopadzie, kraina Mroźnej Bieli (grudzień, styczeń, luty), Soczystej Zieleni (marzec, kwiecień) i kraina Złotego Słońca (maj- czerwiec).

Ostatni tydzień października był dniami aktywności naszego przedszkola pod hasłem: kolorowego tygodnia.

Nawiązując do realizacji Projektu czwarty dzień (czwartek) był dniem niebieskim. Dzieci i pracownicy przedszkola w tym dniu ubrani byli na niebiesko.

W trakcie pierwszej podróży po krainie Wielkiego Błękitu: Stokrotki i Maczki - zapoznały się z globusem, symboliką jego kolorów (niebieski; rzeki, jeziora,  morza, oceany) dzieci zostały

uświadomione ogromu wód znajdujących się w naturalnych zbiornikach na kuli ziemskiej. Poznały środowisko wodne czyli rośliny i zwierzęta żyjące w wodzie. Szukały odpowiednich obrazków, które przedstawiają tych, którzy nie mogą żyć bez wody.

W każdej z grup dzieci zorganizowały kącik krainy Wielkiego Błękitu gdzie znalazły miejsce charakterystyczne dla takiego środowiska zwierzęta (żółw, żabki, rybki a nawet rekin) i roślinki (lilie, glony).

Ciekawe zdjęcia, które zrobiliśmy w trakcie pierwszej podróży posłużą nam do stworzenia "Albumu Wędrówek Przedszkolaka"

W listopadzie będziemy kontynuować dalsze podróże po Błękitnej Krainie…

 

Listopad był kolejnym miesiącem wędrówek po Krainie Wielkiego Błękitu. W trakcie podróży nasze przedszkolaki zapoznały się ze środowiskiem wodnym jakim jest akwarium i jezioro. Poznały roślinki i rybki i zwierzątka żyjące w tych środowisku. Stworzone wcześniej w salach kąciki Niebieskiej Krainy zostały "udoskonalone". Dzieci do niebieskiej bibułki przyklejały sylwety rybek i roślin akwariowych, a także żyjących w jeziorach. Oglądały tez albumy zawierające różne zdjęcia przedstawiające środowisko wodne. Oddzielne zajęcia zostały poświęcone zabawom z wodą. Nasze przedszkolaki poznawały właściwości wody poprzez: przelewanie wody z kubeczka do kubeczka, wlewanie wody z kubeczka do miski, pluskanie palcami, obserwacje spadających z dłoni kropli wody.
Przeprowadzały także doświadczenia obserwując jak zachowują się różne substancje wlewane do wody (tusz, farba, miód, wosk). Odbywały się też zabawy matematyczne, dzieci poprzez doświadczenia - porównywały ciężar różnych przedmiotów (cięższy lżejszy od wody) zachowania w wodzie (co tonie, co pływa). Rozpoznawały odgłosy spadającego deszczu, ulewy, burzy.
Została też przeprowadzona pogadanka na temat wody, jej zastosowania i przydatności dla życia człowieka i przyrody. Podsumowaniem naszej wędrówki po tej krainie było zorganizowanie między grupowego quizu dotyczącego naszej podróży. Dzieciom zadawałyśmy pytania i z trzech możliwych odpowiedzi musiały wybrać jedną prawidłową. Ku naszej wielkiej radości mogłyśmy ocenić nasze przedszkolaki na piątki. Zdjęcia, które zrobiliśmy w trakcie podróży po Krainie Błękitu wykorzystamy do prezentacji .

W grudniu rozpoczynamy wędrówkę po Krainie Mroźnej Bieli.

        

        

     

 

* * * * * * * * * *

 

Przedszkole nr 5 rozpoczęło wędrówkę po Krainie Mroźnej Bieli. Pani Zima nie zawiodła nas i przykryła Świat puszystym, białym śniegiem. Była to okazja do obserwacji razem z naszymi przedszkolakami krajobrazu w zimowej szacie, a także do utrwalenie koloru białego.

 Dzieci z zaciekawieniem przyglądały się płatkom śniegu, ich kształty były inspiracją do różnych zajęć plastycznych (wykonanie zimowego drzewa obsypanego płatkami śniegu, ozdabianie szablonów śniegowych gwiazdek, tworzenie bałwanków z białych kulek). W salach powstały kąciki "Mroźnej Bieli". Nie zabrakło w nich bałwanków, białych maskotek, oszronionych
drzewek, posypanych śniegiem choinek i białego puchu (waty, białych koronek).

Podczas podróży bawiliśmy się przy piosenkach o tematyce zimowej, "lepiliśmy" śnieżki z papieru, które wykorzystaliśmy do śnieżnych bitew, rzutu do celu.
Ciąg dalszy podróży po Krainie Mroźnej Bieli nastąpi w styczniu...

        

         

      

 

W styczniu kontynuowaliśmy wędrówkę po Krainie Mroźnej Bieli. W tym miesiącu wraz z naszymi dziećmi postanowiliśmy pomóc naszym skrzydlatym przyjaciołom - ptaszkom. Dzieci wysłuchały opowiadania L. Krzemienieckiej "Przyjaciel zza okna" , rozmawialiśmy na temat pomocy ptakom w okresie zimy oraz rodzaju pożywienia dla ptaszków. Zaczęliśmy
od zawieszenia karmników w każdej z grup. Następnie dzieci przyniosły do przedszkola różne "smakołyki" dla naszych latających przyjaciół. Znalazły się tam: ziarenka, pestki, chlebek, płatki owsiane, kasza a nawet słoninka. Okazało się , iż dokarmianie ptaków to prawdziwa przyjemność i z radością obserwujemy je w naszych karmnikach.
Wybraliśmy się też na spacer gdzie na gałązce drzewa zawiesiliśmy słoninkę, a w miejscach gdzie śniegu było mniej dzieci porozrzucały chlebek i ziarenka. Nie zabrakło też szaleństw na białym puchu. Dzieci wykonały też prace plastyczne: malowały zimę na niebieskim tle, przyklejały futerko (z waty) zajączkowi. Ciąg dalszy podróży po Krainie Mroźnej Bieli już w lutym. Cieplutko pozdrawiamy!

         

        

 

W dalszej wędrówce po Krainie Mroźnej Bieli zdecydowaliśmy się pomóc bezdomnym zwierzątkom. Okazją do tego był dzień 17 lutego obchodzony jako: "Światowy Dzień Kota".
Od 15 lutego trwa w naszym przedszkolu zbiórka darów (koce, puszki z żywnością, sucha karma, makaron, kasza itp.) dla zwierząt z schroniska w Sokółce. Inicjatywa przyczyniła się do uwrażliwienia i zwrócenia uwagi dzieciom i ich bliskim na los biednych, porzuconych, niepotrzebnych nikomu zwierząt. Akcji tej przyświecały hasła: "Kto serduszko dobre ma na schronisko zwierząt da", "Pomóż. Bezdomne zwierzaki i ich opiekunowie będą wdzięczni za każdy datek", "Nie ma magazynów z przyjaciółmi, ale są schroniska, w których można znaleźć najwspanialszego przyjaciela" . Akcja odniosła skutek. Dzieci bardzo się zaangażowały i
pudło szybki zapełniło się żywnością dla zwierząt. Na zakończenie wędrówki po Krainie Mroźnej Bieli, przedszkolaki z
naszego przedszkola podjęły próbę malowania wiosennych kwiatów na śniegu. Chciały w ten sposób przyspieszyć odejście zimy. Po malowaniu rozgrzewały się ćwicząc, skacząc i rzucając. Zabawy na śniegu sprawiły im ogromną radość.
W marcu rozpoczynamy wędrówkę po "Krainie Soczystej Zieleni". Pozdrawiamy.

         

         

 

* * * * * * * * * *

 

Nadeszła radosna i niezwykle barwna pora roku - wiosna. Wędrówkę  po Krainie Soczystej Zieleni rozpoczęliśmy od barwnego korowodu kwiatowego. Wszystkie dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w wiosennym spacerze. Dzieci niosły: kolorowe kwiaty, wiosenne motyle, transparent z napisem wiosna. W czasie wycieczki śpiewały piosenki o tematyce wiosennej np.: "nie spijcie kiedy wiosna" itp. W ten ekologiczny sposób chcieliśmy wyrazić naszą radość z przyjścia długo oczekiwanej wiosny.

Kolejnym naszym przedsięwzięciem było założenie zielonych ogródków w sali. W kącikach przyrody sadziliśmy cebulę i cebulowe kwiatki (hiacynty, narcyzy, żonkile, tulipany) , sialiśmy owies, rzeżuchę do ziemi. Założyliśmy też na gazie, na słoiczku z wodą hodowlę fasoli. Dowiedzieliśmy się też co jest potrzebne roślinkom do życia.

Systematycznie podlewamy i pielęgnujemy nasze roślinki. Nasz kącik przyrodniczy staje się z dnia na dzień bardziej zielony. W kwietniu będziemy kontynuować nasza podróż.

 

 

* * * * * * * * * *

 

Wiosna „wybuchła” zielenią co dało nam świetną okazje do wyruszenia na zwiad przyrodniczy. Maczki i Stokrotki przyglądały się wiosennej, soczystej zieleni. Obserwowały różne rodzaje traw, przyglądały się, dotykały młodych, zielonych listków oraz "uganiały się" za kolorowymi motylkami. W naszej wędrówce po Krainie Soczystej Zieleni nie zabrakło też uroczystych obchodów „Dnia Ziemi”. W tym dniu całe nasze przedszkole, dzieci i pracownicy ubrani byli na zielono. Przywitały nas Kwiatowe Wróżki, które miały dla nas kilka „przyrodniczych” zadań. Wszyscy zdobyliśmy odznaki Przyjaciół Natury – zielone ekoludki.
W pełni soczyście zazieleniły się też nasze przedszkolne kąciki przyrody. Pojawiły się tam fiołki, aksamitki, żeniszki
i żółte rumianki wśród, których brzęczą pszczółki i królują kolorowe ule, które wykonały „Stokrotki”.
W maju rozpoczynamy wędrówkę po Krainie Złotego Słońca.

         

        

 

* * * * * * * * * *

 

W Wędrówce po Krainie Złotego Słońca odkrywaliśmy najbliższą okolice. Zainteresowaliśmy się wzbogaceniem ekosystemu naszego przedszkolnego ogródka. W dniu Dobrych Uczynków wraz ze Stowarzyszeniem Rodziców na rzecz Przedszkola nr 5 z Oddziałem Żłobkowym „Kraina Radości” posądziliśmy kasztanowca. Wielką niespodzianką okazał się fakt, iż na naszych starszych drzewach gniazda zbudowały sobie sowy, udało się nam zrobić przepiękne zdjęcia. Dbaliśmy też o tuje, choinki i bukszpany zasadzone przez nas
w zeszłym roku. Szczególna troska otoczyliśmy kąciki zieleni w naszych salach przedszkolnych. Regularnie je odchwaszczaliśmy, nawoziliśmy i podlewaliśmy oraz rozmawialiśmy na temat warunków życia roślin. Najmłodsza grupa „Maczki” zadbała też o kwiatki na tarasie przedszkolnym.
Często odbywaliśmy dalsze i bliższe wycieczki, których celem były obserwacje naturalnych ekosystemów: las, łąka i park. Przyglądaliśmy się życiu ich mieszkańców, zainspirowało nas to do stworzenia przepięknych prac plastycznych.
Podsumowaniem naszej Wędrówki Przedszkolaka Na Ratunek Przyrodzie był ekologiczny przemarsz ulicami naszego miasteczka. Przygotowaliśmy transparenty i rekwizyty: balony, kolorowe kwiaty, instrumenty, w ten sposób chcieliśmy zwrócić uwagę na potrzebę dbania naturalne środowisko. Mamy nadzieje, że się nam udało….

 

.: ZOBACZ GALERIĘ:.

 

 

Przedszkole Miejskie nr 16 - Przemyśl

W ramach realizacji Wędrówek Przedszkolaka przedszkolaki z Przedszkola nr 16 w Przemyślu prowadzą hodowlę rybek, a więc akwarium jest główną częścią naszego Kącika Wielkiego Błękitu.

Zaczęliśmy również gromadzić informacje związane z wodą, roślinami wodnymi, zwierzętami żyjącymi w wodzie.

Jesteśmy w trakcie zdobywania szczegółowych informacji na temat rzeki San płynącej przez nasze miasto.

Przed zajęciami zgodnie z założeniami kinezjologii Dennisona pijemy wodę niegazowaną.

Dzieci świetnie bawiły się podczas zajęć edukacyjnych, podczas których przez

doświadczenia mogły poznać właściwości wody (stany skupienia, odgłosy, tonięcie i pływanie).

Przed nami jeszcze wiele ciekawych zajęć…

 

W listopadzie korzystaliśmy z materiałów przesłanych nam przez Klub Gaja (program "Ryby mają głos").
Dzieci dowiedziały się bardzo dużo na temat zagrożonych gatunków ryb w rzekach i morzach. Korzystaliśmy z przysłanych nam materiałów edukacyjnych: plakatów "Historia Złotej Rybki", ilustracji przedstawiających różne gatunki ryb oraz interaktywnej animacji.

Dzieci wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem różnorodnych technik, uczestniczyły w zabawach dydaktycznych oraz licznych
wycieczkach, podczas których obserwowały przyrodę (szczególnie zwracały uwagę na znaczenie wody, jej stany skupienia itp.)

         

 

* * * * * * * * * *

 

W grudniu rozpoczęliśmy wędrówkę po Krainie mroźnej Bieli. Podziwiamy piękne zimowe krajobrazy za naszym oknem i z innych zakątków Polski i świata. Korzystamy z uroków zimy (zabawy i sporty na śniegu), ale pamiętamy też o zwierzętach. W naszym karmniku oprócz wróbli ucztują sikorki, czasami gołębie. Nawiązaliśmy kontakt ze schroniskiem dla zwierząt bezdomnych w
Orzechowcach i rozpoczynamy akcję "Pomóż zwierzętom przetrwać zimę".
Pozdrawiamy ciepło w ten zimowy czas!

 

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Krainy Soczystej Zieleni [Pobierz]

 

* * * * * * * * * *

Wędrówki po Krainie Złotego Słońca rozpoczęliśmy od zwiedzania naszej najbliższej okolicy: ogród przedszkolny i pobliski lasek. Obserwowaliśmy rośliny i zwierzęta zamieszkujące te ekosystemy. Zrobiliśmy fotograficzną relację z poczynionych obserwacji, rozpoznawaliśmy drzewa, krzewy, zioła, nazywaliśmy znane nam ptaki i owady.
Dużym wydarzeniem była wycieczka do Arboretum w Bolestraszycach, gdzie oprócz przepięknych znanych i nieznanych, czy też chronionych roślin, mogliśmy podziwiać wystawy przyrodnicze, obserwować pracę pszczelarza, poznać cykl rozwojowy żaby w naturalnym środowisku, dostrzec nawet zaskrońca i jaszczurkę.
Wycieczka do Łętowni z okazji Dnia Dziecka była dla wszystkich wielką frajdą. Mieliśmy możliwość poznania z bliska ekosystemu, jakim jest łąka. Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, tuż pod lasem, zaostrzyły apetyt nawet zatwardziałym niejadkom.
Grupa "Ekoludki" zaprezentowała piosenkę "Z przyrodą zgodnie żyj" podczas finału Przedszkolnych Prezentacji Artystycznych w Przemyślu.
Dziękujemy za wspólne wędrowanie i do zobaczenia w przyszłym roku!

 

.: ZOBACZ GALERIĘ:.

 

 

Prywatne Przedszkole "Słodki Domek" - Poznań

Sprawozdanie z Krainy Soczystej Zieleni [Pobierz]

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Krainy Wielkiego Błękitu [Pobierz]

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Krainy Mroźnej Bieli [Pobierz] oraz jego ciąg dalszy [Pobierz]

 

* * * * * * * * * *

 

W marcu rozpoczęliśmy wędrówkę po Krainie Soczystej Zieleni. Podczas spacerów
i zabaw na świeżym powietrzu poznawaliśmy zjawiska zachodzące w przyrodzie wraz
ze zmianą pory roku, obserwowaliśmy marcową pogodę i przypomnieliśmy sobie jak powstają chmury deszczowe. Na podstawie naszych obserwacji i spostrzeżeń wspólnie wykonaliśmy pracę plastyczną Marcowy garnek pogody – w garnku pana Marca, wykonanym z szarego papieru, umieściliśmy obrazki zjawisk atmosferycznych, jakie udało nam się zaobserwować. Bawiliśmy się również w Marcową muzykę wykorzystując w tym celu szary papier, folię aluminiową, kubeczki plastikowe, torebki foliowe i dźwięki, jakie można uzyskać z tych nietypowych instrumentów.

Pierwszych oznak wiosny wytrwale poszukiwaliśmy w ogrodzie przedszkolnym oraz spacerując alejkami pobliskiego parku – przyglądaliśmy się krzewom i drzewom oraz nasłuchiwaliśmy śpiewu ptaków. Podczas zajęć poznaliśmy nazwy i wygląd wiosennych kwiatów: krokus, sasanka, pierwiosnek, przebiśnieg. Dowiedzieliśmy się także, że kwiaty te są pod ochroną. Na przykładzie hiacyntu poznaliśmy kolejne etapy sadzenia cebulek kwiatowych, obserwowaliśmy rozwój kwiatu i nazywaliśmy podstawowe części rośliny: korzenie, łodyga, liść, kielich. Obserwowaliśmy także gałązki forsycji umieszczone w kąciku przyrody i porównywaliśmy warunki życia roślin w sali i w ogrodzie. Utrwaliliśmy wiadomości o ptakach powracających z ciepłych krajów (bocian, jaskółka, skowronek), ich wyglądzie i sposobie budowania gniazd, słuchaliśmy wydawanych przez nie odgłosów (nagranych na płytę CD). Nasze spostrzeżenia dotyczące wiosny odzwierciedliliśmy
w swoich pracach malowanych farbami podczas słuchania utworu A. Vivaldiego
Cztery pory roku. Wiosna.

Przygotowując się do powitania wiosny, wspólnie zrobiliśmy pierwsze wiosenne porządki w ogrodzie - zebraliśmy gałęzie oraz pograbiliśmy i zebraliśmy liście do worków foliowych. Podziwialiśmy także piękne krokusy i przebiśniegi, które zakwitły u nas
w ogrodzie.

Zapoznaliśmy się z tradycjami wiążącymi się ze zwyczajem pożegnania zimy
i powitania wiosny (marzanna, chodzenie z gaikiem). Wiosnę powitaliśmy poprzez przystrojenie sal gałązkami wierzby, które ozdobiliśmy kolorowymi wstążkami i kwiatkami
z krepy oraz poprzez zawieszenie na gałązkach w ogrodzie przedszkolnym radosnych zielonych jaskółek – sylwet ptaków pomalowanych podczas zajęć zieloną farbą.

            

 

* * * * * * * * * *

 

W kwietniu kontynuowaliśmy wędrówkę po Krainie Soczystej Zieleni. Podczas kolejnych warsztatów przyrodniczych związanych z obchodami Dnia Ziemi zapoznaliśmy się z niektórymi przyczynami zanieczyszczenia naszej planety oraz koniecznością jej ochrony. Przypomnieliśmy sobie podstawowe informacje o kuli ziemskiej i zwróciliśmy uwagę na jej kolorystykę, wygląd ukazany na zdjęciach oraz na globusie. Wspólnie wykonaliśmy model Ziemi i plansze obrazujące cztery żywioły wykorzystując przy tym hula-hop, farby i pastele (Edukacja przez ruch).

Problem zanieczyszczeń najbliższego środowiska przyrodniczego, wynikających z tego niebezpieczeństw grożących życiu ludzi, zwierząt jak i roślin oraz sposoby ochrony tego środowiska, przybliżyliśmy sobie podczas wspólnych zabaw, takich jak: Zdrowa i chora planeta, Zbieramy śmieci, Kolorowe kosze oraz podczas zabaw ruchowych z wykorzystaniem plastikowych butelek. Razem poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie: Co należy robić, aby nasza planeta była czysta i zdrowa? Nasze propozycje narysowaliśmy na zielonych listkach, wyciętych z kolorowego papieru, które umieściliśmy na Drzewku dobrych życzeń. Poznaliśmy również takie pojęcia jak segregacja i recykling. Utrwaliliśmy przy okazji kolory pojemników przeznaczonych do segregacji odpadów oraz przeprowadziliśmy w ogrodzie przedszkolnym eksperyment Jak śmieci stają się ziemią? Na podstawie przedstawienia kukiełkowego pt. Trzy siostry (według wiersza Małgorzaty Robaczyk) odkryliśmy, jakie nowe rzeczy można wykonać z niektórych odpadów.

Z radością wzięliśmy również udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu na wykonanie dowolnie wybraną metodą (rysunek, obraz, plakat, wyklejanka, wycinanka, collage) pracy pt. Gratowóz.

Dzień Ziemi świętowaliśmy poprzez porządkowanie najbliższego terenu przedszkola (Plac Spiski, teren wokół przedszkola).

W kolejnym tygodniu rozwijaliśmy i utrwalaliśmy naszą wiedzę o tym, w jaki sposób możemy dbać o Ziemię. Podczas spaceru alejkami Parku Sołackiego obserwowaliśmy otaczającą przyrodę, zwróciliśmy uwagę na czystość wody w stawie i zabraliśmy do słoika próbkę wody ze stawu do celów badawczych w przedszkolu. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, czy woda jest nam potrzebna oraz w jaki sposób możemy oszczędzać i ochraniać wodę. W sali wykonaliśmy prosty filtr z gazy oraz z waty do oczyszczania wody
i sprawdziliśmy stan czystości wody przyniesionej ze stawu. Byliśmy zaskoczeni, jak wiele osadu zostało na gazie.

Przypomnieliśmy sobie również, czego kwiaty i inne rośliny potrzebują, aby mogły rosnąć
i rozkwitać, a w ogrodzie przedszkolnym dzięki współpracy samodzielnie zasadziliśmy nasze pierwsze drzewko. Na podsumowanie zajęć poświęconych dbaniu o najbliższe środowisko wykonaliśmy pracę plastyczną metodą collage Przyjaciel Przyrody wykorzystując różne surowce wtórne (gazety, talerze jednorazowe, wełnę, karton itp).

Z niecierpliwością już oczekujemy podróży po Krainie Złotego Słońca.

 

         

 

* * * * * * * * * *

Sprawozdanie z Krainy Złotego Słońca [Pobierz]

 

Przedszkole nr 5 - Wolsztyn

Na skutek problemów z hostingiem utracono dotychczasowe dane - będziemy starać się je odzyskać.

 

Choć przedszkolaki bardzo lubią zimę i śnieg wcale im nie przeszkadzał wszyscy z niecierpliwością wyczekiwali wiosny. I choć jednego dnia wydawać się mogło, że już na dobre zagościła u nas to drugiego dnia sypnęła śniegiem, powiała chłodem przypominając nam o sobie. Nic więc dziwnego. W końcu ludowe przysłowie mówi: „W marcu jak w garncu”.

Ale przedszkolaki Słonecznej Piątki” już na początku marca ruszyły w okolice przedszkola by odszukać choć malutki znak jaki zostawiła wiosna. I z dnia na dzień udawało nam się to coraz bardziej. Powoli zaczęły wychodzić krokusy ( przedszkolaki wiedzą, ze występują one tylko w kolorze żółtym, białym i fioletowym), nieśmiało wśród resztek śniegu wychylały swoje główki przebiśniegi. Nasze przedszkolaki wiedzą, co oznacza określenie rośliny pod ochroną dlatego nikt nawet nie pomyślał o tym, by je bezmyślnie niszczyć. Pojawiły się sasanki, wiewiórki nieśmiało wychylały się ze swoich dziupli, nad łąkami przelatywały bociany…

Z wielkim zaangażowaniem dzieci wraz z rodzicami przystąpiły do konkursu plastycznego „Kto lub co wiosnę czyni”. Piękne, kolorowe prace długo zdobiły nasze przedszkolne korytarze.

Dla tych, którzy lubią wymyślać wiersze i opowiadania ogłosiliśmy konkurs literacki. Ciekawych prac wpłynęło naprawdę dużo. My przedstawiamy wierszyk Julki ( l.5) i Stasia ( l.5)

WIOSNA W OGRODZIE JULKI

Wiosna radosna, zakwitła sosna

Ptaki śpiewają, słońce witają

Cieszą się biedronki i budują domki

Gąsienica mała już wiosnę witała

Teraz się raduje liście pałaszuje

A ptaszek Ćwirćwirek miał radosne chwile

Wiosną zachwycony szuka sobie żony

Gniazdo z nią buduje jajka wysiaduje

A bocian przyleci i przyniesie dzieci

Pan jeżyk Kolczatek złamał babci kwiatek

Ona się nie gniewa i z ptakami śpiewa

Pszczółki się zbierają i po miód latają

Wszyscy się cieszą na ogród spieszą

Sieją nasionka za trawka stonka…

 

CZEKAJĄC NA WIOSNĘ

Słonko ostatnio za chmurką mieszkało

Więc było zimno i często padało

- Słoneczko drogie! – przyprowadź wiosnę

Chcemy czuć ciepło, mieć miny radosne

Obsyp kwiatkami pola i łąki

Czekamy na Ciebie –

dzieci ze Słonecznej Piątki 

Ale wiosna tak naprawdę zagościła u nas kiedy wraz z innymi przedszkolakami z naszej gminy pożegnaliśmy zimę w wolsztyńskim parku. Tam odbył się ludowy obrzęd „sądu nad marzanną”. Wśród przeszło dwudziestu marzann nasza, wykonana przez najstarszą grupę 5- latków zdobyła wyróżnienie. Może dlatego od tej pory wiosna z każdym dniem coraz częściej dawała o sobie znać.

A kiedy pogoda za oknem i słońce coraz śmielej wypuszczało swoje promienie szkoda było siedzieć w przedszkolu. Mali przedszkolacy ruszyli podglądać i nadsłuchiwać co w przyrodzie piszczy biorąc ze sobą lupy, szkła powiększające, lornetki. Oj było na co popatrzeć…W końcu nie wszystko można dojrzeć gołym okiem. Z różnych stron słychać było okrzyki radości i zdziwienia. Na podsumowanie jednej z takich wypraw mały Mikołaj stwierdził „Świat przyrody jest pełen niezbadanych tajemnic”.

Położenie przedszkola w pobliżu parku a także piękny kasztanowiec za oknem naszej sali pozwolił nam zaobserwować jak rozwijają się drzewa. Rozpoznawaliśmy nazwy najpopularniejszych gatunków, oglądaliśmy przez lupę fakturę kory a także obserwowaliśmy słoje, jakie pojawiają się na pniu po ścięciu drzewa. Teraz już wiemy jak oblicza się wiek drzew.

Nasze przedszkolaki z zainteresowaniem brały udział w zajęciach związanych  z ekologią. Doskonale orientują się co szkodzi a co jest przyjazne dla środowiska. Oprócz tego, że potrafią podawać ciekawe przykłady sami starają się być przyjaciółmi przyrody.

Kolejny numer ( 68 ) naszego przedszkolnego miesięcznika „Wesołe Przedszkole” został poświęcony właśnie ekologii. Mali przedszkolacy mieli w nim naprawdę dużo do powiedzenia.

W ostatnich dniach mali badacze przyrody mieli okazję poobserwować świat pod mikroskopem. Te zajęcia chyba najbardziej zapadły w pamięci naszych przedszkolaków. Bo cóż może być ciekawszego niż zobaczyć wielką fabrykę tlenu  w środku liścia,  zobaczyć mikroskopijne zwierzątka żyjące w stawie, obejrzeć kawałek szyszki od modrzewia, płatek dzikiej śliwy…I kto by pomyślał, że wszędzie tam toczy się życie…Choć dla takiego malucha trudne są niektóre sprawy do pojęcia jedno jest pewne…mali badacze przyrody  Słonecznej Piątki spisali się na medal. Mamy tylko nadzieję, że to co poprzez wędrówkę po Krainie soczyste zieleni zdołali zaobserwować, posłuchać, podpatrzeć…to wszystko wykorzystają w dorosłym życiu. Wtedy na pewno Ziemia im się za to wszystko odwdzięczy.

            

          

 

* * * * * * * * * *

Powoli kończy się nasza wspólna wędrówka…Trochę będzie szkoda, ale przecież ostatnia część naszego wspólnego projektu nie oznacza końca naszych przedszkolnych wędrówek…Świat przyrody jest przecież taki tajemniczy.

Kiedy na dworze zrobiło się trochę cieplej wyruszyliśmy z przedszkola by podpatrzyć i posłuchać „Co w trawie piszczy?”. Wiosenna łąka powoli zaczęła mienić się różnorodnością roślin, fruwające nad nimi owady wydawały się tworzyć jakąś tajemniczą orkiestrę. Podczas zajęć dużo rozmawialiśmy o życiu owadów a czasami wiedza jaką mają dzieci w tym zakresie potrafiła zaskoczyć nawet i same panie.

Nikogo więc nie zdziwił widok dostojnie kroczącego bociana, ale nasze przedszkolaki już wiedzą, że tak naprawdę wcale nie żaby są bocianim przysmakiem, ale myszy, zaskrońce, krety, raki, ryby, pisklęta innych ptaków i małe zające. Przy okazji dużo rozmawialiśmy o ochronnej roli barw niektórych zwierząt i próbowaliśmy to zaobserwować. Co nieco udało nam się podpatrzeć…

Na początku maja zamieniliśmy się w małych tropicieli odpadów. I choć mała Ala mocno wierzyła, że uda jej się znaleźć słuchawki, które wyrzuciła mama, Marcin chciał znaleźć swoje połamane wiaderko, które mogłoby jeszcze do czegoś się przydać to po naszej wyprawie przedszkolaki już wiedziały, że to nie jest taka prosta sprawa.

Razem z panią przewodnik – ekolog udaliśmy się do pobliskiego gniazda recyklingowego gdzie utrwaliliśmy sobie jakie opakowania do którego pojemnika się wrzuca: papiery, plastik, szkło białe, kolorowe, metale… Przedszkolaki spisali się na medal. Następnie udaliśmy się do sortowni odpadów gdzie obserwowaliśmy proces sortowania a na koniec mieliśmy okazję zobaczyć olbrzymie wysypisko odpadów komunalnych…Tam na pewno gdzieś były słuchawki Ali i wiaderko Marcina, ale…nikt nie miał zamiaru tego szukać.

Przedszkolaki wiedzą, że nie wszystkie miejsca wokół są pełne zanieczyszczeń i góry śmieci. Mogli się sami o tym przekonać na wycieczce na ścieżce dydaktycznej, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu „Bagno Chorzemińskie”. Przebiega ona w atrakcyjnym widokowo terenie i przedstawia elementy środowiska przyrodniczego, prezentuje pracę leśników oraz pozwala na aktywne poznanie lasu i jego tajemnic. Największe zainteresowanie wśród dzieci wzbudziło mrowisko z wyjątkowo dużymi mrówkami a także ptasi budzik. Słuchaliśmy uważnie, ale zamiast ptaków wiewiórki przyglądały się nam  z zainteresowaniem. Nasze sprawozdania z obu wycieczek zostały zamieszczone w tygodniku „Dzień Wolsztyński” / 8.VI.2010 wyd.131/

Ale nasze przedszkolaki nawet wtedy kiedy wychodzą na plac zabaw potrafią nachylić się nad małą biedronką, poobserwować jak ślimak radzi obie ze swoim domkiem na grzbiecie, jak bardzo muszą napracować się pająki by zrobić solidną sieć na swoje ofiary…

…Kończy się nasza wspólna wędrówka… Jeszcze wiele przed nami. To co udało się nam do tej pory podpatrzeć, podsłuchać, odkryć było naprawdę bardzo interesujące. Z pewnością mali przedszkolacy ze Słonecznej Piątki mogą czuć się prawdziwymi ekologami.

 

.: ZOBACZ GALERIĘ:.

 

 

Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek - Garbów

W naszym przedszkolu projekt realizuje grupa najmłodsza – 3-latki. Realizację zaczęliśmy od poznawania Krainy Wielkiego Błękitu, na co przeznaczyliśmy miesiące jesienne – październik i listopad. Wprowadzenie tematyki rozpoczęliśmy – jak to u maluszków - od rozpoznawania i utrwalania koloru niebieskiego oraz wszelkich jego odcieni. Dzieci poznały globus, a na nim – strefy błękitu, czyli
wszelkie rodzaje wód. Poznawały podwodne życie, dzięki ilustracjom, obrazkom, fotografiom z różnych źródeł. Przeprowadzały również wodne eksperymenty, sprawdzały co pływa, a co tonie w wodzie, próbowały wyjaśniać, dlaczego tak się dzieje. Maluchy brały również udział w cyklu zajęć, których motywem przewodnim był deszcz. Malowały niebieskimi farbami, ciemnymi odcieniami tworzyły krople deszczu na papierowych parasolkach. Kolorowały wodną roślinność i żyjątka, techniką „mokre w mokrym” wykonywały kropelki deszczu. Próbowały również wyjaśnić, skąd bierze się deszcz oraz po co i komu potrzebna jest woda. W sali
urządziliśmy kącik Wielkiego Błękitu, na niebieskim tle umieściliśmy wszelkie żyjątka wodne, drapieżne ryby, ośmiornice, itp. Od grudnia będziemy realizować zagadnienia z dziedziny Mroźnej Bieli.

   

 

* * * * * * * * * *

 

Miesiące zimowe dostarczyły naszym przedszkolakom okazji do poznawania Krainy Mroźnej Bieli.

Ponieważ projekt realizuje grupa maluszków, to rozpoczęliśmy oczywiście od utrwalenia koloru białego.

Dzieci miały okazję nauczyć się, jak rozpoznawać oznaki nadchodzącej i trwającej zimy oraz jej charakterystyczne cechy,

w czym pomogła sprzyjająca często obserwacjom aura.

Maluszki dogłębnie poznały właściwości śniegu, wielozmysłowe jego poznawanie przyniosło im wiele radości,

jak również nieoczekiwanych reakcji. W sali również dzieci obserwowały właściwości śniegu,

gdyż pewnego dnia przedszkole odwiedził prawdziwy śniegowy bałwanek w plastikowej misce.

Dzieci na bieżąco mogły śledzić jego reakcję na ciepłe, cieplejsze i gorące powietrze i porównywać czas topnienia.

Przeprowadziliśmy wiele rozmów na temat pomocy zimą tym, którzy jej oczekują – ludziom i zwierzętom,

czego efektem był czynny udział dzieci w zimowej akcji pt. „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”,

w pomoc rzeczową dla ubogich i potrzebujących dzieci włączyli się oczywiście rodzice.

Ważnym zadaniem domowym dla dzieci i ich tatusiów było zatroszczenie się o naszych najmniejszych braci –

głodne ptaki, które na śniegu na próżno szukały dla siebie pożywienia.

Relację z wywiązania się z zadania zdawały dzieciaki niemal każdego dnia, dzieliły się pomysłami.

Dzieci brały również czynny udział w zajęciach, których motywem przewodnim był mróz i jego właściwości, jego wpływ na otaczającą nas przyrodę.

Poznały znaczenie czterech słów na „Z”: „zawieja, zawierucha, zamieć, zaspa”.

 Dzieci uczyły się odróżniać garderobę zimową od letniej, ćwiczyły przy okazji samodzielność

podczas ubierania się na spacer w okolice przedszkola, w celu nie tylko pohasania po świeżym powietrzu,

ale również obserwowania zimowej przyrody, pięknych krajobrazów w naszej malowniczej miejscowości – Garbowie.

Nauczycielki starały się, aby szczególnie wpoić maluszkom zasady zachowania bezpieczeństwa

 podczas zimowych zabaw na śniegu i lodzie oraz troski o zdrowie.

Przeprowadziliśmy wiele zabaw o tematyce zimowej, dzieci bardzo chętnie wchodziły w rolę lodowych sopli,

saneczek i koników w kuligu, tańczących śnieżynek, śnieżnej zamieci, a nawet śniegowych kul.

Maluszki poznały ciekawostki o Eskimosach, żyjących w krainie wiecznego lodu, warunkach, w jakich żyją.

Poniżej przedstawiam fragmenty naszej zimowej galerii prac plastycznych.

   

 

* * * * * * * * * *

W marcu i kwietniu grupa maluszków z naszego przedszkola podróżowała po Krainie Soczystej Zieleni. Nadchodząca szybkimi krokami wiosna dostarczyła dzieciom okazji do nowych doświadczeń, wrażeń, odczuć i przeżyć. Na początku zwróciliśmy uwagę na to, co się zmienia wokół nas, jaka jest pogoda za oknem. Dzieci poznały znaczenie przysłowia "W marcu jak w garncu" i wykonywały "marcowe garnki" wg własnych pomysłów. Również tablice tematyczne zyskały wiosenny charakter. Ponieważ nasze przedszkole znajduje się na wsi, mogliśmy każdego dnia obserwować najróżniejsze ślady wiosny w naszym otoczeniu. Nauczycielki zapoznały najpierw maluszki z oznakami wiosny, jej przejawami, skierowały uwagę na to, co najistotniejsze. Zieleni wokół nas jest mnóstwo - przedszkole mieści się na terenie olbrzymiej działki, porośniętej przeróżnymi rodzajami drzew, krzewów, roślinności stale zielonej oraz kwitnącej, jest piękny duży sad z różnymi rodzajami drzew owocowych oraz wspaniały ogród, który wiosną zachwyca nas okazami kwitnących kwiatów. Całe to otoczenie dało okazję do prawdziwej wędrówki po Krainie prawdziwie Soczystej Zieleni. Z dnia na dzień dzieci obserwowały, w jak szybkim tempie rośnie trawa na placu zabaw i w ogrodzie, jak szybko puste, smutne gałązki drzew zapełniają się mnóstwem zielonych listków, jak drzewa iglaste stają się coraz bardziej soczysto zielone, jak pięknie intensywnie różowo zaczyna kwitnąć egzotyczna odmiana kasztanowca wzbudzająca zainteresowanie wszystkich odwiedzających garbowskie przedszkole wiosną. Oglądaliśmy, jak z niepozornych roślinek w ogródku wyłaniały się piękne przebiśniegi, kielichy krokusów, pierwiosnki, żonkile, wreszcie - okazałe tulipany w tęczowych barwach. Dzieci starały się zapamiętać nazwy tych wiosennych kwiatów, opowiadały, jak wyglądają ich przydomowe ogródki prowadzone przez mamusie, sprawdzały, czy rosną w nich podobne roślinki do tych przedszkolnych. Maluchy dowiedziały się naocznie, że większość tych kwiatów wyrasta z cebulek. Rozmawialiśmy również na temat, co jest niezbędne kwiatom do wzrostu i życia. Dzieci wysiały ziarenka owsa w pojemniczki, każdego dnia obserwowały wzrost zielonych roślinek, owies został wykorzystany jako dekoracja wielkanocna (podstawa dla pisanki malowanej farbami przez dzieci). Zwróciliśmy również uwagę na zwierzęta, gdyż coraz częściej nasz ogród zaczęły odwiedzać wiewiórki, krety, zostawiające po sobie dorodne ziemne "pamiątki", widzieliśmy dżdżownice wychodzące na wilgotną ziemię, pewnego pogodnego poranka mieliśmy okazję wysłuchać pięknego ptasiego koncertu z balkonu przy naszej sali. Dzieci były również na wycieczce w zaprzyjaźnionym gospodarstwie, gdzie oglądały hodowlę zwierzątek domowych, zachwyciły ich szczególnie "egzotyczne" odmiany kur, gęsi, perliczek oraz kogut-olbrzym. Dowiedziały się, że tym zwierzątkom soczysta zieleń trawy jest niezbędna do codziennego życia. Ciekawostką było to, że jajka, które znoszą perliczki, również są w kolorze zielonym! Kilka takich dziwacznych jaj przyniosły dzieci do przedszkola, aby pokazać innym . Kolor zielony maluszki utrwaliły także wykonując pracę plastyczną kilkoma technikami, zatytułowaną "Domki w zieleni". Kwiecień dostarczył nam również okazji do uwrażliwiania dzieci na potrzeby przyrody, na konieczność utrzymywania czystości wokół nas, na dbanie o otoczenie, dzieci wypowiadały się, dlaczego nie wolno śmiecić wokół siebie, nie niszczyć bezmyślnie drzew. Dzieci wczuwały się w role drzew podczas zabawy twórczej "Jestem wesołym (smutnym) drzewem".

Maluszki poznały znaczenie nowego trudnego słowa - "środowisko". Poznały przyczyny zanieczyszczenia powietrza, konieczność jego ochrony, jego znaczenia dla naszego życia i zdrowia. Brały udział w zajęciach badawczych, które polegały m.in. na odszukiwaniu powietrza wokół nas (z pomocą balonika, słomki i wody, pasków bibuły). Maluszki wykonywały również latawce, których niestety nie mogliśmy wspólnie wypróbować na otwartej przestrzeni, gdyż długotrwała niesprzyjająca aura - codzienne intensywne opady deszczu - nie pozwoliła zabrać kartonowo-bibułkowych latawców na podwórko. Dzieci zabrały więc swoje prace do domu, gdzie wraz z rodzicami lub rodzeństwem przy sprzyjającym wietrze sprawdzały działanie powietrza na lot latawca. Spotkania z Krainą Soczystej Zieleni upłynęły maluszkom przede wszystkim na codziennym obserwowaniu, doświadczaniu, zauważaniu, słuchaniu, podpatrywaniu tego, co nam bliskie, co piękne i ważne oraz dzieleniu się swoimi obserwacjami, spostrzeżeniami i odczuciami. Dla nauczycielek ważne było, aby maluchy uczyły się dostrzegać piękno polskiej przyrody i zrozumieć, że każda roślinka i każde najmniejsze zwierzątko jest osobnym cudem.

 

      

 

 

Przedszkole nr 10 im. Misia Uszatka - Koszalin

11 września 2009 roku w Koszalinie została zainaugurowana międzynarodowa akcja Sprzątania Świata pod hasłem: „Pomagajmy Ziemi - codziennie". Happening przebiegał pod hasłem „Sprzątamy i malujemy świat”

To już piętnasta edycja akcji w Polsce. Jej koordynacją zajmuje się fundacja Nasza Ziemia, założona w 1994r. przez Mirę Stanisławską - Meysztowicz.

Dlaczego inaugurację imprezy zaplanowano w naszym mieście? - Ponieważ Koszalin to miasto zielone, a jego mieszkańcy codziennie pokazują, jak decyzje podejmowane w domu, szkole, pracy lub sklepie mogą wpływać na środowisko, w którym żyjemy - informował Robert Grabowski, rzecznik magistratu.

Wciąż jednak robimy dla naszego środowiska za mało. - Do ekologii w dzisiejszych czasach chyba już nikogo nie należy specjalnie przekonywać, ale nasze wygodnictwo sprawia, że w praktyce nie wszyscy stosują się do zasad zalecanych przez obrońców środowiska naturalnego - uważa prezydent Koszalina Mirosław Mikietyński.

A jeśli edukować, to od najmłodszych lat i tylko przez zabawę. Tak właśnie było 11 września 2009r. przed Urzędem Miejskim w Koszalinie. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonała pani Mira Stanisławska – Meysztowicz, prezes Fundacji Nasza Ziemia (na zdjęciu ze starszakami z naszego przedszkola). Widowiskową akcję przed ratuszem przeprowadzili pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Mogliśmy zobaczyć na Rynku Staromiejskim jak wygląda profesjonalna segregacja śmieci i co się z nimi później dzieje. Pokazano to na przykładzie plastikowych butelek PET. Obejrzeliśmy także sprzęt, czyli wszelakiego rodzaju pojazdy, które na co dzień służą do tego, aby w mieście było czysto. Poza tym dzieci brały udział w ekozabawach, wielkoformatowym malowaniu, licznych konkursach i innych atrakcjach dla dzieci. Impreza przed ratuszem trwała przez dwie godziny.

Dzieci z naszego przedszkola wiedzą, że dbając o Ziemię, dbamy także o siebie. Taka akcja, jak w Koszalinie, jest dowodem nowej świadomości i zmieniającego się stosunku człowieka do przyrody na przyjazne naturze.

 „Jesień do nas zawitała, wszystkie liście pomalowała. Krzewy, drzewa ozłociła, wszystko rosą pięknie umyła.”

 Pod takim hasłem przebiegał jeden z październikowych dni w naszym przedszkolu. Oczywiście dzieci dowiedziały się, że zbierając dary natury: kasztany, żołędzie, szyszki, korale jarzębiny, nie należy łamać i niszczyć drzew. Dzieci we wszystkich grupach wykonywały różnorodne prace z wykorzystaniem darów przyrody:

      

 

Wszystkie prace zostały wyeksponowane w holu przedszkola, aby mogli je obejrzeć rodzice. Poza tym dzieci przy wyjściu z przedszkola witała Pani Jesień, która zadawała dzieciom zagadki przyrodnicze i w nagrodę częstowała owocami jesieni. W ten atrakcyjny sposób utrwalamy wiadomości przyrodnicze, które przekazujemy dzieciom w przedszkolu.

 

Obchodzimy Święto Drzewa.

       Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku. Nasze przedszkole aktywnie uczestniczy w tym programie. 10.10.2009r. w grupie 6-latków „Jarzębinki” przeprowadziliśmy różnorodne zajęcia edukacyjne przyrodniczo-ekologiczne. Potem odbyły się zajęcia w terenie – dzieci nazywały gatunki drzew, porównywały grubość pni, zbierały nasiona drzew. Wszystkie grupy w przedszkolu przygotowały prace plastyczne dotyczące tej tematyki. Zrobiliśmy z nich wystawę w holu przedszkola, aby nasi rodzice mogli ją obejrzeć.

 Free Image Hosting at www.ImageShack.us
 

W okresie IX - X. 2009r. odbywały się liczne zajęcia o tematyce przyrodniczej i ekologicznej.

Efektem tych zajęć były gazetki tematycznie związane z treściami przyrodniczymi i ekologicznymi.

 

Starszaki z grupy „Jarzębinki” uczestniczyły w zajęciach dotyczących wody:

 Kiedy woda szybciej wyparuje? – prosty eksperyment ukazujący, z jakiej powierzchni – dużej czy małej – woda szybciej wyparuje. Wlaliśmy taką samą, niewielką ilość wody do spodeczka i do małej buteleczki wykonanej z przezroczystego szkła. Po kilku godzinach zaobserwowaliśmy, że woda ze spodeczka wyparowała, natomiast w buteleczce jest nadal – dzieci próbowały wyjaśnić, dlaczego tak się stało. Zwróciłam uwagę dzieci na to, że powierzchnia wody na spodeczku jest dużo większa niż w przypadku buteleczki; stąd wniosek, że z małych powierzchni woda paruje wolniej niż z dużych.

Rysowanie kreatywne „Przekształcamy kroplę wody” - dzieci starały się przemienić w coś innego rysunek kropli wody przyklejony przez nauczyciela na kartce; wypowiadały się, w co przekształciły swój rysunek.

Poniżej kilka propozycji dzieci.

   

 

W łazience starszaków pojawiły się znaczki zachęcające do oszczędzania wody w trakcie mycia rąk, mycia zębów.

 

 

Wykonaliśmy dwie gazetki tematyczne „Kącik Wielkiego Błękitu”, które wiszą w grupie starszaków „Jarzębinki”.

   

 

W galerii Uszatka (Miś Uszatek to patron naszego przedszkola) wiszą prace plastyczne, przysłane do nas z różnych przedszkoli w Polsce, na konkurs plastyczny „Podwodny świat” (zorganizowany w roku szkolnym 2008/2009).

 

 

Wspólnie z dziećmi oglądaliśmy prezentację multimedialną „Jak w Unii Europejskiej dba się o środowisko” – szczególną uwagę dzieci zwracałam na zanieczyszczenia wody i jej ochronę

Dzieci dowiedziały się, jaką powierzchnię na Ziemi zajmują morza i oceany

Poznały nazwę najdłuższej rzeki w Europie i w Polsce.

 

Przez cały czas w naszej sali wiszą plakaty propagujące troskę o środowisko naturalne, w tym oszczędzanie wody.

 

 Gramy w różne gry edukacyjne, w tym ekologiczne m. in. „Gatunki zwierząt chronionych” (w tym również zwierzęta zamieszkujące wody na Ziemi).

 

 

Do zabaw w grupach młodszych wykorzystuję także zwierzęta wodne – pluszaki.

 

 

Działania zrealizowane w ramach Krainy Wielkiego Błękitu w listopadzie 2009 roku 

Wycieczka do Muzeum Wody w Koszalinie – 12.11.09r.

       „Muzeum Wody” w Koszalinie powstało w 2005 roku na chronionym terenie koszalińskiego ujęcia wody. W ponad stuletnim budynku dawnej filtrowni zebrano pamiątki dokumentujące historię i rozwój wodociągów w naszym mieście.

       Dowiedzieliśmy się, że historia wodociągów w Koszalinie sięga blisko 300 lat wstecz, a pierwsze rury doprowadzające wodę ze źródeł na Górze Chełmskiej budowano z drewnianych bali. Najstarszy eksponat pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku.

      Obejrzeliśmy także kolekcję starych wodomierzy, nieużywane już dziś pompy wodne, mapy i ryciny ilustrujące etapy powstawania sieci wodociągowej w Koszalinie  i historię rozwoju firmy. Większe urządzenia oglądaliśmy na zewnątrz budynku. To zbiory pochodzące m.in. z archiwów miejskich, wykopalisk muzealnych, wiele z nich zachowało się dzięki trosce pracowników Miejskich Wodociągów i Kanalizacji.

       Po muzeum oprowadziła nas pani M. Nieckarz, specjalista ds. organizacyjnych i promocji edukacji ekologicznej z Centrum Edukacji Ekologicznej Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Koszalinie. Na koniec wpisaliśmy się do księgi gości, gdzie dzieci wpisywały swoje imiona.

 Free Image Hosting at www.ImageShack.us
 

 23.11.09r. odbyło się przedstawienie dla rodziców „Na ratunek rybom”. Przedstawienie dotyczyło tematyki zanieczyszczenia wód i ich wpływu na organizmy żyjące w wodzie.

 

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z wyprawy do Krainy Mroźnej Bieli [POBIERZ]

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Krainy Soczystej Zieleni [POBIERZ] i [POBIERZ cz.2]

 

* * * * * * * * * *

Sprawozdanie z Krainy Złotego Słońca [POBIERZ]

 

 

Szkoła Podstawowa - Krokocice

Projekt partnerski „Wędrówki przedszkolaka na ratunek przyrodzie” realizowany jest w oddziale przedszkolnym, do którego uczęszczają dzieci 5 – 6 letnie. Na początku dzieci zostały zapoznane z programem w formie pogadanki. Wspólnie ustaliliśmy kiedy będziemy realizować poszczególne krainy i tak:

Wielki Błękit – październik i listopad

Mroźna Biel – grudzień, styczeń, luty

Soczysta Zieleń – marzec, kwiecień

Złote Słońce – maj, czerwiec

We wrześniu braliśmy udział w „Sprzątaniu świata”. Byliśmy odpowiednio wyposażeni i mogliśmy zobaczyć jaka jest różnorodność zanieczyszczeń. Dzięki temu wzrosła świadomość segregacji śmieci. W październiku zerówkowicze uczestniczyli w szeregu zajęć dotyczących wody i życia w wodzie. Prowadziliśmy obserwacje parowania wody oraz filtrowania różnorodnej wody (woda z kranu, zbiornika wodnego, rzeki, deszczówka, z kałuży – filtrowanie przez watę).

Poznając życie w wodzie dzieci pracowały w zespołach tworząc prace plastyczne – collage – ukazujące zbiorniki wodne.

Kolejny etap Wielkiego Błękitu to zbudowanie „ekologicznego akwarium” dla wymyślonych ryb.

W listopadzie będziemy kontynuować dalszą podróż w Krainie Błękitu.

W listopadzie kontynuowaliśmy naszą podróż po Krainie Błękitu.

Poznaliśmy zbiorniki wodne znajdujące się na ziemi (morza, rzeki, oceany itp.)

Odbyliśmy wyprawę z wykorzystaniem globusa, poznaliśmy symbolikę kolorów – wiemy, że kolor niebieski oznacza wodę. Każdy z nas wybrał sobie ląd na którym chciałby zamieszkać.

Dowiedzieliśmy się, że mamy dwa bieguny północny i południowy, które skute są lodem – czyli zamrożoną wodą. Dowiedzieliśmy się, że lodowce, góry lodowe topnieją z powodu ocieplenia klimatu…

   

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Krainy Mroźnej Bieli [POBIERZ]

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Krainy Soczystej Zieleni [POBIERZ]

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Krainy Złotego Słońca [POBIERZ]

 

 

Publiczne Przedszkole nr 17 - Jastrzębie Zdrój

Projekt partnerski „Wędrówki Przedszkolaka na ratunek przyrodzie” realizuje w naszym przedszkolu grupa 4-latków pod opieką Pani Danuty Puckiej – Piguły oraz grupa 5-6-latków pod opieką Pani Anny Urbasik.

Realizację projektu rozpoczęliśmy od poznawania Krainy Wielkiego Błękitu, na co przeznaczyliśmy miesiąc październik oraz listopad.

KRAINA WIELKIEGO BŁĘKITU

„Krople kapiące z kranu, głębiny oceanów,

potoki, strugi, rzeki i łezka spod powieki,

i mżawka, i ulewa, szron na zmarzniętych drzewach,

kra, co spływając chudnie, chłód, co wypełnia studnie,

powódź, co wszystko łyka, i para znad czajnika,

bałwany – pasibrzuchy, lód na kałużach kruchy,

mgła skoro świt rozlana, grzywacze (fale, piana),

lawina w Himalajach i grad jak kurze jaja,

sopel na wąsach dziadka i zupa bardzo rzadka,

i rosa na jagodach – cóż to takiego?”

Wprowadzenie tematyki rozpoczęłyśmy od wysłuchania przez dzieci opowiadania H. Bechlerowej „Jedna srebrna kropla”. Wyjaśniliśmy dzieciom zjawisko krążenia wody w przyrodzie  z wykorzystaniem obrazków i planszy.

Starsze dzieci wykonały doświadczenie ukazujące obieg wody w przyrodzie. Na czym polegało nasze doświadczenie: Nauczycielka nalała na talerz gorącą wodę. Dzieci przyglądały się unoszącej się znad talerza parze wodnej, przystawiają lusterko tak, aby para wodna mogła się na nim skroplić. Potem obserwowały, jak skroplona para wodna spływa kroplami z lusterka do talerzyka z wodą. Wspólnie wyciągnęliśmy wnioski: woda parując zamienia się w parę wodną. Gdy para wodna ochłodzi się, zmienia się w krople wody - w ten sposób woda krąży także w przyrodzie.

W grupie młodszej nauczycielka zaproponowała dzieciom zabawy z wodą: przelewanie, rysowanie rękami różnych kształtów w wodzie, uderzanie w wodę palcami, całą dłonią, obserwowanie bąbelków powietrza.

W grupie 5-6-latków przeprowadzono zabawy badawcze i dźwiękonaśladowcze „Jak jest woda?” Dzieci opisywały wygląd wody, podając jak największą liczbę określeń; przelewały wodę do przygotowanych naczyń o różnych kształtach – obserwowały co się z nią dzieje, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Dzieci uczestniczyły w zabawie „Jakie dźwięki wydaje woda?” Nauczyciel przygotował miskę z wodą. Dzieci ustawiły się przy niej.

Pada deszcz – dzieci uderzały o powierzchnię wody: chlap, chlap…

Kapie woda – słuchały opadania wody z mokrych dłoni: kap, kap…

Mieszamy wodę – poruszały rękami w wodzie: chlup, chlup…

Wlewamy wodę do wody – nabierały wody w złączone dłonie, wlewały ją z niewielkiej odległości: bul, bul…

Dzieci bawiły się również wodą, dmuchając na jej powierzchnię za pomocą słomek.

Podczas zabaw było mokro i radośnie.

 

W grupie 4-latków odbyły się zajęcia, w trakcie których nauczycielka zapoznała dzieci z techniką „mokre w mokrym”. Pokazała sposób malowani Ana kartce pokrytej wodą. Zwróciła uwagę na rozpływanie się farby, przenikanie poszczególnych kolorów, tworzenie efektu zamazanego, deszczowego obrazu. Po omówieniu metody dzieci przeszły do samodzielnego działania. Efekty ich pracy przyczyniły się do zorganizowania wystawy w kąciku dla rodziców.

Podczas kolejnych zajęć dzieci ze starszej grupy podawały przykłady wykorzystywania wody. Nauczycielka zapisywała je na papierowych „kropelkach”, które dzieci przyklejały wokół umieszczonego na tablicy wyrazu woda.

Dzieci wspólnie uznały, iż woda jest potrzebna nie tylko ludziom, ale także zwierzętom, m.in. rybom do życia.     

 

 

W grupie starszej zorganizowano zajęcia pod hasłem „Dlaczego mamy oszczędzać wodę?” Dzieci dzieliły się z nauczycielem swoją wiedzą, na temat sposobów oszczędzania wody. Próbowały określić, dlaczego jej oszczędzanie jest ważne dla ludzi i przyrody. Efektem ich spostrzeżeń było wykonanie pracy „Oszczędzajmy każdą kroplę wody”.

 

Wędrówka przez Krainę Wielkiego Błękitu pokazała dzieciom, jak ważna jest woda w naszym życiu. 

„Dudni w studni, płynie w rzece,

z rynny kapie, z kranu ciecze.

Co to jest? Czy odgadniecie?

WODA

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Krainy Mroźnej Bieli - [POBIERZ]

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Krainy Soczystej Zieleni - [POBIERZ]

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Krainy Złotego Słońca - [POBIERZ]

 

 

 

Przedszkole nr 13 „Mały Turysta” - Elbląg

Przedszkole Małego turysty już samą nazwą ogłasza wszystkim, co dla nas jest najważniejsze: szanować przyrodę i prowadzić zdrowy styl życia. Dlatego też postanowiliśmy przystąpić do projektu "Wędrówki Przedszkolaka - na ratunek przyrodzie". Pierwszy etap wędrówki zakończy się pod koniec listopada. Od początku miesiąca rozpoczęły się przygotowania: początkowo powstała w naszej sali "Błękitna Kraina", w której wszystko było błękitne, nawet słońce, zwierzęta i domy. Wychowawcy grupy nakierowywali dzieci na temat wody, która zajmuje tak dużą powierzchnię kuli ziemskiej. Rozmawialiśmy o deszczu (powstały piękne prace metodą kinezjologii edukacyjnej - "Kolorowe Parasole"); bawiliśmy się przy zabawach z pedagogiki zabawy np.: "Deszczyk". W tym samym czasie braliśmy udział w kampanii edukacyjnej "Mamo, tato wolę wodę" - także działania udało nam się połączyć. Wykonywaliśmy szereg eksperymentów związanych z wodą i poznaniem jej właściwości: co pływa, co tonie. "Zaklinacz deszczu" pozwolił zrozumieć na czym polega obieg wody w przyrodzie itd. W Błękitnej Krainie zamieszkała postać Zdrojka, który opowiadał ciekawe historie i zachęcał do picia wody. Powstały piękne prace: bawiliśmy się farami tworząc błękitne, deszczowe chmury, "Fantazyjne rybki" w głębokich falach, stworzyliśmy makietę wodnych zwierząt, która jest ozdobą naszej sali. na koniec wyprawy został zaplanowany "Dzień Wody" - 18.11. 2009 r. - tego dnia wszystkie grupy ubrały się na niebiesko, zaśpiewaliśmy piosenkę z płyty "Mamo, tato wolę wodę", degustowaliśmy smakowe wody, były zagadki i konkursy o wodzie. Było super - jesteśmy pełni wrażeń i nowych informacji i już nie możemy doczekać się wyprawy do następnej krainy...

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z wyprawy po Krainie Mroźnej Bieli [POBIERZ] - prezentacja

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z wyprawy po Krainie Soczystej Zieleni [POBIERZ] - prezentacja

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z wyprawy po Krainie Złotego Słońca [POBIERZ] - prezentacja

 

 

Niepubliczne Przedszkole Artystyczne im. św. Cecylii - Kicin

W miesiącu październiku nasze Przedszkolaki wstępnie zapoznały się z „Krainą Wielkiego Błękitu”. Dzieci dowiedziały się, że w nazwie Krainy chodzi o wodę. Korzystaliśmy przy tym z książki T. Wolfa: „Morze”.

Omówiliśmy treść książki i przeanalizowaliśmy dokładnie zawarte w niej ilustracje.

Dzieci dowiedziały się również, że morza i oceany pokrywają większość naszej planety i dają schronienie wielu gatunkom zwierząt.

 Na wstępie napisaliśmy list, w którym dzieci poinformowały wszystkich o przystąpieniu do Projektu.

List ten został włożony do butelki i wrzucony na dno naszego „oceanu”.

  W każdej z sal został utworzony kącik pod nazwą: „Kraina Wielkiego Błękitu”. Każda z grup przygotowała wspaniały kącik - co zobaczyć można na poniższych zdjęciach...

        

        

     

 

W miesiącu listopadzie nadal będziemy kontynuować nasze działania...

 

 W listopadzie podróżując po Krainie Wielkiego Błękitu dzieci podczas zajęć „ W Krainie Jesiennej Pogody” poznały zjawisko deszczu:

- przedstawiały deszcz za pomocą folii bąbelkowej;

- rysowały dużą deszczową chmurę, naklejając małe chmurki i rysując deszcz.

 Wykorzystaliśmy podczas tych zajęć metody:

- W. Sherborne;

- metodę kierowania własną aktywnością dziecka;

- metodę obserwacji i pokazu;

- metodę żywego słowa.

 Dzieci pracowały w grupie, w parach oraz indywidualnie.

Dzieci wykonały też parasolki oraz chmurki z deszczem. Dowiedziały się skąd się bierze deszcz i jak bardzo jest potrzebny.

 Robiły wydzierankę - parasolkę, rysowały deszcz po śladzie.

 Poznały takie zjawiska pogodowe jak: grad, mgła, szron, deszcz ze śniegiem, śnieg.

 Podczas zajęć: „ Czysta i brudna rzeka” dowiedziały się kto i co zanieczyszcza rzeki i jak można pomóc rzece.

Wykonały plakaty: „ Czysta i brudna rzeka”.

 Wykonały tez książkę o wodzie.

 Dzieci poznały również obieg wody w przyrodzie na podstawie opowiadania: „ Jedna srebrna kropla”, zastanawiały się też , do czego potrzebna jest woda. Poznały też pojazdy wodne.

        

         

      

 

* * * * * * * * * *

 

W styczniu kontynuowaliśmy naszą podróż „ W krainie mroźnej bieli.” Poznaliśmy zimę jako porę roku i jej charakterystyczne cechy. Rozwiązywaliśmy zagadki o zimie, nauczyliśmy się zimowych piosenek: „ Tak się zachmurzyło”, „ Zła zima”, „ Sanna”.

Wykonywaliśmy krajobraz zimowy, mając do dyspozycji tylko materiały w kolorze białym, wycinaliśmy śniegowe gwiazdki

i wiele innych prac.

Poznaliśmy właściwości śniegu i lodu. Codzienne spacery i wycieczki pozwoliły nam szukać śladów na śniegu, dokarmiać ptaki, lepić bałwanki. Uprawialiśmy też zimowe sporty: jazda na sankach, rzuty śnieżkami, biegi na śniegu. Poznaliśmy sporty zimowe i sprzęt potrzebny do ich uprawiania.

Słuchaliśmy też wielu opowiadań i baśni związanych z zimą, m. In.: „ Królowa śniegu”.

Podczas przygotowań do dnia babci i dziadka, zrobiliśmy piękne kwiaty, co sprawiło , że mroźna zima zamieniła się w kolorową wiosnę. Naszą podróż będziemy kontynuować w lutym.

A oto kilka zdjęć z naszej podróży:

        

   

 

Luty upłynął nam na spacerach, wycieczkach, zabawach na śniegu i lodzie.

Kształtowaliśmy w dzieciach  postawy  opiekuńcze  w stosunku do ptaków, poznając je i dokarmiając.

Dzieci dzięki temu:

- zrozumiały potrzebę dokarmiania ptaków w okresie zimy,

- rozpoznawały  i nazywały  wybrane gatunki ptaków zimujących w Polsce,

- dowiedziały się  jakim pokarmem żywią się ptaki,

- wykazywały opiekuńczą postawą wobec zwierząt,

- zrozumiały  potrzebę ochrony środowiska naturalnego (ptaków),

- wykazywały zainteresowanie światem przyrody.

W czasie pobytu na dworze  dzieci uświadomiły sobie  konieczność zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych oraz w czasie uprawiania sportów zimowych.

Okres zimy się kończy, wiec od marca wkraczamy do nowej krainy .

Oto kilka fotografii z naszych wędrówek:

        

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Krainy Soczystej Zieleni [POBIERZ]

 

* * * * * * * * * *

Zakończyliśmy nasze wędrówki. Projekt bardzo nam się podobał. Ostatnie  dni naszych wędrówek upłynęły nam na obserwacji przyrody i pobycie na słońcu, którego tak nam trzeba.

Pracowaliśmy także w naszym ogródku, podlewając go i wyrywając chwasty. Mamy już szczypiorek, rośnie marchewka i groch, kwiatki, sałata i rzodkiewka. Z naszych warzyw zrobimy surówkę.

Bardzo się cieszymy , że wzięliśmy udział w projekcie. Niebawem wyślemy kronikę.

 

 

Przedszkole nr 2 im. M. Kownackiej - Tomaszów Mazowiecki

W naszej placówce w realizacji projektu uczestniczy grupa dzieci 6-letnich „Plastusie”. W październiku rozpoczęliśmy podróż do Krainy Soczystej Zieleni, do której powrócimy w miesiącach marzec i kwiecień. Podróż do tej Krainy umyślnie została rozpoczęta, aby dzieci mogły prześledzić cykl zmian zachodzących w przyrodzie w powiązaniu z porami roku i przekonać się, ze ta Kraina nie jest wiecznie zielona. W zakresie realizacji treści dzieci odbyły wycieczkę do Szkółki Leśnej, gdzie zostały zapoznane przez p. leśniczego z różnymi rodzajami sadzonek drzew i ich dorosłymi osobnikami, porównywały ich wygląd, wielkość oraz poznały warunki potrzebne do ich  wzrostu i sprzęt przydatny do pracy w szkółce. Pan leśniczy opowiedział również dzieciom o szkodnikach, które niszczą drzewa. Przedszkolaki zasadziły  kilka drzew w szkółce leśnej a także otrzymały sadzonki do zasadzenia w przedszkolnym ogrodzie.  Po powrocie z wycieczki dzieci wysłuchały czytanej bajki  o żółwiku Franklinie, który też sadził drzewka, a następnie udały się do ogrodu przedszkolnego, gdzie zasadziły otrzymane sadzonki drzew. Nowo posadzone drzewka dzieci nazwały imionami postaci bajkowych - drzewko chłopców otrzymało imię Papa Smerf, natomiast dziewczynki nazwały swoją sadzonkę - Calineczka. Pod drzewkami zostały umieszczone tabliczki z imionami i datą sadzenia. Natomiast w kąciku przyrody dzieci wysiały do doniczek nasiona buku i sosny i będą prowadziły obserwację, a wyhodowane  sadzonki będą pielęgnować, aby można było je też zasadzić w ogrodzie.. Podczas wyjścia na spacer dzieci obserwują, co dzieje się z ich sadzonkami (modrzew traci na zimę igły). W trakcie zajęć w ogrodzie przedszkolnym dzieci porównywały drzewa, rozpoznawały ich gatunki, oglądały korę przez lupę i kalkowały ją metodą frotażu. Z przygotowanych kartek wydzierały drzewa, które wykorzystywały w pracach plastycznych.

         

 

W miesiącu listopadzie rozpoczęliśmy podróż do Krainy Wielkiego Błękitu. Oczywiście nie zapomnieliśmy o Krainie Soczystej Zieleni. Podczas spacerów obserwowałyśmy drzewa i zmiany jakie na nich nastąpiły. Opadły liście i zrobiło się szaro i smutno. Nawet nasze posadzone modrzewie zgubiły igły. Nasza Kraina zmieniła barwy. Dzięki tym obserwacjom dzieci poznały cykle w przyrodzie i zmiany jakie za sobą ciągną.

 Free Image Hosting at www.ImageShack.us
 

Podróż do Krainy Wielkiego Błękitu rozpoczęliśmy od poznania rozmieszczenia wód na kuli ziemskiej – dzieci porównywały na globusie ilość koloru niebieskiego – oceany i morza oraz wielkość terenów lądowych. Poznały nazwę i położenie na mapie Morza Bałtyckiego oraz rzek w naszym mieście (Wolbórka, Pilica, Czarna). Poznały życie mieszkańców mórz i oceanów, wybrane gatunki ryb i ich zagrożenia. Oglądały film „ Ryby mają głos”, słuchały historii pewnej złotej rybki i układały do niej własne zakończenia, rozważały zakończenia  kończące się pomyślnie i tragicznie. Wcielały się w rolę złotej rybki i wypowiadały własne życzenia do ludzi. Robiły także własne ekologiczne akwarium przy użyciu gazet, szarego papieru i farb. Akwarium zostało umieszczone w kąciku przyrody i zainicjowało istnienie Krainy Wielkiego Błękitu.

      

 

 

Podczas kolejnych zajęć dzieci zapoznały się z cyklem wody w przyrodzie. Poznały różne rodzaje opadów i ich zależności od temperatury powietrza. Słuchały opowiadania „ Historia jednej kropli wody” oraz „ Przesłania wody”. Robiły peleryny przeciwdeszczowe z foli i wyklejały kolorowe parasole. Poznały postać Wodnika – przyjaciela przyrody, strażnika wody oraz postać Kapacza – złośliwego stworka marnującego wodę. Dzieci zapoznały się także ze znaczeniem wody w życiu ludzi, zwierząt i roślin, poznały właściwości wody, przeprowadzały zabawy badawcze z wodą. Wysłuchały „ Misji Wodnika”, który uczył dzieci oszczędzać wodę.

   

 

* * * * * * * * * *

 

Miesiąc grudzień był zapoczątkowaniem podróży do Krainy Mroźnej Bieli. Ponieważ temperatura i pogoda za oknem nie sprzyjała rozmowom na ten temat skupiliśmy się na poznawaniu oznak zimy na podstawie filmów. Na początku miesiąca dzieci poznały krainę św. Mikołaja – Laponię, w której jest bardzo dużo śniegu i jest zimno. W oparciu o film poznały zjawisko zawiei śnieżnej. Uczyły się odczytywać temperaturę na termometrze w sali i za oknem. Porównywały ją i wyciągały wnioski. Bawiły się sztucznym śniegiem tworząc różne obrazki na szybach.

Rozmawiałyśmy na temat oznak zimy, szukałyśmy ich w przyrodzie podczas codziennych spacerów. Obserwowałyśmy ptaki w parku, które szukały pokarmu.

Dzieci poznały zagrożenia czyhające na ptaki i zwierzęta podczas silnych mrozów i śniegu i w celu opieki i pomocy ptakom za oknem naszego przedszkola umieściłyśmy karmnik, który został nazwany „ Ptasią stołówką”.

Omówiłyśmy też sposoby dokarmiania zwierząt i ptaków (kiedy dokarmiamy ptaki? Jak przygotować karmę dla ptaków? Co ptakom szkodzi?

Dlaczego nie wolno przerwać dokarmiania?) i stworzyliśmy „ Ptasie pogotowie”. Dzieci gromadziły pokarm dla ptaków, kiedy przyszły mrozy wykładały go w karmniku. Czuwali nad tym codziennie dyżurni, którzy z dumą nosili opaskę „ Przyjaciel ptaków”. Tworzyłyśmy karmniki z kartonu, robiłyśmy choinkę dla ptaków, na której zawieszone były ich ulubione przysmaki.

Kiedy aura nam zaczęła sprzyjać i spadł pierwszy śnieg dzieci  poznały zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla zimy( opady śniegu, szron, szadź) ,

poznały wybrane właściwości śniegu i lodu, prowadziły doświadczenia – Co dzieje się ze śniegiem, kiedy przyniesiemy go do pomieszczenia?, czy śnieg jest czysty? Poszukiwały śladów ptaków i zwierząt  na śniegu, próbowały rozpoznawać do kogo należą .

Bawiły się śniegiem w ogrodzie przedszkolnym.

Kiedy rozpoczęła się kalendarzowa zima stworzyłyśmy  w sali w kąciku przyrody Krainę Mroźnej Bieli, która ma nam przypominać o aktualnej porze roku.

Słuchaliśmy z płyty baśni Ch. H. Andersena „ Królowa Śniegu” i bawiłyśmy się przy piosenkach o tematyce zimowej.

Więcej atrakcji w tej Krainie czeka nas w styczniu , mamy nadzieję, ze pogoda nam to umożliwi.

         

 

Miesiąc styczeń był dalszym etapem podróży do Krainy Mroźnej Bieli. Aura bardzo nam sprzyjała, bowiem cały czas był śnieg i mróz ( czasami nawet bardzo duży). W dalszym ciągu prężnie działało „ Ptasie pogotowie” a „ Opiekunowie ptaków” wzorowo wywiązywali się ze swoich obowiązków. Dzieci przynosiły karmę dla ptaków do przedszkola, ale także pozawieszały karmniki przed swoimi domami i tam również dokarmiały ptaki. Doskonale zrozumiały konieczność dokarmiania szczególnie w okresie tych dużych mrozów. Bardzo prężnie do tej działalności włączyli się rodzice, którzy umożliwili dzieciom dokarmianie ptaków przed ich domami. Dzieci z dumą opowiadały o wykonywaniu karmników w domach.

W tym etapie podróży poznałyśmy też Krainę wielkich śniegów na Biegunie Północnym, życie Eskimosów i fok oraz pingwinów. Zwróciłyśmy uwagę na przystosowania zwierząt do warunków życia w takim klimacie. Bawiłyśmy się w psie zaprzęgi, łowienie ryb. Malowałyśmy portrety Eskimosów, budowałyśmy iglla z masy solnej.

Na zajęciach plastycznych wyklejałyśmy bałwanki i Pałac Pani Zimy.

W tym okresie bardzo dużo czasu spędzałyśmy na świeżym powietrzu bawiąc się na śniegu. Urządziłyśmy konkurs na najdalszy rzut śnieżką, na największego bałwana, tropiłyśmy ślady, chodziłyśmy po śladach, szukałyśmy zimy w lesie, rysowałyśmy obrazki na śniegu.

Zaprosiłyśmy p. zimę do naszego kącika przyrody- gdzie stworzyłyśmy dekoracje zimową. Tańczyłyśmy na balu karnawałowym w Pałacu p. Zimy.

 

        

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Wędrówek Przedszkolaków - luty - marzec 2010

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Wędrówek Przedszkolaków - kwiecień 2010

 

* * * * * * * * * *

OPRACOWANIE GRAFICZNE CAŁEJ PODRÓŻY [POBIERZ]

 

 
 

Przedszkole 174 ,,Królewna Śnieżka" - Poznań

Do realizacji projektu ,,Wędrówki Przedszkolaka – na ratunek przyrodzie” przystąpiła w naszym przedszkolu grupa

dzieci 3-4 letnich ,,Wesołki”

Pierwszymi działaniami w związku z realizacją działań projektowych było zapoznanie dzieci z założeniami projektu w formie pogadanek na temat wody (Co to jest woda? Skąd się bierze? Jakie jest jej znaczenie dla roślin, zwierząt i ludzi? Jakie jest znaczenie wody w życiu codziennym?).

W ostatnim tygodniu października zorganizowaliśmy konkurs plastyczny ,,Woda nasz skarb…”

Dzieci realizowały swoje pomysły poprzez wykonanie prac plastycznych.

Działaniom przedszkolaków towarzyszyła muzyka - odgłosy morza, szum wody

 oraz fragmenty utworów Debussy’ego ,,Poetyckie impresje”.

Główne działania związane z realizacją ,,Wielkiego Błękitu” czekają na nas w listopadzie.

       

      

 

W listopadzie grupa ,,Wesołki” przystąpiła do realizacji głównych treści wędrówki po krainie ,,Wielkiego Błękitu”. Po części wstępnej realizowanej w  ubiegłym miesiącu przystąpiliśmy do działań praktycznych, a mianowicie tworzenia kącika ,,Wielkiego Błękitu”.

Naszym działaniom towarzyszył tekst:

Z przyrodą w zgodzie trzeba żyć, przyroda czysta lubi być.
 Ryby, foki, żółwie ,ptaki, wieloryby, kraby, raki,
 także ludzie i rośliny muszą wodę mieć, bo zginą.
              Więc pamiętaj zuchu młody, że bez czystej, zdrowej wody

nic na ziemi żyć nie będzie;
I dlatego zawsze, wszędzie ,dbaj o życiodajną wodę,
 a tym samym chroń przyrodę.
Z przyrodą w zgodzie trzeba żyć, przyroda czysta lubi być.

Dzięki  bogatej dziecięcej wyobraźni sylwety mieszkańców wód  (ryb, pingwinów, morsów, ośmiornic itp.) nabrały bajkowych ,kolorowych i niepowtarzalnych barw.

Aby morska kraina była odzwierciedleniem realnego obrazu ,wspólnie gromadziliśmy wszelkiego rodzaju rekwizyty- muszle, kamyki, piasek, rośliny, ryby…

Ilustracje z książek pomogły nam w tworzeniu mieszkańców wód. Masa solna okazała się doskonałym materiałem do lepienia morskich  zwierząt, a ich malowanie sprawiło dzieciom wiele radości. Dzieci pracowały w grupach i indywidualnie z wielkim zapałem, w pełni zaangażowały się w tworzenie kącika ,,Wielkiego Błękitu”.

Efektem działań jest wyeksponowany w sali kącik  ,,Wielkiego Błękitu”, który cieszy się wielkim zainteresowaniem .Dzieci mają możliwość swobodnego oglądania i przekładania rekwizytów-zmiany położenia muszli, kamieni, ryb. Dzięki temu  kącik cieszy się wielką popularnością i jest wspaniałą zabawą.

Oto zdjęcia z realizacji tworzenia kącika ,,Wielkiego Błękitu”:

        

         

         

   

 

* * * * * * * * * *

 

W grudniu rozpoczęliśmy działania związane z realizacją zamierzeń 

,,Krainy Mroźnej Bieli”. Stworzyliśmy naszą ,,Grupową Bibliotekę” , którą wyposażyliśmy w książki o różnorodnej tematyce ( m.in. o porach roku, zwierzętach , ptakach ).

Wszystkie książki zostały zgromadzone przez dzieci-przyniesione z domu, a sposób wypożyczania książek jest dokładnie taki sam jak w prawdziwej bibliotece. Pomysł cieszy się ogromnym powodzeniem. Dzieci z niecierpliwością czekają na dzień w którym każdy może wypożyczyć wybraną książkę.

Kolejnym zadaniem jakie zrealizowaliśmy było upieczenie pysznych, pachnących pierników ,które przyozdobiliśmy śnieżnym puchem w postaci wiórek kokosowych. Powstałe słodkości  nazwaliśmy -,,Magicznymi Piernikami z Krainy Mroźnej Bieli”.

Sprzyjająca aura pozwoliła nam na zapoznanie się z zmiennymi właściwościami śniegu (topnienie) oraz przeprowadzenie doświadczenia ,,Czy śnieg jest czysty?

Wykonaliśmy także prace plastyczne stosując różne techniki m.in. ,,Zimowe bałwanki, ,,Las zimą”.

      

  

 

W styczniu rozpoczęliśmy akcję dokarmiania ptaków. Poznaliśmy te, które pozostają u nas na zimę: gil, sikorka, gawron -ich ubarwienie, zwyczaje oraz ulubione przysmaki. Dowiedzieliśmy się dlaczego zima jest okresem trudnym w przetrwaniu dla ptaków i co należy robić aby im pomóc.

Przy pomocy rodziców zbudowaliśmy karmniki, które zostały umieszczone w ogrodzie przedszkolnym, tak aby dzieci mogły obserwować przylatujące ptaki. Zadaniem dzieci jest dbanie, by karmniki  były zawsze wyposażone w pyszne przysmaki- kaszę, ziarna, okruszki chleba.

     Korzystając z uroków zimy braliśmy udział w ,,Kuligu za koniem” oraz zimowych zabawach na śniegu, które mocno zaakcentowały wędrówkę po  ,,Krainie Mroźnej Bieli”

   Pada śnieg sypie śnieg,

Rwą konie z kopyta,
 Radość wielka, słychać śmiech,
O nic nikt nie pyta…

         

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Krainy Soczystej Zieleni [POBIERZ]

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Krainy Złotego Słońca [POBIERZ]

 

 

Przedszkole nr 264 "Pluszowego Misia" - Warszawa

Przedszkole Nr 264 „Pluszowego Misia” zrealizowało w listopadzie jeden z bloków tematycznych projektu partnerskiego – Wędrówki przedszkolaka – na ratunek przyrodzie pt „W krainie wielkiego błękitu”

Pracowaliśmy metodą projektu. Dzieci postawiły różne hipotezy badawcze, zaplanowały wspólne przedsięwzięcia.

Poznały jak ważna jest rola wody w życiu roślin, zwierząt i ludzi. Wspólnie eksperymentowaliśmy z wodą: porównywaliśmy jej objętość, tworzyliśmy instrumenty z butelek plastikowych wypełnionych wodą, barwiliśmy ją na różne kolory, badaliśmy wodę czystą, tę zdatną do picia i brudną – zanieczyszczoną. Oczywiście wyciągnęliśmy z tego wnioski.

Poznaliśmy też stany skupienia wody i badaliśmy ich właściwości. Odbyliśmy również spotkanie z ekspertem, który pokazał nam okazy roślin i zwierząt z dna morskiego.

Stworzyliśmy makietę podwodnego środowiska morskiego i własne akwarium

Wybraliśmy się również do kina na film „Pod taflą oceanu” opowiadający o życiu podwodnym.

Na koniec zorganizowaliśmy quiz ekologiczny, na którym prezentowaliśmy zdobytą wiedzę.

Zaprosiliśmy rodziców i zaprezentowaliśmy nasze dokonania plastyczne.

        

  

 

* * * * * * * * * *

 

Przedszkole Nr 264 zrealizowało kolejny blok tematyczny „Kraina mroźnej bieli”.

Projekt „Wędrówki przedszkolaka” realizują w naszym przedszkolu 3 grupy: jedna grupa 6- latków oraz dwie 4-latków.

Rozpoczęliśmy naszą wędrówkę po krainie mroźnej bieli od zbiórki żywności oraz kocy dla pobliskiego schroniska. Dzieci wiedzą o konieczności pomocy zwierzątkom w tym trudnym tak dla nich, zimowym czasie.

Dokarmialiśmy również ptaki, dla których zima to trudny okres na zdobycie pokarmu. Stworzyliśmy naszą zimową stołówkę !

Bawiliśmy się również w tworzenie różnorodnych, barwnych kompozycji na śniegu, sprawdzaliśmy czy śnieg można pomalować i czym to dokładnie zrobić, jakich użyć narzędzi i materiałów plastycznych. Eksperymentowaliśmy co się stanie ze śniegiem podczas barwienia go. Oglądaliśmy śnieg poprzez szkło powiększające oraz płatki śniegu przez mikroskop.

Badaliśmy i określaliśmy właściwości lodu, eksperymentowaliśmy które płyny zamarzają pod wpływem mrozu?” (nie zamarzają tłuszcze), co się dzieje gdy woda zamarza?” (zmiana objętości).

Gdy za oknem szczypał tęgi mróz, a śnieg zasypał całą okolicę, my nie traciliśmy czasu – stworzyliśmy zimowe kąciki w naszych salach, które przedstawiały pejzaż zimowy, ale także pejzaż dalekiej północy gdzie powstały wspaniałe prace plastyczno – konstrukcyjne, wykonaliśmy wspaniałe prace plastyczne stosując różne techniki: wydrapywanka na folii, postać bałwana z kół – układanie i ozdabianie, malowanie na szkle, wyklejanie plasteliną, collage.

Niektórzy nawet zdobyli wyróżnienie w konkursie zorganizowanym prze Klub Kultury.

Dzieci wzięły udział w cyklu zajęć, poznały i nauczyły się określać różne zjawiska atmosferyczne, stworzyły także własną mapę pogody.

Kiedy aura na to pozwalała bawiliśmy się na śniegu, lepiliśmy bałwana, zjeżdżaliśmy na sankach na pobliskiej górce -korzystaliśmy w pełni z uroków zimy.

Hu, Hu ,Ha, zima wcale nie jest zła !!!!!

      

 

* * * * * * * * * *

 

Przedszkole 264 „Pluszowego Misia” w marcu oraz kwietniu zrealizowało kolejny blok tematyczny „Kraina soczystej zieleni”. Zapoznaliśmy się dokładnie z roślinnością naszego ogrodu przedszkolnego, ale również wybraliśmy się do pobliskiego lasu, dokładnie badając drzewa, dostrzegając różnice w ich wyglądzie, poznawaliśmy ich nazwy. Zabraliśmy ze sobą sprzęt małego badacza, czyli lupy i szkła powiększające. Dziwne rzeczy można dostrzec dzięki takim przyrządom. Przy okazji odwiedziliśmy ścieżkę zdrowia, aby poprawić naszą kondycję fizyczną. Przeskakiwaliśmy przez przeszkody, wieszaliśmy się na poręczach, było trudno, ale daliśmy radę.

W przedostatni tydzień kwietnia zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu „Zielony tydzień ekologiczny”. Było mnóstwo wrażeń ! Tworzyliśmy ze śmieci różnego rodzaju śmieciozaury i w grupach , i w domu , wspólnie z rodzicami. Zorganizowaliśmy również pokaz mody Eko ! Ale było kolorowo ! Dzieci przygotowały wspaniałe stroje ! Starsze grupy przygotowały pyszne sałatki owocowe przypominając tym samym o tym, że warto się zdrowo odżywiać. Każdy mógł spróbować jakie pyszne dzieła kulinarne wyszły spod naszych rąk.

W maju rozpoczynamy wędrówkę do „Krainy Złotego słońca”

 

.: ZOBACZ GALERIĘ :.

 

* * * * * * * * * *

Nasze Przedszkole zrealizowało kolejny, czwarty i ostatni blok tematyczny „ Kraina złotego słońca”.

Pogoda nas nie rozpieszczała, ale chodziliśmy na wycieczki do pobliskiego lasu. Obserwowaliśmy otaczającą nas przyrodę, przyglądaliśmy się roślinom. Zajęliśmy się dokładnym zbadaniem kory drzewa, okazało się, że żyją w niej małe zwierzątka. Wybraliśmy się również do Nadleśnictwa Drewnica gdzie spotkaliśmy się z leśnikiem, który opowiadał nam bardzo ciekawe rzeczy. Poznaliśmy zwierzęta i rośliny chronione w Polskich lasach, nauczyliśmy się rozpoznawać gatunki drzew, korzystaliśmy tam z tablic edukacyjnych, dzięki którym mogliśmy dowiedzieć się jakie odgłosy wydają leśne zwierzęta.

Założyliśmy też nasz malutki ogródek, w którym posadziliśmy m.in. bratki, szałwię. Bardzo o niego dbamy i podlewamy rośliny.

Tak dobiegł koniec realizacji programu Wędrówki przedszkolaka – na ratunek przyrodzie”.

 

 

Publiczne Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 - Sztum

Projekt ,,Wędrówki przedszkolaka" w naszym przedszkolu realizują 3 grupy: 6-latki ,,Kangurki", 5-6 latki ,,Kubusie" oraz 4-latki ,,Myszki -Ciszki". Naszą wędrówkę po Krainie Wielkiego Błękitu rozpoczęliśmy od poszukiwania ciekawostek o wodzie: oglądanie albumów, map, książek. Wspólnie poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie: Ile wody jest na naszej planecie?. Starałyśmy się uświadomić dzieciom różnorodność świata zwierzęcego i roślinnego, który jest całkowicie uzależniony od środowiska wodnego. Podsumowaniem tych działań było opracowanie gazetki w holu przedszkola dla rodziców pt.: ,,Mieszkańcy podwodnej krainy". Wspólnie z dziećmi założyliśmy hodowlę rybek w akwarium. Nasze przedszkolaki codziennie prowadzą obserwację i opiekują się rybkami. Ponadto dzieci wykonały pracę plastyczną pt.: ,,Kropelkowy świat" z wyciętych kropelek. W listopadzie będziemy dalej kontynuowały wędrówkę po Błękitnej Krainie...

           

 

W listopadzie naszą podróż po Krainie Wielkiego Błękitu kontynuowaliśmy poznając zjawisko deszczu i jesiennej pogody. Dzieci bawiły się wodą, puszczały bańki mydlane, a z wyciętych papierowych kropli układały ,,kropelkowe obrazki" /porównywały wielkości kropli i odcienie barwy niebieskiej/. Wykonały też parasolki z papierowych kół i słomek do napoju.
Samodzielnie uszyły pelerynki przeciwdeszczowe wykorzystując do tego worki na śmieci.

Razem z dziećmi zorganizowaliśmy ,,Dzień Kalosza" w przedszkolu,.
Zabawa była bardzo udana, dzieci chętnie przyniosły kalosze i podziwiały różnorodność kolorów i wzorów. Uczestniczyły w takich zabawach jak: kaloszowy tor przeszkód, skoki przez kałuże, rzut kaloszem do celu, szukanie pary, taniec z kaloszem, ozdabianie sylwety kalosza wg własnego pomysłu.
Przedszkolaki dowiedziały się również co to jest deszcz i jak powstaje.
Zapoznały się z historyjką obrazkową ,,Wędrówka kropli wody". Poznały takie zjawiska jak: deszcz, mgła, kapuśniaczek, mżawka, szron, szadź. Zastanawiały się również ,,Co by było, gdyby zabrakło wody?", dostrzegły jak ogromną rolę spełnia ona w życiu ludzi, roślin i zwierząt. Dzieci brały również udział w zabawach badawczych z wodą: poznały smak wody, zapach i kolor. Dowiedziały
się również ,,co pływa, co tonie i co rozpuszcza się w wodzie" - ,,Już wiemy dlaczego ogromne statki nie toną w wodzie".

 

* * * * * * * * * *

 

Naszą podróż do Krainy Mroźnej Bieli rozpoczęliśmy już w grudniu. W czasie naszych wspólnych zabaw i zajęć w sali i na powietrzu poznawaliśmy charakterystyczne cechy zimy, właściwości śniegu, nauczyliśmy ubierać się ,,na cebulkę , zadbaliśmy o zwierzęta w ten zimowy czas i odbyliśmy wycieczkę ,,palcem po mapie i globusie do krainy wiecznego śniegu poznając życie Eskimosów. Nasza podróż trwała jeszcze w lutym, kiedy za oknem zaczęły pokazywać się już pierwsze upragnione i wyczekiwane przez wszystkich w tym roku promyki słońca. Zima tego roku była ostra i długa., ale ile radości przyniosła dzieciakom. Przedszkolaki poznały zimę jako jedną z pór roku i jej charakterystyczne cechy: opady śniegu, mróz, szron, silny mroźny wiatr, niskie temperatury. Rozwiązywały zagadki o tematyce zimowej, poznały wiele piosenek: ,,Tak się zachmurzyło, ,,Sanna , ,,Tupu, tup po śniegu , ,,Gawron , ,,Już się cieszą dzieci , ,,Gawron , ,,Śniegowy bałwanek , ,,Bałwankowa rodzina , ,,Biały walczy , ,,Buli , Walczyk na ślizgawce . Badały właściwości śniegu w trakcie zabaw badawczych - sprawdzaliśmy co dzieje się ze śniegiem po rozpuszczeniu, co to jest śnieg i jak powstaje?. Wypowiadały się na temat opowiadania ,,Cudowny śnieg".

W tym roku Pani Zima sypnęła śniegiem obficie, dlatego też dzieci chętnie w sali bawiły się białym papierowym puchem, układały śnieżynkowe obrazki, wspólnie budowały bałwankową rodzinę z kul ugniecionych z papieru. Jednak największą radość sprawiły dzieciom zabawy na powietrzu: rzucały się śnieżkami, robiły aniołki na śniegu, chodziły po śladach, lepiły bałwanki i śniegowe igloo. Śnieg każdego dnia padał i padał, ale mimo to nasze przedszkolaki nie zapomniały o ptakach i z wielkim zaangażowaniem zadbały o nie. Wspólnie z rodzicami wykonały karmnik, który zawiesiliśmy w naszym przedszkolnym ogrodzie. Przysmaki dla ptaków dzieci przyniosły z domu i wspólnie wykonały paśniki dla ptaków mieszając ziarna różnych nasion ze smalcem. Ptasią stołówkę obserwowaliśmy przez okno każdego dnia i rozpoznawaliśmy ptaki: gile, sikorki, wróbelki. Przedszkolaki obejrzały teatrzyk sylwet ,,Śniadanie wróbli , bawiły się również w naśladowanie odgłosów ptaków /ćwir, pi, kra/. Z wielkim zaciekawieniem dzieci oglądały film o życiu Eskimosów na Dalekiej Północy, poznały sposób ich odżywiania, budowania domów i życia w tej mroźnej krainie. Pingwinek Peter opowiedział dzieciom o życiu małych i dorosłych pingwinów kto wysiaduje jajko, ile kilometrów pokonuje pingwin, aby zdobyć pożywienie, jakie niebezpieczeństwa grożą pingwinom. Na zakończenie naszej podróży wykonaliśmy wspólną wystawę pt. ,,W lodowej krainie".

Już teraz rozpoczynamy przygotowania do naszej kolejnej wędrówki po Krainie Soczystej Zieleni.

         

         

         

 

* * * * * * * * * *

 

Zima w tym roku nie chciała nas opuścić, więc naszą wędrówkę po Krainie Soczystej Zieleni zaczęliśmy od założenia zielonych ogródków w kącikach przyrody. Inspiracją do pracy było wysłuchanie opowiadania „Jak dzieci wiosnę przyspieszyły”. Następnie dzieci same siały nasionka, sadziły cebulę. Codziennie dbały o rośliny, podlewały, obserwowały ich wzrost. Z apetytem zjadały na śniadanie posianą rzeżuchę i szczypiorek.
Obejrzały prezentację multimedialną „Wiosna”, która przybliżyła im zjawiska zachodzące wiosną, oznaki wiosny (rośliny, pierwsze ptaki, zwierzęta budzące się ze snu zimowego).
Codzienne spacery, obserwacje pączków na drzewach, zieleni traw, pierwszych wiosennych kwiatów były zachętą do prac plastycznych. Dzieci tworzyły pierwsze kwiaty: techniką orgiami – przebiśniegi, wyklejanką „Krokusy”, wydzieranką „Wiosenne słońce”, układanie kompozycji z figur geometrycznych „Wiosenny ogród” oraz zajęcia z „edukacji przez ruch” – „Forsycja”.
Kaprysy marcowej pogody przedstawiły w pracy plastycznej „Marcowy garnek”, wyrażając w ten sposób przysłowie „W marcu jak w garncu”. Słuchały opowiadania „Jak Chomik szukał wiosny” oraz uczyły się wiersza „Przyjście wiosny” wcielając się w różne postacie z wiersza.
Aby uświadomić dzieciom jak ważny jest kolor zielony wiosną postanowiliśmy zorganizować jeden dzień na zielono. Tego dnia dzieci i panie przyszły do przedszkola ubrane w kolorze zielonym. Dzieci segregowały rzeczy: zabawki, warzywa, różne zielone przedmioty. Przygotowały opaski żabek, które były zachętą do zabaw przy piosenkach: „Poszła żabka spacerować”, „Na zielonej łące”. Zrobiły także sałatkę z zielonych warzyw. Rysowały kredkami w różnych odcieniach koloru zielonego „Świat w kolorze zielonym”.
Ważnym akcentem budzącej się do życia przyrody były obchody Dnia Ziemi. Nasze grupy włączyły się do akcji ochrony środowiska. Zaopatrzone w rękawiczki i worki na śmieci sprzątały ogród przedszkolny i plac wokół przedszkola.
Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z naszej Zielonej Krainy:

         

       

 

* * * * * * * * * *

W maju rozpoczęliśmy wędrówkę po ostatniej Krainie Złotego Słońca.
Jest to miesiąc idealny na wiosenne spacery: słońce coraz mocniej grzeje a przyroda zielenieje.
Inspiracją do wiosennych spacerów na łąkę było słuchanie opowiadań, wierszy np. „Łąka”, „Czterolistna koniczynka”, „Konik polny”.
Dzieci najchętniej uczą się poprzez obserwacje, tak też było i teraz. Celem naszej wycieczki było poznanie zwierząt żyjących na łące oraz roślin tam rosnących. Zaopatrzeni w lupy obserwowaliśmy w naturze owady, bogactwo kwiatów i różnice w ich wyglądzie: kształt, barwa.
Na podstawie wysłuchanych opowiadań, obserwacji przyrodniczych dzieci wykonały szereg prac plastycznych: malowanie farbami „Wiosenna łąka”, orgiami z koła „Biedronka”, składanka papierowa „Kolorowy motyl” , „Łąka” ( Edukacja przez ruch).
Nasza sala zamieniła się w kolorową łąkę z owadami i kwiatami. Dzieci samodzielnie wykonały opaski na głowę z sylwetami owadów. Bawiły się przy pląsach „Ul”, „Komar” „My jesteśmy owadami”. Wcielały się w różne owady (motyle, biedronki, pszczoły, komary), naśladując ich ruchy i wydawane dźwięki. Zabawy te dostarczały dzieciom nowych doświadczeń i przeżyć.
W maju dzieci pojechały się na wycieczkę do Kwidzyna. Brały udział w warsztatach praktycznej ekologii przygotowane przez Stowarzyszenie Eko- Inicjatywa.
Pierwsza cześć zajęć „Zielona klasa” pozwoliła dzieciom poznać bliżej środowisko leśne: porównywały wielkość i kolor drzew. Następnie zaopatrzone w lupy samodzielnie badały układ linii na liściach. Najbardziej cieszyły się z obserwacji owadów żyjących na łące: ile mają nóg, układ skrzydeł. Same zbierały ślimaki. Miały możliwość obserwacji różnorodności szaty przyrodniczej.
W czasie drugiej części warsztatów dzieci miały możliwość samodzielnie „produkować” papier. Nożyczkami powycinały różne elementy, później ułożyły to na swojej mokrej siatce z przygotowaną wcześniej masą – pulpą. Po wałkowaniu, czyli odciśnięciu wody powstała mokra kartka, którą po wysuszeniu dzieci otrzymały do domu.
Końcowym efektem naszej wędrówki były wspólnie wykonane plansze ,,Zwierzęta i rośliny łąkowe”.
Bardzo dużo radości i wielu ciekawych doświadczeń i przeżyć dostarczyła nam wędrówka przez kolejne krainy przyrodnicze. W czasie wakacji będziemy zbierać siły do kolejnego wędrowania.
Pozdrawiamy
dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Sztumie
z grup: Myszki – Ciszki, Kangurki i Kubusie.

 

.: ZOBACZ GALERIĘ :.

 

 

 Przedszkole Miejskie Nr 9 - Legionowo

W ramach realizacji projektu „Wędrówki Przedszkolaka – na ratunek przyrodzie” we wrześniu i w październiku poznawaliśmy Krainę Barwnej Jesieni.

Przedszkolaki uczestniczyły w wycieczkach do lasu, parku, ogrodu, gdzie uczyły się rozpoznawać różne gatunki drzew. Zbierały „dary jesieni” (kasztany i żołędzie) jako karmę dla zwierząt leśnych. Poznawały znaczenie drzew dla środowiska oraz sposoby ich ochrony. Najstarsze dzieci wzięły aktywny udział w tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata”.

   

W ramach ogólnopolskiej „Kampanii na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju”, której inicjatorem jest Fundacja Nasza Ziemia, dzieci wzięły aktywny udział w akcji ”Święto Drzewa”.

Obchody „Święta Drzewa” w przedszkolu zainaugurowała opracowana przeze mnie prezentacja multimedialna ”Drzewa Polski”. Przedszkolaki rozpoznawały gatunki drzew liściastych i iglastych, słuchały odgłosów lasu, tańczyły w rytm utworu z zakresu pedagogiki zabawy, tworzyły prace plastyczne ukazujące piękno drzew. Wytwory dzieci można było podziwiać na przedszkolnych wystawach.

   

 

Przedszkolaki obejrzały również edukacyjny film pt.: „Drzewa”. Poznały budowę, potrzeby i warunki wzrostu drzew. Dowiedziały się, w jaki sposób drzewa dostarczają nam tlenu i jakie są skutki niewłaściwej działalności człowieka w środowisku. Wykazały się swoją wiedzą rozwiązując zagadki słowne.

Najatrakcyjniejszą formą zajęć okazało się wspólne sadzenie drzew w przedszkolnym ogrodzie. Dzieci samodzielnie posadziły dęby, podlały je oraz złożyły obietnice szanowania drzew i opiekowania się nimi. Nasze dęby to „Wiktor”, ”Maciek”, „Wincent”, „Maniek” i „Robert”.

  

 

Wszystkie przedszkolaki wzięły udział w akcji Fundacji Nasza Ziemia „Kasztanobranie 2009”, której celem jest zdobycie środków na realizację Programu Pomóżmy Kasztanowcom.

Przedszkolaki uczestniczyły również w różnych zabawach dydaktycznych, wzbogacających ich wiedzę na temat świata przyrody. Przedszkolaki poznawały drzewa, liście i owoce drzew leśnych, śpiewały piosenki, bawiły się przy muzyce oraz kolorowały "jesienne" obrazki.

Dzieci wspólnie tworzyły prace z darów jesieni oraz wystawki w kącikach przyrody. 

 

 

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Legionowie przedszkolaki zwiedzały wystawę „Wszystkie barwy tęczy”. W przedszkolu słuchały koncertu muzycznego ”Jesienna spiżarnia”.

W listopadzie zaprosimy przedszkolaków do Krainy Wielkiego Błękitu.

 

W ramach realizacji projektu „Wędrówki Przedszkolaka – na ratunek przyrodzie” w listopadzie i grudniu poznawaliśmy Krainę Wielkiego Błękitu.

Podczas pierwszych zajęć przedszkolaki poznały globus i mapę świata. Dowiedziały się, co oznaczają poszczególne kolory. Określały wielkość wód na świecie i rodzaje zbiorników wodnych. Zgromadziły albumy i książki obrazujące Krainę Wielkiego Błękitu.

W trakcie różnorodnych doświadczeń poznawały właściwości wody (smak, zapach, kolor), stany skupienia wody, zamknięty obieg wody w przyrodzie i jego znaczenie, zjawisko parowania i skraplania wody, zamarzania i topnienia, pływania i tonięcia przedmiotów.

Podczas zabaw badawczych przedszkolaki porównywały pojemność naczyń przy przelewaniu płynu, odmierzały i porównywały jego poziom w naczyniach o różnej wielkości i kształcie.

Dzieci poznały zwierzęta i rośliny żyjące w środowisku wodnym oraz warunki niezbędne do ich rozwoju.

Poznały główne przyczyny zanieczyszczenia wody i sposoby jej oczyszczania (filtry, oczyszczalnie ścieków).

Przedszkolaki brały aktywny udział w warsztatach ekologicznych „Służy do picia, mycia i … życia” zorganizowanych i przeprowadzonych przez trenera edukacji ekologicznej reprezentującego Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła", których celem było wzbogacenie wiadomości dzieci na temat największego bogactwa przyrody jakim jest woda oraz unaocznienie najmłodszym znaczenia wody dla życia człowieka i innych organizmów. Dzieci za pomocą prostych doświadczeń, poznały podstawowe właściwości wody, a tym samym nauczyły się obserwacji przyrody i zjawisk w niej zachodzących. Dzięki warsztatom pogłębiły swą wiedzę na temat problemu zanieczyszczenia wody i jego konsekwencjach dla przyrody.

Przedszkolaki poznały znaczenie wody w życiu roślin i zwierząt oraz w gospodarce człowieka. Dowiedziały się, w jaki sposób można oszczędzać wodę.

Podczas poznawania Krainy Wielkiego Błękitu przedszkolaki brały udział w cyklu ciekawych zajęć plastycznych, których tematem przewodnim była woda.

      

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie - Kraina Mroźnej Bieli [POBIERZ]

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie - Kraina Soczystej Zieleni [POBIERZ]

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie - Kraina Złotego Słońca  [POBIERZ]

 

 

 Szkoła Podstawowa im. J. Kusocińskiego - Bożepole Wielkie

We wrześniu nasza zerówka brała udział w akcji "Sprzątanie świata". Wyposażeni w rękawiczki jednorazowe i w worki na śmieci zbieraliśmy odpady od razu segregując je. Dzięki tej akcji przedszkolaki zobaczyły skalę i różnorodność zanieczyszczeń, co niewątpliwie wpłynęło na ich świadomość ekologiczną.

W październiku dzieci dowiedziały się między innymi jaki kolor może mieć woda płynąca w rzece, a jaki w kranie oraz w morskich głębinach i od czego może to zależeć. Przedszkolaki dowiedziały się również o tym, że w niemal każdym zbiorniku wodnym toczy się życie - poznanie wybranych gatunków ryb i innych organizmów wodnych. Zwieńczeniem tych kilkudniowych zajęć jest praca plastyczna wykonana przez każde dziecko nt.: "Życie i barwy podwodnych głębin".
Zagadnienia z tematyki związanej z Krainą Wielkiego Błękitu będą kontynuowane w listopadzie.

Nieco szybciej dotknęliśmy również tematu z Krainy Mroźnej Bieli, dotyczącego zbiórki żywności i dokarmiania zwierząt. Jest to jednak zamierzone działanie, ponieważ dostępność niektórych darów jesieni, które mogą stanowić pożywienie zwierząt zimą jest ograniczona czasowo.
Dlatego też, od połowy września i przez cały październik uzbieraliśmy ok. 40 kilogramów kasztanów i żołędzi. W zbiórkę aktywnie włączyły się nie tylko przedszkolaki ale i ich rodziny, a także uczniowie klas naszej szkoły, przy której istnieje nasz oddział przedszkolny. Jestem pewna, że zebrana ilość byłaby jeszcze większa, ale niestety ograniczały nas miejsce zbiórki i możliwości składowania.
Zebrane kasztany i żołędzie dzieci przekazały hodowcy danieli - panu Miotke (strona internetowa tej hodowli to www.daniele-hodowla.pl).
Kilka dni przed wizytą z właścicielem danieli przedszkolaki wraz z rodzicami szukały wiadomości i zdjęć na temat życia tych pięknych zwierząt. Przyniesione materiały posłużyły nam jako baza do stworzenia wielkiego plakatu informacyjnego.
30 października dzieci odwiedziły farmę danieli. Na to wydarzenie czekały już z niecierpliwością od kilku dni. Pan Miotke zaprosił nas do środka ogrodzonego terenu, gdzie w bezpiecznej odległości ok. 3 metrów podziwialiśmy te zwierzęta podczas karmienia.
Termin naszej wyprawy również nie był przypadkowy, ponieważ dzieciaki miały okazję obserwować daniele w okresie kiedy zmieniają futro z letniego na zimowe oraz kiedy trwa okres godowy - wtedy samcom odpiłowuje się rogi zwane łopatami, aby nie pokaleczyły się w czasie walk o samicę.
W czasie wizyty dzieci dowiedziały się, ile trzeba trudu i pracy, żeby przygotować zapas żywności na zimę dla stada liczącego ok. 500 sztuk.
Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły panu Miotke, przygotowaną wcześniej książeczkę z własnoręcznie wykonanymi obrazkami, a dzieci otrzymały na pamiątkę parę rogów - łopat, które umieściliśmy w kąciku poświęconym danielom.

 Free Image Hosting at www.ImageShack.us
 

 Listopad był dla nas pracowitym miesiącem, ale jak się robi i poznaje to co się lubi to i praca staje się przyjemnością.
6 listopada szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: "Czego więcej jest na Ziemi - wody czy lądu?". Pani podzieliła nas na dwie grupy, gdzie wspólnie przy pomocy globusów i map znaleźliśmy odpowiedź. Zwróciliśmy też uwagę, że każdy zbiornik wodny ma swój indywidualny kształt i wielkość stąd podział wód na oceany, morza, jeziora i rzeki. Ktoś z naszej klasy trafnie stwierdził, że my ludzie też mamy w sobie "rzeki", bo właśnie zauważył na swoim przegubie żyły. Wszystkim spodobało się to porównanie.
Później poszliśmy na spacer, gdzie podziwialiśmy rzekę Łebę, która przepływa przez naszą miejscowość. Zwróciliśmy uwagę na roślinność wokół niej i w niej oraz na stopień zanieczyszczenia rzeki i jej zróżnicowane koryto.
Gdy wróciliśmy do klasy pani opowiedziała nam kilka ciekawostek na temat wybranych wodnych zwierząt. Oglądaliśmy również ilustracje i zdjęcia z książek "Encyklopedia. Życie w oceanach." i "Tajemnice zwierząt w oceanie", które stały się inspiracją do rysowania morskich "potworów" i stworzenia morskiego kącika w naszej klasie.
13 listopada ustalaliśmy czy woda ma kolor, smak i kształt na podstawie doświadczeń. W czasie tych zajęć jednogłośnie stwierdziliśmy, że woda potrzebna jest w s z y s t k i m organizmom żywym do życia. Wykonaliśmy więc wielki plakat informacyjny, w jaki sposób możemy oszczędzać wodę i złożyliśmy przyrzeczenie Strażników Wody.
20 listopada wykonaliśmy "Kropelkowy obrazek". Wycinaliśmy krople z papieru, układaliśmy je i naklejaliśmy, tak by powstał z nich ładny obrazek.
27 listopada wysłuchaliśmy fragmentu utworu AKWARIUM z cyklu KARNAWAŁ ZWIERZĄT Camille Saint - Saens. Rozmawialiśmy na temat naszych odczuć i wrażeń, a potem pani zamieniła nas w krople wody, które poruszały się w takt muzyki. Wysłuchaliśmy również odgłosów wody - efektów dźwiękowych, np. bulgot w rurach, nalewanie wody do dzbanka, spuszczanie wody w toalecie, zmywanie naczyń, prysznic oraz woda lejąca się do wanny. Każdy z nas wykonał również plakat " OSZCZĘDZAJMY KAŻDĄ KROPLĘ WODY", który przywiesiliśmy w toaletach naszej szkoły oraz w kąciku higieny w naszej klasie.
4 grudnia zakończyliśmy tematy związane z Krainą Wielkiego Błękitu. Podsumowaniem naszych rozważań, był wyjazd do Akwarium Gdyńskiego. Bogactwo kolorów i różnorodność życia morskiego zachwyciło nas bezgranicznie...
W grudniu nie kończymy naszych spotkań wędrówkowych. Po przygodach jakie spotkały nas w Krainie Wielkiego Błękitu mamy wielki apetyt na kolejne wędrówki. Do zobaczenia w Krainie Mroźnej Bieli...

        

         

         

 

* * * * * * * * * *

 

Uchu cha nasza zima zła - choć słowa tej znanej piosenki chciało się w tym roku wielokrotnie śpiewać, szczególnie gdy kilkakrotnie za oknem -20 stopni , a mroźny wiatr i obfity śnieg utrudniały nam dojście do szkoły, to i tak humory dopisywały nam każdego dnia.

Przygodę z ta piękną Krainą rozpoczęliśmy w 3 grudnia od spotkania z naszym leśniczym, który dokładnie opowiedział nam o przygotowaniach leśnej zwierzyny do zimy oraz pokazał nam miejsca w, których zimują owady. Dowiedzieliśmy się również, że należy dokarmiać leśne zwierzęta, wtedy, kiedy śnieg będzie utrzymywał się dłużej niż 4 -5 tygodnie.
        
Kolejne dni przyniosły nam obfite opady śniegu i niską temperaturę, co nas niewątpliwie mobilizowało nas do kolejnych wędrówek po mroźnej krainie. Efektem naszych peregrynacji są nasze prace plastyczne i plastyczno techniczne o tytułach: Śniegowy bałwanek , Zimowe drzewko i& Butelkowy bałwanek . Z resztą popatrzcie sami:
        
Poznaliśmy też zwierzęta, które żyją w krainach wiecznego śniegu m.in. niedźwiedzia polarnego, morsa, pingwina i foki. Dowiedzieliśmy się także w jaki sposób zdobywają jedzenie i co jedzą oraz w jaki sposób ich organizmy przystosowały się do tak trudnych warunków.
Nie zapomnieliśmy też o naszym obowiązku dokarmianiu leśnej zwierzyny. Razem ze starszymi koleżankami i kolegami poszliśmy do lasu, by przy paśniku pozostawić marchewkę, ziemniaki, siano i suchy chleb.
        
Zimowe zabawy to jest to!!!
        
Wędrówkę po Krainie Mroźnej Bieli zakończyliśmy wraz z rozpoczęciem ferii zimowych, czyli 15 lutego 2010 roku.

Do zobaczenia w kolejnej Krainie.

 

* * * * * * * * * *

 

Na nadejście wiosny czekaliśmy w tym roku z utęsknieniem. Przygotowywaliśmy się do jej nadejścia w sposób szczególny. Po pierwsze postanowiliśmy się zdrowo odżywiać, dlatego przygotowaliśmy klasowy pokaz zielonych kanapek, które niemal natychmiast zostały przez nas „wchłonięte”.

Oto zdjęcia które zostały zrobione w przerwie między wykonaniem a zjedzeniem ich:

     

Po drugie postanowiliśmy, że wiosną będziemy się do wszystkich pięknie uśmiechać. Dlatego zaprosiliśmy panią – asystentkę dentysty, która pokazała nam jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. I choć pani nie miała zielonego fartucha to i tak bardzo ją polubiliśmy. I po trzecie będziemy każdego dnia obserwować budzącą się przyrodę do życia i obserwować różne odcienie zieleni.

Oto wyniki obserwacji z dnia 24 marca:

       

Następnego dnia pani przeczytała nam wiersz Jana Brzechwy „Nadejście Wiosny”, który rozbudził nasze wiosenne wyobrażenia. Nasze wyobrażenia postanowiliśmy namalować. Oto one:

      

Postanowiliśmy również przyozdobić naszą salę zielonymi obrazkami, które przypominają nam zieloną łąkę:

 

A skoro łąka to …pszczółka Maja. 15 kwietnia obejrzeliśmy bajkę z serii Pszczółka Maja - odcinek 1 Narodziny i odcinek 2 Nauka latania. Film wszystkim się podobał, do tego stopnia, że postanowiliśmy odwiedzić pana, który opowiedział nam kilka ciekawostek na temat pszczół, uli i miodu. To spotkanie wywarło na nas olbrzymie wrażenie, a zdobyta wiedza na ten temat będzie nam służyła na długo. Na zakończenie spotkania wręczyliśmy sympatycznemu panu obrazki z pszczółką mają.

        

Na zakończenie spotkania z Krainą Soczystej Zieleni zaprezentowaliśmy na Szkolnym Przeglądzie Twórczości Jana Brzechwy piosenkę „Zielone słonie” oraz wystawiliśmy mini inscenizację do tekstu Sowa. Nasz występ spotkał się z żywą reakcją publiczności i dał nam wiele radości.

 

Czas nieubłaganie płynie…

W maju zaczynamy spotkanie z ostatnią Krainą…

 

* * * * * * * * * *

 

Do ostatniej krainy weszliśmy w maju. Kraina ta wbrew pozorom nie powitała nas złotym słońcem, dlatego postanowiliśmy je narysować.

Od razu nam się raźniej zrobiło, dlatego poszliśmy odwiedzić pobliskie ogródki działkowe i poszukać tam złotych, słonecznych kolorów i znaleźliśmy je…

Kolejne spotkanie z krainą złotego słońca było bardzo pracowite.

Dzięki uprzejmości rodziców naszej Dagmarki, którzy pozwolili nam wykorzystać grządkę według własnego uznania zabraliśmy się do sadzenia bobu.

Po ciężkiej pracy przyszedł czas na zabawę…

 

Pewnego dnia do naszej klasy Krzyś przyniósł ułamaną gałązkę sosny. Wszyscy z zaciekawieniem obejrzeli ją. Zwróciliśmy również uwagę, że ta gałązka ma coś podobnego do szyszek. Zresztą zobaczcie sami… (zdjęcie)

Po kilku dniach pod gałązką pojawił się żółty pyłek. Może Dzwoneczek od Piotrusia Pana nam go zostawił? Nieeeeeeeee, to z tej niby szyszki się wysypał pyłek… złoty pyłek. Kraina Złotego Słońca potrafi być rzeczywiście zaskakująca J.

DO ZOBACZENIA W WAKACYJNYCH WĘDRÓWKACH

POZDRAWIAMY DZIECIAKI Z KLASY 0

Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ

W BOŻYMPOLU WIELKIM

 

.: ZOBACZ GALERIĘ :.

 

 

Przedszkole Miejskie nr 36 - Bytom

W naszym przedszkolu grupa ,,Biedronek” (5,6 – latków) podjęła się realizacji projektu ,,Wędrówki Przedszkolaka – Na Ratunek Przyrodzie”. Podróż rozpoczęliśmy od rozmów na temat powierzchni, jaką zajmuje woda. Przy okazji posłużyliśmy się takimi pomocami jak globus, mapa Polski i mapa Świata. Błękit oznaczający wodę zadziwił dzieci i wprowadził w osłupienie. W kąciku książki zgromadziliśmy albumy i książki przedstawiające charakterystyczne środowiska wodne oraz zwierzęta i roślinność. Dzieci samodzielne przy minimalnym udziale nauczycielki stworzyły Kącik Wielkiego Błękitu. Znalazły się tam własnoręcznie narysowane, namalowane i wycięte zwierzątka oraz przyniesione z domu zabawki  związane z tematem.

Dzieci zbudowały ,,statek” z kartonów, którym miały pływać po tej krainie.

Jeśli statek, to potrzebna była bandera, która pozwoliłaby rozpoznać, kim jest załoga tego statku. Oczywiście bandera zawiera logo projektu w którym uczestniczymy.

Jednoczesny udział w Kampanii ,,Mamo, tato, piję wodę” pozwolił na wykorzystanie tytułowej piosenki jako hymnu naszej załogi.

Sympatyczny Zdrojek oprowadzał naszą załogę po tajemnicach wody. Opowiedział jak wykorzystywana jest woda.

Dzieci słuchały opowiadań, wykonywały zadania, ćwiczenia i zagadki. Rozszyfrowywały krzyżówki i wykonywały doświadczenia. Zapracowywały na oznakę opiekuna źródła.

Czas popłynąć do Krainy Mroźnej Bieli.

         

      

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Krainy Mroźnej Bieli - [POBIERZ]

 

* * * * * * * * * * *

Bałwanek uciekł przed Wiosną do morza. My odwrotnie – oczekiwaliśmy Wiosny z utęsknieniem! Dowiedzieliśmy się, że  mieszka w Krainie Soczystej Zieleni. Udaliśmy się więc w nową podróż – podróż w poszukiwaniu tej krainy. Zadaliśmy sobie pytanie. Gdzie może znajdować się ta kraina? Postanowiliśmy rozpocząć poszukiwania od naszego ogrodu przedszkolnego. W ogrodzie znaleźliśmy kilkanaście gatunków drzew i krzewów, rozkwitające pierwsze kwiaty oraz owady. Wcześniej poznaliśmy już kilka pospolitych gatunków  drzew, jednak tym razem przyjrzeliśmy się im bliżej. Dostrzegliśmy różnice w fakturze kory i kształcie liści. Podzieliliśmy drzewa na różne grupy:

  • drzewa owocowe – ogrodowe,

  • drzewa liściaste i iglaste,

  • drzewa leśne i dzikie

  • drzewa krajowe i egzotyczne.

Fakturę drzewa odbijaliśmy na kartkach papieru używając kredek świecowych oraz plasteliny. Różnorodność kwiatów i owadów uzmysłowiła nam jak bogaty jest świat przyrody wokół nas. Wszystkie obserwacje z wiosennego zwiadu przyrodniczego przenieśliśmy na karty bloku technicznego. Utworzyliśmy w ten sposób katalogi: drzew, kwiatów, owadów, ptaków i zwierząt. Katalogi uzupełniamy według bieżących obserwacji. Publikacja ,,Przyroda Bytomia” P. Cempulika i M. Pankiewicz pozwoliła na wzbogacenie wiadomości dotyczących przyrody w naszym regionie. Wiadomości zawarte w tej publikacji zostały również naszymi wskazówkami do poszukiwania tego, czego nam nie udało się zaobserwować. Wszystkie barwy przyrody znalazły odbicie w pracach plastyczno – technicznych. W sali zawitały ślimaki z plasteliny, biedronki z połówek orzechów i motylki z tektury i klamerek .Głosy przyrody wyśpiewywaliśmy w piosenkach o lesie i ochronie przyrody (Leśna piosenka, Szanuj Ziemię). Założyliśmy zielony ogródek , zasiany owies,  gdy wyrósł zabraliśmy na święta do domu. Zielona cebulka była dodatkiem na kanapki śniadaniowe. Hodowla ślimaka pozwoliła na obserwację i dzielenie się spostrzeżeniami. Chcąc chronić każdy odnaleziony element Krainy Soczystej Zieleni bierzemy również udział w akcji ,,Moje  Czyste Miasto”. Zbieramy surowce wtórne: makulaturę, butelki Pet i zużyte baterie. Broszura edukacyjna  jest w trakcie tworzenia. Otrzymają ją wszyscy zaproszeni na przygotowywany teatrzyk o tematyce ekologicznej ,,Tarapaty Króla Surowca Wtórnego”.  Ale to nie wszystko. 27 kwietnia poszukiwana Zielona Kraina ukazała nam się w…… naszej sali! Zamieniła się się ona w czarowną, magiczną Krainę Zieleni.  Oprócz nas odwiedziły ją również goście z Przedszkola Miejskiego Nr 37 . Do akcji wkroczyła Eko – Jola, która zorganizowała konkurs ,,Barwy i Głosy Przyrody”. Mogliśmy sprawdzić oraz usystematyzować zdobytą wiedzę dotyczącą przyrody. Wiedza ta została nagrodzona maskotkami, dyplomami oraz  książkami, które podarowała nam Fundacja Ekologiczna ,,Silesia” z Katowic. Otrzymaliśmy również książki o tematyce przyrodniczej do biblioteki przedszkolnej. Wokół nas coraz więcej koloru zielonego. Wędrujemy więc dalej !  Polubiliśmy błękit, polubiliśmy biel i zieleń. Może zaprosimy do siebie więcej kolorów?  Teraz kolej na kolor…….

 

.: ZOBACZ GALERIĘ :.

 

* * * * * * * * * *

Żółty jak...? Żółty jak ser, klocek, konewka, kwiat. Żółty jak słońce ! A słońce to centralna gwiazda Układu Słonecznego wokół której krąży Ziemia. Przeprowadzone doświadczenie z globusem i lampą pozwoliło wyjaśnić dzieciom zjawisko występowania dnia i nocy. Z zainteresowaniem brali też udział w innych zajęciach o Układzie Słonecznym. Chłopcy wiedli prym. Potrafili bezbłędnie wymienić wszystkie nazwy planet (w kolejności od Słońca), a zagadki rozwiązywali bez najmniejszych trudności. Wiadomości przekazane przez panią na temat siły ciężkości oraz statków kosmicznych pozwoliły na dyskusję, którą prowadziliśmy przez kilka następnych dni. Podróż w kosmos. MARZENIE... Tymczasem trzeba zadbać o naszą Planetę – Ziemię ! Czy można zapobiec dewastacji naszej planety ? Myślimy, że tak. Chcąc przekonać o tym innych przygotowaliśmy teatrzyk o tematyce ekologicznej pt. ,,Tarapaty króla Surowca Wtórnego’’. W dniu 28 maja 2010 roku o godzinie 10:00 zaprosiliśmy wszystkich chętnych. Przedstawienie uświadomiło widzom, że segregacja śmieci jest jednym ze sposobów ochrony środowiska. Po przedstawieniu odbył się pokaz strojów zaprojektowanych i wykonanych przez rodziców wspólnie z dziećmi. Po wręczeniu dyplomów zorganizowano sesję zdjęciową pod tytułem ,,Moda Odpadowa’’. Biorąc udział w projekcie ekologicznym ,,Moje czyste miasto’’ uzbieraliśmy 61 kg butelek PET, 40 kg makulatury i 45 kg baterii.
Świeci słoneczko jasne,
Wieje wiosenny wiatr.
I każdy ma ochotę
Wędrować sobie w świat.
Grzeje słoneczko jasne,
Pada wiosenny deszcz.
Urosną śliczne kwiatki,
My urośniemy też.
/zabawa ruchowo – naśladowcza do wiersza H. Kruk pt. ,,Świeci słoneczko”/
Każdy ma ochotę wędrować sobie w świat – my też !
Obserwacje ze spacerów oraz z pobytu w ogrodzie omawialiśmy w grupie. Na podstawie tych obserwacji mogliśmy stworzyć katalogi kwiatów, ptaków oraz drzew. Pozwalały nam one utrwalić zdobyte wcześniej wiadomości, a czasami nawet wzbogacić o nowe informacje. Częste ulewy pozbawiły nas możliwości dokładniejszego śledzenia otaczającej przyrody. Przenieśliśmy się więc w wirtualny świat. Prezentacja multimedialna ,,Sowy Polski’’ wzbudziła szczery zachwyt dzieci. Każdy wybrał swoją ulubioną sówkę. Kolorowe plansze i gry edukacyjne oraz karty i puzzle przybliżyły dzieciom niezwykły świat sów.
Sowy, dla jednych ptaki przeklęte, złowieszcze, straszne. Od pradawnych czasów łączone z magią, demonami i siłami zła. Ich skryty tryb życia, odmienny od innych ptaków wygląd, wydawane nocą głosy, budziły lęk. Jednak dla coraz większej liczby osób to przykład niezwykłego piękna natury, obiekt fascynacji, badań i troski / cytat zaczerpnięty ze strony http://sowy.eco.pl/www/scenariusze_opis.php/
Dzięki Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych otrzymaliśmy bezpłatny pakiet edukacyjny , który pozwolił na przeprowadzenie ciekawych zajęć według gotowych, dostosowanych do odbiorcy scenariuszy. Dzieci nauczyły się rozpoznawać sowę, znają ich budowę, środowisko i pokarm. Urozmaicone to zostało łamigłówkami, grami, układankami, rebusami i licznymi ilustracjami.
Zachwyt sówkami pozwolił na zorganizowanie konkursu plastycznego pt. ,,Rysunkowa sowa konkursowa”. Prace grupy wystawione zostały w sali, a prace wszystkich grup można było oglądać podczas festynu rodzinnego ,, Już lato i wakacje”.
Nie zakończyliśmy jeszcze podróży po ,,Krainie Złotego Słońca”. Otrzymaliśmy wiadomość, że lato jest już w drodze. Poznamy lato po…?

 

.: ZOBACZ GALERIĘ :.

 

 

Przedszkole nr 4 - Stalowa Wola

 Przedszkole Nr 4 o profilu ekologiczno - zdrowotnym w Stalowej Woli swoim położeniem wśród lasów i łąk w sposób naturalny umożliwia kształtowanie postawy proekologicznej tak wśród dzieci, jak i dorosłych. Jesteśmy placówką przyjazną środowisku, a tym samym przyjazną dziecku. Od 2003 r. posiadamy Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie, a także Certyfikat Kapituły Polskiej Niezapominajki. Przez szeroką działalność ekologiczną uczymy dzieci tolerancji i szacunku dla samego siebie i innych. W przedszkolu organizowane są różnorodne imprezy, które na stałe wpisały się  w  kalendarz.

Jesteśmy organizatorami II Wojewódzkiego VI Powiatowego Konkursu Ekologicznego ,,Przedszkolaków dobre rady na złe odpady” -  w  ramach realizacji autorskiego  programu ekologicznego „Żyję zdrowo i wesoło w zgodzie z otaczającym mnie światem”, który jest zarejestrowany w Kuratorium Oświaty.

Projekt partnerski "Wędrówki przedszkolaka na ratunek przyrodzie" realizują w naszym przedszkolu – wszystkie grupy

 Misie (3 latki) ,Pszczółki (4 latki) i Biedronki ( 5-6 latki) pod opieką swoich nauczycielek.

Wyjątkowo ciepły październik oraz wspaniały ogród przedszkolny, bogaty w wyjątkowe gatunki drzew i krzewów sprawiły, że

 realizację projektu rozpoczęliśmy od Krainy Soczystej Zieleni.

W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do VI edycji programu edukacyjno - ekologicznego "Święto Drzewa", który obchodzony jest 10 października - opracowanego przez Klub Gaja. Jest to ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew poświęcona ochronie oraz popularyzacji znaczenia drzew w biosferze. Celem programu jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podniesienie świadomości ekologicznej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi.

Mali Miłośnicy Przyrody z naszego przedszkola wspólnie z nauczycielkami, pracownikami przedszkola, rodzicami i nadleśniczym -

w dniu 9 października sadzili drzewka w ogrodzie przedszkolnym. Sadzonki drzew otrzymaliśmy od Nadleśnictwa Rozwadów.

Dzięki tej akcji ogród wzbogacił się o: jodły, świerki, buki, brzozy, modrzewie i jesiony. Wspólnie z przedszkolakami będziemy je

pielęgnować i obserwować jak rosną, aby było wokół pięknie. Do sadzenia drzewek w tym dniu zachęciliśmy również naszych

sąsiadów Środowiskowy Dom Samopomocy Nr 2, który również otrzymał sadzonki z Nadleśnictwa. Podczas  spacerów dzieci

 obserwują, co dzieje się z ich sadzonkami (modrzew traci na zimę igły)  obserwują jak rosną i zmieniają się.

Od 20 do 24 października w całej Europie trwał Tydzień Leśny.
Lasy odgrywają ogromną rolę, ponieważ są naturalnym filtrem oczyszczającym powietrze i wodę z przeróżnych zanieczyszczeń. Lasy chronią glebę przed erozją i wyjałowieniem dzięki temu stanowią ważną zaporę przeciwko powodziom. Są również prawdziwą ostoją bioróżnorodności. Kiedy znikają lasy, giną rośliny i zwierzęta. Przedszkolaki także włączyły się w obchody tego święta. 23 października odwiedził nas p. Krzysztof z Nadleśnictwa Rozwadów. Wspólnie z dziećmi obejrzał film o przygodach Dzika Ryjo i opowiedział wiele ciekawostek o życiu leśnych zwierząt
. Z ogromnym zaciekawieniem dzieci oglądały eksponaty owadów, które możemy spotkać w naszych lasach – żuki i chrabąszcze.
Pogoda pokrzyżowała nam plany wycieczki do lasu. Była za to wspólna zabawa przy muzyce. Pan nadleśniczy obiecał, że jeszcze nas odwiedzi. Umówiliśmy się na czytanie bajek i wyprawę do lasu. Będziemy szukać tropów zwierząt, a w zimie wspólnie je dokarmiać.

Listopad przywitał nas deszczem, a deszcz to  woda, więc grupa ,,Biedronek” wybrała się  w podróż do Krainy Wielkiego Błękitu.

 Free Image Hosting at www.ImageShack.us

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Krainy Mroźnej Bieli - [POBIERZ]

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Krainy Soczystej Zieleni- [POBIERZ]

 

 

Przedszkole Samorządowe w Jazowsku

W ramach projektu partnerskiego pt. „Wędrówki przedszkola na ratunek przyrodzie”. Przedszkole Samorządowe w Jazowsku zorganizowało i zrealizowało następujące działania: dotyczące „Krainy Wielkiego Błękitu”:

Spacer brzegiem Dunajca - 23 XI 2009r.

Dzieci obserwowały kierunek rzeki, naturalną roślinność rosnącą wzdłuż Dunajca oraz wywnioskowały, że barwa rzeki zależy od jej podłoża i stopnia zanieczyszczenia.

Gazetka pt. „Kraina Wielkiego Błękitu” - 24 XI 2009r.

Grupa dzieci 3-4 letnich pod kierunkiem nauczycielki stworzyła w swojej sali kącik Wielkiego Błękitu.

Umieściła w nim ryby żyjące w czystej oraz zanieczyszczonej wodzie. 

Dzieci na gazetce umieściły także ilustracje przedstawiające rzekę, jezioro, morze oraz rośliny występujące w tych miejscach.

Natomiast grupa dzieci 5 letnich również pod kierunkiem nauczycielki przedstawiła na gazetce ściennej rzekę i jezioro a morze i ocean w przestrzennym akwarium.

Dzieci samodzielnie umieściły techniczne emblematy flory i fauny typowej dla tych zbiorników wodnych. W kąciku tym znajdowały się żywe okazy ryb akwariowych i stawowych.

Zajęcia i doświadczenia na temat wody - 25 XI 2009r.

Nauczycielki w obu grupach zwróciły szczególną uwagę i przeprowadziły zajęcia na temat zanieczyszczeń wód a także na sposoby ich ochrony oraz na to, jak bardzo woda jest potrzebna w życiu człowieka , roślin i zwierząt. Na podwórku przedszkolnym dzieci przedstawiły scenkę pt.: „Ryby proszą o czystą rzekę”.

W ramach tych zajęć dzieci zapoznały się z trzema stanami skupienia wody. Przedszkolaki uczestniczyły w doświadczeniach pt. „Jak powstaje deszcz?” oraz „Trzy stany skupienia wody”. Dzieci pod kierunkiem nauczycielki zamroziły wcześniej wodę potrzebną do eksperymentu.

Dzień wody - 26 XI 2009r.

W jednym dniu nauczycielki wraz z dziećmi zwróciły szczególną uwagę na barwę niebieską, co znalazło swoje odzwierciedlenie w dziecinnych strojach. Każdy przedszkolak miał na głowie opaskę z kroplą wody, potrzebną do krótkiego przedstawienia pt. „Rozmowa z kroplą wody”. W ramach tematyki dzieci śpiewały piosenkę pt. „Posprzątajmy świat”. a także głosiły krótkie hasła:

- kap, kropelka do kropelki i powstanie zbiornik wielki;

- kiedy w stawie brudu sporo to ze stawu jest bajoro;

- dbam o wody kropelki, bo bez wody kłopot wielki.

Konferencja Ekologiczna - 27 XI 2009r.

Nauczycielki wraz z Panią Dyrektor zorganizowały przedszkolną Konferencję Ekologiczną na tematy:

- Do czego człowiekowi potrzebna jest woda?;

- Co zanieczyszcza wodę?;

- Co należy robić, aby dba o czystość wód?

Dzieci wraz z rodzicami przygotowały w domu materiały konferencyjne (zdjęcia wód, ilustracje, wycinki z gazet oraz samodzielnie rysowane obrazki), które prezentowały na konferencji. Efektem konferencji jest gazetka wykonana przez dzieci, zamieszczona w „Kąciku dla Rodziców”.

        

        

 

* * * * * * * * * *

 

W ramach projektu partnerskiego pt. „Wędrówki przedszkola na ratunek przyrodzie” dzieci pod kierunkiem nauczycieli z Przedszkola Samorządowego w Jazowsku zrealizowały następujące działania dotyczące „Krainy mroźnej bieli”.

Na zajęciach tematycznych dzieci wysłuchały pogadanki na temat pory zimowej na podstawie ilustracji, obserwacji oraz własnych doświadczeń. Następnie z nauczycielką wykonały  gazetkę ścienną o tematyce zimowej.

W ramach zajęć umuzykalniających obejrzały projekcję filmu wideo wydawnictwa Reader’s Digest pt. „Cztery pory roku- zima” z muzyką Vivaldiego.

Zajęcia zakończyły się spacerem do pobliskiego lasu uśpionego w zimowym śnie i nad Dunajec pokrytego lodem.

W ramach opieki nad zwierzętami założyły stołówkę dla ptaków, codziennie obserwowały  przylatujące do niej ptaki. Wspólnie z panią zawiesiły na drzewie pokarm dla ptaków: słoninę, kupione kule dla sikorek i  samodzielnie  przyrządzoną mieszankę z ziaren i tłuszczu. Następnie wykonały pracę plastyczną  pt. „Karmnik dla naszych ptaków” Kolorowały i przyklejały sylwetki ptaków z przedszkolnego karmnika. We współpracy z kołem łowieckim uczestniczyły w dokarmianiu zwierząt z lasu i łąk nad Dunajcem. W pobliskim paśniku dzieci zostawiały pokarm dla zwierząt przyniesiony ze swoich domów.

Na podstawie prezentacji multimedialnej przygotowanej przez nauczycielkę pt. „Przyjaciele przyrody oraz wielkie zadania małych przedszkolaków”, dzieci podczas słuchania muzyki Vivaldiego pt. „Wiosna” malowały przyrodę. Wszystkie prace, wzięły udział w przedszkolnym konkursie „ Przyroda wokół nas”.

Przyznano I, II i III miejsca oraz wyróżnienia specjalne, w trzech grupach wiekowych: dzieci 3, 4, 5-latnie. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i upominki.

Wystawa pokonkursowa cieszyła się wielkim zainteresowaniem wśród rodziców i gości odwiedzających przedszkole.

Wielkim przeżyciem dla dzieci było odkrywanie na mapie i globusie krainy wiecznych lodów Arktyki i Antarktydy. Poznały świat Eskimosów oraz świat zwierząt polarnych.

Oczywiście aby poznać właściwości śniegu i lodu nie mogło zabraknąć zabaw na śniegu: lepienia  bałwana i różnych stworków.

Podróż po „Krainie mroźnej bieli” przyniosła dzieciom wiele radości.

         

         

         

 

* * * * * * * * * *

 

W ramach projektu partnerskiego pt. „Wędrówki przedszkola na ratunek przyrodzie”. Przedszkole Samorządowe w Jazowsku zorganizowało i zrealizowało następujące działania: dotyczące „Krainy Soczystej Zieleni”:

Spacerując po lesie nad Dunajcem i szukając wiosny, dzieci poznawały nazwy i wygląd pierwszych wiosennych kwiatów, które rosną w naszym lesie: pierwiosnek, przebiśnieg i zawilec. Wiedzą, że są pod ochroną. Oglądały ich wnętrza za pomocą lupy. Utrwalały nazwy znanych drzew występujących w naszej okolicy: kasztanowiec, dąb, klon, brzoza, świerk, jodła, modrzew i sosna. Opisywały ich wygląd oraz niezbędne dla ich życia warunki: czystą glebę, wodę i słońce, które coraz mocniej ogrzewało ich twarze. Dzieci z grupy młodszej wykonały wspólną pracę plastyczną  „Drzewo” wykorzystując „skarby” z kącika przyrody. Dzieci z grupy starszej wykonały wspólne prace plastyczne na temat „Drzewa w czystym lesie „ i „Drzewa w lesie zanieczyszczonym”

Oglądając ilustracje oraz słuchając pogadanki Pana Leśnika z Nadleśnictwa Stary Sącz dzieci poznały nazwy i wygląd zwierząt naszych lasów: wilk, lis, jeleń, sarna, żbik, żubr, niedźwiedź i szop. Przeprowadził z dziećmi rozmowę na temat właściwych i niewłaściwych zachowań w lesie, opowiedział im o roli pracy leśniczego; na ten temat oglądały dwa animowane filmy edukacyjne.

W tym dniu, Pan leśniczy jako darowiznę przekazał  45 drzewek iglastych  do ogrodu przedszkolnego: jodły, świerki, modrzewie i sosny czarne. Nauczycielki przygotowały metryczki dla drzew z imieniem dziecka i nazwą drzewa. Każde dziecko pod kierunkiem leśnika i nauczycielek posadziło samodzielnie swoje drzewko i „podpisało” przywiązując metryczkę. Dzieci codziennie podlewały ucząc się w ten sposób opieki nad rośliną zieloną. Bardzo odpowiedzialnie podeszły do zadania sprawdzając stan swojego drzewka, znają jego nazwę i pilnują aby nikt go nie zniszczył.

Utrwaliły znajomość trzech środowisk przyrodniczych: łąka, las i pole, dobierając i przypinając kartoniki z ilustracjami  roślin i zwierząt tam żyjących. Gotowe prace były wystawą dla rodziców.

Na podsumowanie i utrwalenie wiedzy przyrodniczej dzieci, został przeprowadzony konkurs pt. „Barwy i głosy przyrody”. Dzieci pracowały w pięciu zespołach, w których ostateczne decyzje i odpowiedzi konkursowe podejmował lider drużyny. Konkurs zawierał 5 zadań. Każda drużyna miała ułożyć puzzle przedstawiające  znane zwierzę oraz podać jego nazwę. Następnie narysować odpowiedzi do zagadek tematycznych. Kolejnym zadaniem było prawidłowe rozpoznanie na ilustracji i naśladowanie głosów przyrody (szum rzeki, kukułka, żaba,  itp.). Kolejno na kartach pracy rysowały niewłaściwe zachowania człowieka w lesie. Ostatnim zadaniem było ułożenie przyrodniczej (np. kwiat, pąki, owoc jabłoni) historyjki obrazkowej we właściwej kolejności. Wygrała ta drużyna, która zdobyła najwięcej punktów.

Marsz po Wielkiej Krainie Zieleni przyniósł dzieciom nowe odkrycia i fascynacje długo oczekiwaną porą roku Wiosną.

 

            

         

 

* * * * * * * * * *

Wędrówkę w poszukiwaniu  kolorów słońca rozpoczęliśmy na łące nad Dunajcem, na której rosły żółte kwiaty - mniszki lekarskie, w naszym regionie znane pod nazwą „maje”. Dzieci swoimi zmysłami  określały cechy charakterystyczne tego majowego kwiatu (zapach, kolor, wielkość). Po powrocie do przedszkola namalowały farbami majową łąkę, nad którą widniała kolorowa tęcza. Na zajęciach technicznych starszaki wykonały żółte mniszki a dzieci młodsze żółte kaczeńce, które też rosną nad brzegami strumyków wpadających do Dunajca.

Na zajęciach w formie pogadanki przedszkolaki poznały pojęcia: park narodowy, park krajobrazowy i rezerwat. Poznały jak należy się zachowywać w tych miejscach. Na mapie Polski zaznaczyły Parki Narodowe znajdujące się najbliżej naszej miejscowości. Następnie w pięcioosobowych grupach kolorowały przygotowane przez nauczycielki ilustracje przedstawiające park narodowy, park krajobrazowy i rezerwat. Samodzielnie przyklejały znaki zakazu dotyczące złego zachowania. w tych środowiskach (zakaz hałasu, zakaz zbierania grzybów, zakaz wjeżdżania samochodami, zakaz płoszenia zwierząt...).

Jazowsko leży w otulinie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Spacer do miejsca gdzie ten fakt zaznaczony jest tablicą informacyjną okazał się dla dzieci wielkim przeżyciem. Zdały sobie sprawę w jak ważnym dla przyrody miejscu mieszkają.

Przez kolejne dni na podstawie ilustracji i książek literatury dziecięcej poznawały świat roślin i zwierząt zamieszkujących Popradzki Park Krajobrazowy. Szczególną uwagę nauczycielki zwróciły na zwierzęta i rośliny chronione. Na tej podstawie zostały wykonane prace plastyczne. Dzieci kolorowały, wycinały, nazywały i naklejały - szablony zwierząt zamieszkujących ten właśnie teren, na plansze przedstawiające Popradzki Park Krajobrazowy, przygotowane na wcześniejszych zajęciach. Prace są stałą wystawą dla odwiedzających przedszkole rodziców i gości.

Dzieci uczestnicząc w wędrówce po „Krainie złotego słońca” dowiedziały się, że ich domy, przedszkole, strumyki i rzeka oraz łąki na których się bawią to magiczne miejsce podlegające szczególnej ochronie.

 

.: ZOBACZ GALERIĘ :.

 

 

Przedszkole nr 278 - Warszawa

W miesiącu listopadzie dzieci z Przedszkola 278 w Warszawie wybrały się w podróż do Krainy Wielkiego Błękitu. W podróż zabrał nas Pan Kropelek. Popłynęliśmy piękną łodzią. Przewodnik opowiedział nam, jak ważna jest na Ziemi woda. Mogliśmy poznać jej tajemnice i sprawdzić co znika w wodzie. Wrzucaliśmy do niej cukier, sól, piasek, wlewaliśmy płyn do mycia naczyń i olej, a potem sprawdzaliśmy co się z nimi dzieje. Chcieliśmy wiedzieć też, co może pływać w wodzie, a co w niej utonie. Wrzucaliśmy więc piórko, drewniany klocek, watę, nakrętki od butelek pet, plastikowy kubek i gąbkę.

Wiemy już że woda jest nam potrzebna do mycia. Chcieliśmy dowiedzieć się, czy brudną wodę da się umyć? Z pomocą pani zbudowaliśmy małą oczyszczalnię z filtra do kawy, a druga z gazy. Okazało się, że nawet takie małe dzieci jak my mogą oczyścić wodę.

Nasza pani opowiedziała nam, że jeśli nie będziemy oszczędzać wody, to kiedyś może jej zabrakną. A Kropelek był bardzo smutny, gdy opowiadał o tym, że niektóre dzieci nie zakręcają wody gdy myją zęby. Zaproponował nam wtedy eksperyment. Antoś mył ząbki i wlał wodę do kubeczka, aby je potem wypłukać. Oskar zaś nie zakręcał wody, a nasza pani nabierała ją do wiaderka. Woda aż się niego wylewała. Już teraz wiemy, jak dużo wody marnuje się, gdy jej nie zakręcamy. Roślinom tez trzeba wody – to oczywista sprawa, dlatego podlaliśmy je naszą wodą nałapaną do wiaderka.

Na koniec Kropelek pomógł nam napisać list do rodziców o tym, jak oszczędzać wodę, a my przedszkolaki podziękowaliśmy mu za podróż malując wodą i farbą piękne pejzaże.

Listopadowa pogoda zainspirowała nas także do deszczowych zabaw. Naśladowaliśmy głosem i gestem padający deszcz. Tworzyliśmy barwne parasole, malowaliśmy je farbami, wyklejaliśmy kolorowym papierem. Rozmawialiśmy często na temat deszczu, o tym jaki jest świat gdy pada, co wtedy dziej się na dworze. Nasza pani –czarodziejka zmieniła nas w małe i duże kropelki deszczu. Rozpadałyśmy się po całym przedszkolu. Potem malowaliśmy za pomocą tkaniny deszczowe chmury, z których padały kropelki. To nieprawda, że w czasie deszczu dzieci się nudzą.

Pozdrawiamy wszystkich małych podróżnikowe. My – Misie z Przedszkola 278 w Warszawie mamy już spakowane walizki i jesteśmy gotowi do następnej wyprawy.

  

 

* * * * * * * * * *

 

W grudniu wybraliśmy się w podróż do Krainy Mroźnej Bieli. Aura nam sprzyjała i posypało śnieżnym puchem. Mogliśmy do woli hasać w przedszkolnym ogrodzie. Nasze kochane panie jeździły z nami na saneczkach, usypywały śnieżne górki z których mknęliśmy na pazurki. Bawiliśmy się w śnieżne zaprzęgi, próbowaliśmy ulepić bałwana. Tropiliśmy ślady na śniegu. Tworzyliśmy tez piękne śniegowe rysunki.

Wiemy, że zimą należy opiekować się zwierzętami, dlatego już jesienią zorganizowaliśmy zbiórkę kasztanów i żołędzi dla dzików. Panie z Lasów Miejskich opowiedziały nam jak możemy pomagać zwierzakom. Stworzyliśmy wspólnie z rodzicami piękne karmniki, które rozwiesiliśmy wokół przedszkola tworząc PTASIĄ STOŁÓWKĘ.

Zimę poznawaliśmy tez dzięki wizycie Mikołaja. Wiemy, że mieszka w dalekiej Laponii na Biegunie Północnym. Tam jest bardzo zimno, więc przygarnęliśmy Mikołaja, tworząc mu kącik w naszym przedszkolu. Tam zaprosiliśmy ptaki, które witały dzieci wchodzące do przedszkola. Dalszy ciąg podróży już w styczniu.

         

         

 

* * * * * * * * * *

My, przedszkolaki z Tatrzańskiej z niecierpliwością czekaliśmy na moment w którym będziemy mogli zaśpiewać  "Już ozimina szumieć zaczyna, że nie powróci mróz i po tym można od razu poznać, że wiosna jest tuż tuż…” Zima bardzo nas zmęczyła, dlatego cieszyliśmy się mogąc podziwiać pierwiosnki czy piękne krokusy. W poniedziałek 22 marca witaliśmy w przedszkolu WIOSNĘ!!!! Dzieci ze wszystkich grup przygotowały ekologiczne Marzanny z odpadów. Potem wszystkie przedszkolaki hałasowały podczas happeningu na ulicach Mokotowa. Zachęcaliśmy lokalną społeczność i przyjaciół przedszkola do przyłączenia się do sobotniej akcji GODZINA DLA ZIEMI. To taki prezent od nas dla Ziemi z okazji pierwszego Dnia Wiosny.
W sobotę po kolacji przyłączamy się do akcji
Prądu nie używamy przy świeczkach rozmawiamy

Happening zorganizowany na ulicach wokół przedszkola nie był jedynym akcentem w powitaniu wiosny. Tego dnia dzieci z grupy Motylków wystąpiły z wiosennym teatrzykiem.

Dzięki temu, że wiosna nas nie zawiodła mogliśmy z naszymi paniami podziwiać pierwsze wiosenne kwiatki, pąki na drzewach i słuchać śpiewu ptaków. Codziennie wychodzimy do przedszkolnego ogrodu, gdzie uczymy się nazw ptaków, które wróciły z ciepłych krajów, poznajemy nowe kwiaty i opiekujemy się nimi. Zauważamy zmiany w przyrodzie. Dzięki temu wiele osób wzięło udział w konkursie p.t. „Ptaki wiosną”.

Wiosna upływała nam pod znakiem ekologii. W naszym przedszkolu został bowiem zrealizowany projekt „Odpady”. Dzieci dowiadywały się jak segregować odpady, śpiewały piosenki o „Eko- Strażnikach”, tworzyły zabawki w ramach prezentacji „Co mogą dzieci zrobić ze śmieci”. Zabawa okazała się niezwykle pouczająca, dlatego zaprosiliśmy do niej dzieci z innych warszawskich przedszkoli zachęcając je do stworzenia „Ekologicznego Zwierzyńca”.

Z okazji Dnia Ziemi powołaliśmy w przedszkolu Klub Małego Ekologa. Dowiedzieliśmy się jak chronić lasy, zachęcaliśmy wszystkich do zbiórki makulatury. Wiemy też, że trzeba oszczędzać wodę i prąd. Dowiedzieliśmy się też, że trzeba sprzątać po swoich pupilach, co przedstawiliśmy tworząc plakat na konkurs. Wiosną tworzyliśmy też wile prac z materiału przyrodniczego.

Wiosna to doskonały czas na zielone sadzonki w kącikach przyrody. Posadziliśmy pomidory , hodowaliśmy fasolę, zasialiśmy kwiatki i rzeżuchę. Dzięki temu w maju pięknie będzie wyglądał nasz przedszkolny ogródek warzywny i rabatki. Już teraz wiemy ile warzywa dają zdrowia, dlatego sami w przedszkolu tworzyliśmy piękne i zdrowe kanapki. Powstały samochody, wózki i łóżeczka dla lalek oraz kolorowe buźki.

Cieszymy się, że wiosnę można spotkać już nie tylko w piosenkach i na stronach książek i z niecierpliwością wypatrujemy lata…

 

.: ZOBACZ GALERIĘ :.

 

* * * * * * * * * *

Wyprawa do Krainy Złotego Słońca była naszą ostatnią w tym roku przygodą w ramach Wędrówek Przedszkolaka. My, jak to dzieci wspaniale bawiliśmy się odkrywając i podróżując z naszymi paniami w nieznane. Na wędrówkę do Krainy Złotego Słońca zaprosił nas Promyczek, napisał list i przygotował dla nas wiele zadań na drodze do swojego Królestwa. Pokonywaliśmy drogę wiele dni, ale udało się, bo na jej końcu czekały na nas wspaniałe niespodzianki.

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od zagospodarowania ogródka w przedszkolnym ogrodzie. Znalazły się w nim truskawki, fasola, ziemniaki, pomidory oraz inne zdrowe pyszności. Dowiadywaliśmy się także, jak słońce działa na roślinność oraz tworzyliśmy prace przedstawiające w jakim środowisku chcielibyśmy żyć.

Wśród naszych plastycznych prac znalazły się także te, przedstawiające Panią Lato ora piękne kwiaty z naszego ogrodu.

Zadań i niespodzianek co nie miara miał dla nas przygotowanych Promyczek podczas festynu z okazji Dnia Dziecka. Namówił on nawet naszych rodziców do tego, żeby dla nas wystąpili przygotowując program artystyczny „Witajcie w naszej bajce”. Promyczek zamówił dla nas pogodę i przygotował wiele atrakcji: letnie malowanie twarzy, biżuterię z makaronu oraz moc złotych zabaw. Każdego dnia, gdy tylko na złość Promyczkowi nie robił Kropelek wychodziliśmy do ogrodu gdzie wspólnie korzystaliśmy z uroków nadchodzącego lata.

Nagrodą za rozwiązywanie Promyczkowych zadań była dla nas wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego w Borkach. Mogliśmy tam podziwiać wspaniałe wiejskie zwierzęta, dokarmiać je, a nawet uczyć się wędkarstwa.

Cała nasza wyprawa zakończyła się pięknym przedstawieniem dla rodziców i przyjaciół przedszkola. Dzieci zamieniły się w zwierzaki i pokazywały swój aktorski talent.

Teraz jedziemy już na wakacje, zregenerować siły, ale wrócimy we wrześniu spakowani i gotowi do nowych wypraw.

Pozdrawiamy wszystkie podróżujące przedszkolaki i nauczycielki z ich przedszkoli.

 

.: ZOBACZ GALERIĘ :.

 

 

Miejskie Przedszkole - Biała Piska

W naszym przedszkolu Projekt realizuje grupa „Kropelki”, czyli 5 i 6-latki z panią Moniką Murawską - Ślęzak.
Realizację zadań zaczęliśmy od poznawania „Krainy Wielkiego Błękitu”, na co przeznaczyliśmy miesiące październik i listopad. Temat ten jest nam szczególnie bliski ze względu na to, że nasza miejscowość leży na Mazurach, czyli w „Krainie Tysiąca Jezior”.
Na początku dzieci zapoznały się z globusem, mapami i ich symboliką. Atlasy, albumy, ilustracje, zdjęcia i prezentacje multimedialne przybliżyły nam żyjące w podwodnym świecie rośliny i zwierzęta. Obejrzeliśmy zdjęcia przedstawiające oceany, morza, rzeki, jeziora. Mogliśmy podziwiać piękne, ale także i niebezpieczne oblicza tego żywiołu.
Dzieci przeprowadziły wiele wodnych eksperymentów: sprawdziliśmy co pływa, a co tonie, jakie materiały przepuszczają wodę, a które nie, przekonaliśmy się jak woda zachowuje się pod wpływem zmieniającej się temperatury, poznaliśmy sposób, w jaki krąży w przyrodzie.
„Kropelki” wzięły udział w cyklu zajęć, których motywem przewodnim był deszcz. Malowały deszczowe obrazy techniką „mokre w mokrym”, układały kropelkowe kompozycje, nauczyliśmy się „Deszczowej piosenki”.
W sali urządziliśmy kącik Wielkiego Błękitu: na niebieskim materiale umieściliśmy wykonane wcześniej kolorowe ryby, drapieżne rekiny, ośmiornice, kraby i różne rośliny wodne...
Odbyliśmy wycieczki nad płynącą przez Białą Piską rzeczkę Białkę i znajdujący się w centrum miasteczka staw. Naturalne zbiorniki wodne dały nam możliwość bezpośredniej obserwacji żyjącego tam ptactwa: dzikich kaczek i łabędzi oraz rosnącej wokół stawu roślinności.
Odwiedziliśmy również oczyszczalnię ścieków, dzięki czemu dzieci mogły poznać sposoby oczyszczenia wody.
Wszystkie zajęcia uświadomiły nam, że woda jest niezbędnym czynnikiem życia na ziemi. Dzieci wiedzą, że należy ją oszczędzać. Wśród kolegów przeprowadziły kampanię: „Woda to nasz skarb!”, podczas której zachęcały wszystkich do używania podczas mycia zębów kubeczków oraz do tego, by nie zanieczyszczać zbiorników wodnych, zwłaszcza podczas letniego wypoczynku nad jeziorami.

         

         

 

 

* * * * * * * * * *

 

Podróżowanie po Krainie Mroźnej Bieli grupa "Kropelki" rozpoczęła w grudniu. Już na początku miesiąca ogłosiliśmy w przedszkolu akcję "Pomagamy ptakom przetrwać zimę". Wówczas nikt z nas nie spodziewał się, że tegoroczna zima będzie tak mroźna i śnieżna. Dzieci z grupy zaprosiły do współpracy rodziców, którzy pomogli nam zapełnić wystawiony w szatni "Kosz na przysmaki dla ptaków", w którym znalazły się różne pestki i ziarna zbóż. Z chwilą, gdy spadł śnieg, wywiesiliśmy w ogrodzie przedszkolnym wykonane w ubiegłym roku karmniki, które na bieżąco uzupełnialiśmy pokarmem.
Oprócz tego nawiązaliśmy kontakt z Nadleśnictwem Drygały, skąd pozyskaliśmy karton specjalnej karmy dla ptaków, zwanej "Ptasimi pyzami". Przed świętami Bożego Narodzenia urządziliśmy w ogrodzie przedszkolnym świąteczną stołówkę, „ozdabiając" okrągłymi niczym bombki pyzami, rosnące w ogrodzie świerki i inne drzewka. Następnie ukryci za firankami, obserwowaliśmy ptasich gości, korzystających z naszych "pyzatych choinek", a później szukaliśmy w różnych albumach i encyklopediach wiadomości na ich temat. Obserwowane ptaki były tematem prac plastycznych, które wykonywaliśmy i piosenek, których się nauczyliśmy.
W styczniu i lutym kontynuowaliśmy akcję dokarmiania ptaków. W związku ze szczególnie trudnymi warunkami atmosferycznymi: bardzo niskimi temperaturami, ogromną ilością śniegu, postanowiliśmy pomóc także zwierzynie leśnej. W karnawale zorganizowaliśmy Bal Ekologiczny, na który zaprosiliśmy koleżanki i kolegów ze wszystkich grup przedszkolnych. Biletem wstępu na bal był przyniesiony z domu pokarm dla zwierząt. Udało nam się zapełnić dwa ogromne kosze marchewkami, kapustami, burakami, ziarnami zbóż, kukurydzą, pestkami, orzechami, ziemniakami... Wszystko przekazaliśmy leśniczym z Nadleśnictwa Drygały, którzy wyłożyli pokarm w specjalnych paśnikach dla dzikiej zwierzyny. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc ptactwu i zwierzynie w przetrwaniu tak srogiej zimy.
Na balu ekologicznym odbyło się wiele konkursów, wśród nich plastyczny, na którym wykonaliśmy malowane palcami prace na temat: „Kocham naszą planetę”. Kolorowe, wesołe obrazki, przypomniały nam o zbliżającej się wiośnie…
Nasza wędrówka po Krainie Bieli polegała także na poznawaniu właściwości śniegu. Tegoroczna zima dostarczyła nam mnóstwo „materiału” do badań, eksperymentów i zabawy. Dowiedzieliśmy się jak powstaje śnieg, oglądaliśmy za pomocą lupy spadające z nieba śnieżne gwiazdki, sprawdzaliśmy, co dzieje się ze śniegiem pod wpływem temperatury i przekonaliśmy się, że nie warto go jeść, gdyż jest bardzo zanieczyszczony…
Duża ilość śniegu pozwoliła nam na wspaniałe zabawy w ogrodzie przedszkolnym: lepiliśmy bałwany, budowaliśmy śnieżne fortece i zamek Królowej Zimy, rzucaliśmy śnieżkami do celu, tropiliśmy ślady pozostawione na śniegu i robiliśmy „śnieżne aniołki”.
Śnieg i związane z nim zabawy były tematem wielu prac plastycznych, piosenek i zabaw ruchowych. Odbyliśmy również wyprawę do Krainy Królowej Śniegu, oglądaliśmy zdjęcia z Arktyki i Antarktydy, projektowaliśmy zamek Królowej, odbyliśmy bitwę na "gazetowe śnieżki".
         

         

      

 

* * * * * * * * * *

 

Grupa „Kropelki” podróż po Krainie Zieleni rozpoczęła w marcu. Za oknem leżał jeszcze śnieg, a w sali pojawiły się doniczki, w których nasza woźna - pani Halinka, pomogła nam zasiać rzeżuchę, aksamitki i astry. Z wielką uwagą obserwowaliśmy wzrost roślinek. Rzeżuchę wykorzystaliśmy do zrobienia „Wiosennych kanapek”, których przygotowanie sprawiło nam ogromną frajdę. Kwiatki pan konserwator posadził na klombach w ogrodzie przedszkolnym.
Na Mazurach, czyli tutaj, gdzie znajduje się nasza miejscowość, pierwsze oznaki wiosny pojawiają się zazwyczaj znacznie później niż w innych regionach Polski, więc z niecierpliwością i utęsknieniem czekaliśmy na ocieplenie…
Kalendarzową wiosnę powitaliśmy wspólnie ze wszystkimi dziećmi z naszego przedszkola podczas Święta Wiosny. Z tej okazji koledzy z grup: „Biedronki” i „Muchomorki” przygotowali wesołe przedstawienie pod tytułem: „Wiosenne kwiaty”. Następnie uczestniczyliśmy w różnych konkursach i wspólnych zabawach przy muzyce. Potem udaliśmy się wszyscy na spacer. Udało nam się zobaczyć kwitnące wierzbowe bazie i przebiśniegi…
Tego samego dnia odbył się przedszkolny turniej wiedzy przyrodniczej i ekologicznej, czyli Ekoturniej, pod hasłem: „Czego Jaś się nie nauczy…”. W Ekoturnieju wzięli udział przedstawiciele czterech najstarszych grup przedszkolnych. Wśród konkursowych zadań było rozpoznawanie odgłosów wydawanych przez niektóre zwierzęta, rozpoznawanie zwierząt i roślin zielnych przedstawionych na zdjęciach, przyporządkowywanie liści i owoców do odpowiednich drzew, rozwiązywanie zagadek przyrodniczych. Jesteśmy niezmiernie dumni, gdyż przedstawiciele naszej grupy zdobyli I miejsce w turnieju!
Wiosna w końcu do nas dotarła. Aby to uczcić postanowiliśmy zorganizować w przedszkolu Zielony Dzień. Wszyscy założyli zielone ubrania. Kolor zielony był tematem przewodnim naszych zajęć, a w jadłospisie znalazły się potrawy wykonane wyłącznie z zielonych warzyw i owoców.
W kolejnych dniach obserwowaliśmy rośliny. Założyliśmy dziennik obserwacji przyrodniczych, w którym zaznaczaliśmy za pomocą rysunków zmiany, jakie zachodziły w wyglądzie rosnących w naszym ogrodzie przedszkolnym kwiatów: przebiśniegów, krokusów, tulipanów, bratków i narcyzów oraz drzew: jarzębiny, klonów, brzozy i świerków.
Oprócz tego zorganizowaliśmy Patrol Ekologiczny, który poszukiwał śladów wiosny. Podczas licznych spacerów udało nam się zobaczyć: szpaki, kilka zamieszkanych bocianich gniazd, pływające w stawie rybki, a po stawie łabędzie. Usłyszeliśmy śpiew skowronka i zobaczyliśmy owady: motyle, pszczoły, różne chrząszcze i mrówki.
„Kropelki” wzięły także udział w akcji "Sprzątania świata". Tradycyjnie porządkowaliśmy najbliższe otoczenie naszego przedszkola. Dzieci z wielka ochotą przystąpiły do akcji. Możemy z radością stwierdzić, że z roku na rok zbieranych śmieci jest coraz mniej!
Kilkoro dzieci z grupy wzięło udział w gminnym konkursie plastycznym „Ziemia - nasz dom”. Wykonane przez Madzię i Oliwkę prace zdobyły odpowiednio I miejsce oraz wyróżnienie.

            

       

 

* * * * * * * * * *

Ostatnią podróż w ramach projektu odbyliśmy do „Krainy Złotego Słońca”. Początkowo pogoda niezbyt sprzyjała temu, aby podziwiać naszą „najjaśniejszą gwiazdę”, gdyż w maju przez większość dni po prostu było pochmurno. Mimo to, każdą chwilę, kiedy nie padał deszcz, poświęcaliśmy na spacery i wycieczki po okolicy.
Na początku zwróciliśmy uwagę, na elementy architektury zieleni i krajobrazu, które znajdują się w naszym mieście. W maju obserwowaliśmy prace, podczas których, przygotowywano i sadzono kwiaty na klombach oraz rabatach, porządkowano zieleńce i skwery. Podczas kolejnych spacerów w czerwcu mogliśmy już podziwiać efekty tych działań: miasto wygląda przepięknie, a kwiaty i zadbane klomby, kwietniki, dodają mu wiele uroku.
Na początku maja zajęliśmy się badaniem ekosystemu, jakim jest łąka. Pierwsza wycieczka miała na celu zbadanie życia „w ramce”. Najpierw w przedszkolu wykonaliśmy własnoręcznie ramki z bristolu. Następnie zaopatrzeni w lupy, lornetki, atlasy owadów i roślin, aparat fotograficzny udaliśmy się na łąkę, która znajduje się pomiędzy starym, a nowym parkiem w naszym mieście.
Każdy z nas położył ramkę na trawie i obserwował przez kilka minut, co się dzieje na wybranym kawałku łąki. Obserwacje były bardzo ciekawe i owocne: zauważyliśmy mrówki, biedronki, komary, żuki, żaby, motyle, pszczoły, bąki oraz wiele gatunków traw, kwiatów i innych roślin. Po łące spacerowały bociany, a z położonego obok lasu dobiegał śpiew ptaków.
Jednak największe wrażenie zrobiła na nas ta część łąki, na której akurat kwitły mlecze, czyli mniszki lekarskie. Łąka wyglądała niczym żółty kobierzec, a mniszki, niczym miniaturki złotego i gorącego słońca.
Podczas kolejnych wycieczek obserwowaliśmy zmiany zachodzące na łące. Po kilku dniach, zamiast żółtego koloru, pojawił się biały, a nad łąką wirowały niczym maleńkie spadochrony, niesione wiatrem nasionka mniszków.
Podczas naszych ostatnich spacerów obserwowaliśmy prace związane z sianokosami, czyli zbieraniem ściętej i wysuszonej trawy. Kiedy trawa podrosła tak, że sięgała nam już do kolan, na łące pojawili się ludzie z dziwnymi maszynami. Najpierw trawa została ścięta specjalnymi kosiarkami. Potem gdy słońce ja wysuszyło, pojawiły się podobne do okrągłych grzebieni sprzęty do jej przewracania. Na koniec przyjechały maszyny, które z wyschniętej i pięknie pachnącej trawy utoczyły wielkie walce, które potem poukładano na przyczepy i zawieziono do gospodarstwa. Tak przygotowanym sianem będą się zimą odżywiały krowy.
Podczas zajęć w przedszkolu wykonywaliśmy prace plastyczne, na których przedstawiliśmy efekty naszych obserwacji. W ogrodzie przedszkolnym pan woźny wystawił nam kilka sztalug, na których mogliśmy tworzyć wspaniałe i pomysłowe dzieła.
Ostatnim punktem realizacji projektu będzie stworzenie Albumu Wędrówek Przedszkolaka, w którym zamieścimy najpiękniejsze prace związane z podróżami po poszczególnych krainach, zdjęcia i opisy najciekawszych zajęć...
Dobiegła końca nasza podróż po czterech krainach. Cieszymy się, że mogliśmy ją odbyć wspólnie z innymi przedszkolakami z całej Polski. Udział w Projekcie był bardzo ciekawym doświadczeniem, dostarczył nam wielu wrażeń, pomysłów, wiadomości, a przede wszystkim był okazją do wspaniałej zabawy. Dziękujemy za współpracę i pozdrawiamy wszystkich.
Pozdrawiam serdecznie i słonecznie w imieniu przedszkolaków z grupy "Kropelki" oraz z całego Przedszkola Miejskiego w Białej Piskiej na Mazurach.

.: ZOBACZ GALERIĘ :.

 

 

Przedszkole nr 1 - Jędrzejów

Przystępując do realizacji projektu zaplanowałyśmy, kiedy nasze grupy odbędą podróże po krainie: Wielkiego Błękitu, Mroźnej Bieli, Soczystej Zieleni i Złotego Słońca. W trakcie pierwszej podróży po krainie Wielkiego Błękitu grupa II " Różyczki" zapoznały się z globusem, symboliką jego kolorów. Przedszkolaki dowiedziały się o tym, że niemal w każdym zbiorniku wodnym toczy się życie. Zaczęliśmy gromadzić informacje związane z wodą, roślinami wodnymi, zwierzętami żyjącymi w wodzie. Zwieńczeniem tych kilkudniowych zajęć było zorganizowanie kącika krainy Wielkiego Błękitu - makieta z globem ziemskim, na której dzieci umieściły zgromadzone ilustracje zwierząt i roślin żyjących w morzach i oceanach. Podczas zajęć - zabawy z woda dzieci wiedzą ,że woda jest warunkiem życia na ziemi, przeprowadziły proste doświadczenia, podczas których mogły poznać właściwości wody( stany skupienia, odgłosy, które przedmioty toną, które pływają, jakie substancje się rozpuszczają w wodzie). Również dzieci dowiedziały się jak powstaje chmura i deszcz. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczną grupową "Wesołe kropelki" ozdobiły sylwety kropel bibułą, papierem kolorowym, materiałem oraz kredkami.
Grupa V " Niezapominajki" zapoznały się ze sposobem krążenia wody w przyrodzie, dzieci znają sposoby oczyszczenia wody, rozumieją, że woda jest niezbędnym czynnikiem życia na ziemi, ze człowiek odpowiedzialny jest za stan czystości wody, dzieci wiedzą, że istnieją naturalne źródła czystej wody. Na zakończenie wykonały prace " Podwodny świat".

         

 

* * * * * * * * * *

 

W grudniu zaczęliśmy wędrówkę po Krainie Mroźnej Bieli. Pani Zima przyszła do nas pod koniec grudnia. Mogliśmy wtedy przyjrzeć się krajobrazowi naszego przedszkola w kolorze białym. Na zajęciach nie brakowało nam lepienia, kolorowania, malowania białych bałwanów. Podczas tej podróży mogliśmy uczyć się wierszy i piosenek o tematyce zimowej. W styczniu kontynuowaliśmy podróż po Krainie Mroźnej Bieli. Zaczęliśmy od dokarmiania naszych małych ptaszków. Na zajęciach dzieci dowiedziały się o sposobach dokarmiania ptaków oraz zwierząt. Wspólnie zawiśliśmy karmnik dla naszych małych przyjaciół, gdzie teraz regularnie je dokarmiamy. Dzieci również wykonały pracę plastyczną - wyklejały nasionami karmnik.
Tak często jak na to pogoda pozwoliła chodziliśmy na spacery i podziwialiśmy nasza białą zimę.
W lutym dzieci z grupy II-Różyczki i z grupy V-Niezapominajki spotkały się z leśniczym, pracownikiem Nadleśnictwa w Jędrzejowie. Poszerzyły swoje wiadomości na temat zwierząt i ptaków żyjących w lasach w naszej okolicy oraz dowiedziały się o sposobach dokarmiania. Dzieci otrzymały od gościa karmę dla ptaków i zaproszenie do odwiedzenia w okresie letnim do szkółki leśnej w której znajduje się ścieżka ekologiczna.

        

     

 

* * * * * * * * * *

 

Na podróż po krainie soczystej zieleni poświęciliśmy kilka zajęć. Przedszkolaki zapoznały się z flora i fauną ogrodu przedszkolnego. Na naszym placu przedszkolnym rośnie dużo drzew, zakwitają piękne kwiaty, można było nawet w tym roku dostrzec na jednym z drzew sowę Puchatkę. Dzieci poznały budowę niektórych drzew (fakturę kory, kształt liści). Bardzo chętnie chodziliśmy na spacery i obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie. Dzieci z grupy V założyły zeszyt obserwacji w kąciku przyrody i wklejały fotografie co zaobserwowały w swoim otoczeniu.
Również w salach na tablicy nie zabrakło ilustracji wiosennych. Mamy nadzieję, że kilka takich spacerów i obserwacji wzbogaciło wiedze dzieci o nowe doświadczenia i znajomość otaczającego na środowiska.

          

          

 

* * * * * * * * * *

 

Dzieci z grupy II i V założyły " kącik przyrody" - klomb. Zasadziły tam rośliny, które przy pomocy nauczyciela regularnie podlewają, odchwaszczają i nawożą, aby zasadzone kwiatki były piękne. W czasie zajęć- ścieżek edukacyjnych poznały gatunki roślin i zwierząt. Rozpoznają drzewa liściaste i iglaste po wyglądzie. Realizując projekt" Wędrówki przedszkolaka- na ratunek przyrodzie" wzbogaciły swoje wiadomości i doświadczenia z dziedziny otaczającej nas przyrody. Utwierdziły się w przekonaniu jak istotna jest potrzeba dbania o przyrodę.

         

 

 

Przedszkole Miejskie nr 6 - Legionowo

Skąd się bierze woda? Dlaczego trzeba zakręcać krany? Co zrobić, aby woda była czysta? To pytania, które postawiliśmy naszym przedszkolakom. 30 listopada został ogłoszony w naszym Przedszkolu Dniem Niebieskim - Dniem Wody. Większość przedszkolaków przyszło w tym dniu ubranych na niebiesko. Ciocia Kasia przygotowała dla nich wiele ciekawych zajęć i zabaw.      

Stworzyliśmy naszym dzieciom okazję do obserwowania, oglądania i poznawania,  przeżywania i doświadczania, a także do badania oraz samodzielnego działania.

Woda to ulubiony żywioł naszych dzieci. Podczas zabaw i zajęć dzieci dowiedziały się jak ogromne znaczenie ma woda w życiu człowieka, zwierząt i roślin. Poznały istotę oszczędzania wody, a także dowiedziały się jak bardzo konieczne jest dbanie o jej czystość.

Na zajęciach zostały przeprowadzone zabawy badawcze, oraz eksperymenty polegające na odkrywaniu wody jako ważnego żywiołu przyrody. Dzieci poznały właściwości różnych stanów skupienia wody przez obserwację oraz proste doświadczenia. Przez zabawę zrozumiały jak ważna jest woda w naszym  życiu.

   

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Krainy Mroźnej Bieli - [POBIERZ]

 

* * * * * * * * * *

W marcu oraz kwietniu wędrowaliśmy po Krainie Soczystej Zieleni. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od obserwacji przyrody na spacerach. Szukaliśmy pierwszych oznak wiosny. Obserwowaliśmy jak z dnia na dzień wokoło robi się zielono. Zapoznaliśmy się z fauną i florą w naszym ogrodzie przedszkolnym. Największe emocje u dziewczynek wzbudzały kwitnące mlecze, a u chłopców obudzone z zimowych snów robaczki. Upiększyliśmy nasz Zielony Zakątek wsadzając nowe  kwiaty, przypominając sobie czego potrzebują, aby pięknie rosnąć. 

W przedszkolnej szklarni posadziliśmy szczypiorek i pietruszkę, będziemy je wykorzystywać do kanapek na śniadanie.

W przedostatni tydzień kwietnia zrealizowaliśmy temat kompleksowy „Ziemia naszą Planetą”. Poszerzyliśmy wiedzę  dzieci o ochronie środowiska, potrzebach segregacji śmieci. Dzieci przynosiły ze swoich domów śmieci, które wykorzystaliśmy do zrobienia wspaniałych   i oryginalnych prac plastyczno-technicznych. W taki sposób powstała wystawa „Śmieciowych stworów”, którą udało nam się zorganizować w Ratuszu Miejskim. Do uroczystego otwarcia wystawy zaproszony został Prezydent Miasta. W dniu otwarcia wystawy zorganizowaliśmy happening ekologiczny. Dzieci przyniosły wykonane razem z rodzicami plakaty z hasłami Przedszkolnego Kodeksu Ekologa , spacerując ulicami miasta rozdawały przechodniom ulotki o oszczędzaniu wody i energii.

W dniu 22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Dzieci oraz wychowawcy ubrani byli na zielono. Wszystkie grupy dowiedziały się, dlaczego obchodzimy „Dzień Ziemi”,  oglądaliśmy przedstawienie przygotowane przez najstarsze dzieci, bawiliśmy się w różne gry i konkursy o tematyce ekologicznej.  Dzieci zostały odznaczone „ Medalem Ekologa”.

W najbliższych planach mamy wizytę w Szkółce leśnej i wycieczkę, na której oglądać będziemy zaporę wodną i naturalną tamę zbudowaną przez bobry.

 

.: ZOBACZ GALERIĘ :.

 

* * * * * * * * * *

Wędrówkę po Krainie Złotego Słońca rozpoczęliśmy w  najbliższym otoczeniu, dokładnie w „Zielonym Zakątku” naszego Przedszkola. Zaopatrzeni w lupy i małe mikroskopy postanowiliśmy poobserwować skarby przyrody. Obejrzeliśmy fakturę liści dębowych i kasztanowych, niektórych zainteresowała nawet trawa. Zainspirowało nas to  stworzenia ciekawej pracy plastycznej. Podczas zabaw w ogrodzie przedszkolnym zabawiliśmy się w odkrywców, każde dziecko miało za zadanie odnaleźć trzy skarby natury, pomysłowość maluchów przerosła nasze oczekiwania. Wśród zdobyczy znalazły się listki, patyki, szyszki, a nawet biedronki i pająki, ale oczywiście każdy pamiętał, że nie wolno nic zrywać, ani deptać. Tutaj również lupy bardzo nam się przydały, podglądanie najmniejszych mieszkańców ogródka byłoby bez nich  bardzo trudne.   

Zajęcia na terenie przedszkola są bardzo ciekawe i nic nie zastąpi zabawy w ogromnej piaskownicy lub na huśtawkach , ale my najbardziej lubimy wycieczki. Udało nam się odwiedzić niedaleko położoną Szkółkę Leśną w Skierdach. Mieliśmy okazję zaobserwować produkcję sadzonek drzewek sosnowych na potrzeby leśnictwa naszej okolicy. Dowiedzieliśmy się również na czym polega praca leśniczego. Wycieczka okazała się dla nas wielką przygodą.

Kraina Złotego Słońca zainspirowała nas do obchodów Dnia Słońca, całe przedszkole było w tym dniu wyjątkowo słoneczne, wszyscy byliśmy ubrani na żółto, zorganizowaliśmy dzieciom zabawy ruchowe oraz plener malarski, którego tematem była
 „Kraina Złotego Słońca”. Dzieci z wszystkich grup zaprezentowały swoje plastyczne zdolności, efektem czego były piękne słoneczne prace.  Na koniec naszej wędrówki przygotowaliśmy przedstawienie o tematyce ekologicznej „Kolorowe Ulice”, zachęcając innych do przetwarzania surowców wtórnych, podsumowaliśmy tym samym naszą wiedzę na temat zachowań proekologicznych. Przedstawienie wystawiliśmy na przeglądzie bajki przedszkolnej w Ratuszu  Miasta. Legionowo.Realizując założenia programu „ Wędrówki Przedszkolaka na ratunek Przyrodzie” nasze przedszkolaki spisały się znakomicie. Wiele się nauczyły i świetnie bawiły. Dzięki udziałowi w programie na pewno możemy powiedzieć, że potrafimy ratować przyrodę. Dziękujemy!!!

 

.: ZOBACZ GALERIĘ :.

 

 

Przedszkole Miejskie nr 16 - Toruń

Projekt „Wędrówki przedszkolaka – na ratunek przyrodzie” realizowany jest w naszym przedszkolu przez grupę dzieci 6 – letnich z oddziału integracyjnego „Kornelkowe Smoki”.

W trakcie podróży po pierwszej krainie -  Wielkiego Błękitu, jaka miała miejsce w listopadzie dzieci zapoznały się z właściwościami wody i różnymi jej stanami skupienia. Poznały jej obieg w przyrodzie.

Miały możliwość obserwowania pod mikroskopem wody pochodzącej z różnych „źródeł”: przegotowanej, z okolicznej Strugi i z kałuży.

Dzieci współuczestniczyły w szeregu doświadczeniach, dzięki którym  dowiedziały się m.in.: „co rozpuszcza się w wodzie, a co nie”, „co pływa na powierzchni wody, a co tonie”, „czy woda ma kształt”, „co stanie się, jeśli zmieszamy ze sobą  wody zabarwione wcześniej farbami na różne kolory”.

Brały udział w wyprawie do „Wodnego świata Ziemi” -  szukały wody na globusie i mapie Polski, dowiedziały się, jakiej wody jest więcej: słonej czy słodkiej. Zapoznały się z różnymi środowiskami wodnymi (jeziora, rzeki, morza, oceany) i poznały wybrane zwierzęta, ryby i rośliny w nich spotykane.

Przedszkolaki dowiedziały się o roli wody w życiu roślin, zwierząt i ludzi.

Poznały drogę wody z rzek do mieszkań i  niektóre przyczyny jej zanieczyszczenia (ścieki przemysłowe i komunalne, zanieczyszczenia radioaktywne, nawozy sztuczne, zaśmiecanie wód, detergenty dostające się do wody).

Wędrówce przez krainę Wielkiego Błękitu towarzyszyło nam wiele książek, albumów i ilustracji obrazujących omawiana tematykę.

Wykonaliśmy też wiele prac plastycznych z wykorzystaniem różnorodnych technik dzięki, którym zajęcia dla dzieci były jeszcze bardziej barwne i ciekawsze.

        

      

 

* * * * * * * * * *

 

W styczniu wyruszyliśmy w podróż po Krainie Mroźnej Bieli. Dzięki wspaniałej zimowej pogodzie udaliśmy się na wycieczki poznawcze po okolicy, w trakcie których dzieci miały możliwość dostrzeżenia charakterystycznych cech zimowego krajobrazu. Obserwowały drzewa, krzewy i ulice, wygląd domów i samochodów.
Szczególną uwagę poświęciliśmy ptakom spotykanym na naszej drodze: kaczkom, gołębiom, kawkom, gawronom i sikorkom - w okresie silnych mrozów dokarmialiśmy je przyniesioną z domów karmą. Rozpoznawaliśmy ich ślady na śniegu, opisywaliśmy ich wygląd, naśladowaliśmy sposób poruszania się i wydawane przez nich odgłosy - zabawy było przy tym co niemiara.
Podczas zajęć prowadzonych w przedszkolu wykonywaliśmy m.in.: doświadczenia związane z topnieniem śniegu i zamarzaniem wody w słoiku. Dzieci miały możliwość posłuchania wierszy
i opowiadań, rozwiązywania zagadek oraz poznania zabaw i piosenek o tematyce zimowej.
Dowiedziały się o życiu wybranych zwierząt leśnych w okresie zimy m.in. o tym, które spośród nich zapadają w zimowy sen, a ślady których można zobaczyć na zimowym spacerze po lesie.
Wykonaliśmy też szereg prac plastycznych i zorganizowaliśmy w Przedszkolu zbiórkę pożywienia dla potrzebujących zwierząt, w którą zaangażowane były dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych.

 

* * * * * * * * * *

 

Nadeszła wiosna a wraz z nią rozpoczęła się nasza wędrówka po Krainie Soczystej Zieleni.
Podczas pierwszych wiosennych spacerów poszukiwaliśmy w przyrodzie oznak nowej pory rok - pierwszych kwiatów, pączków na drzewach, młodej trawy, śpiewu ptaków itp.
Podczas kolejnych zajęć - wraz z budzącą sie do życia przyrodą - zapoznawaliśmy się z florą i fauną naszego przedszkolnego ogrodu. Obserwowaliśmy pojawiające się owady, ptaki, różne rośliny. Poznaliśmy różnice w budowie wybranych drzew rosnących na naszym terenie m.in. wierzby, kasztanowca, topoli, jarzębiny, jarząbu, sosny.

Obserwowaliśmy również okolice naszego przedszkola - zwracaliśmy uwagę, czy mieszkańcy osiedla dbają o swoje otoczenie, przyrodę. Zgodnie z propozycją autorki Projektu wszystko to, co udało nam się zaobserwować umieściliśmy w "Albumie obserwacji przyrody Kornelkowych Smoków".
W kwietniu nasze przedszkolaki miały możliwość obejrzenia przedstawienia pt. "Łza Ziemi", ukazującego nieprawidłowości w postępowaniu ludzi w odniesieniu do naszej planety i przykłady jak można je naprawić( oszczędzanie wody, segregowanie śmieci, noszenie zakupów w torbach ekologicznych). Wszystkim dzieciom spektakl bardzo się spodobał. Po przedstawieniu wyruszyliśmy na spacer po naszym osiedlu w poszukiwaniu ekologicznych pojemników na odpady - spacer zakończony sukcesem!!!
Edukacja ekologiczna jest nierozłącznie związana z działalnością promującą zdrowy styl życia - stąd nasz pomysł na przygotowanie najzdrowszych i najbardziej kolorowych kanapek, jak również z kształtowaniem zachowań proekologicznych tj. opieka nad zwierzętami. Dlatego też uczestniczyliśmy w zajęciach "Mam psa, kota i co dalej..." przeprowadzonych w Miejskim Schronisku dla Zwierząt a poświeconych uświadomieniu dzieciom, jaka odpowiedzialność spoczywa na osobach posiadających lub chcących mieć psa czy kota w domu...

          

   

 

* * * * * * * * * *

 Na przełomie maja i czerwca wyruszyliśmy w podróż po ostatniej już krainie - Złotego Słońca.
Słoneczna aura sprzyjała naszym zabawom na świeżym powietrzu i wędrówkom po bliższej i dalszej okolicy. Tym razem zorganizowaliśmy w naszej grupie - Tydzień ekologiczny pod hasłem
'Z ekologią na Ty". Jego początkiem była wyprawa do Miejskiego Parku. Spacerując ścieżkami staraliśmy się rozpoznawać drzewa i krzewy w nim się znajdujące, obserwowaliśmy zachowania drobnych zwierząt, owadów i ptaków, które udało nam się tam wypatrzeć. Dzieci poznały znaczenie parku dla życia i zdrowia człowieka, jako miejsca wypoczynku i relaksu...

 

.: ZOBACZ GALERIĘ :.

 

 

Szkoła Podstawowa nr 90  - Wrocław

W ramach realizacji projektu „Wędrówki przedszkolaka – na ratunek przyrodzie” dzieci z grupy „O” rozpoczęły realizację projektu od Krainy Wielkiego Błękitu. Treści tematyczne były realizowane w miesiącu listopadzie i  grudniu.

Na początku dzieci poznały za pomocą doświadczenia z parą wodną obieg wody w przyrodzie. Indywidualnie i grupowo dokonywały charakterystyki wody zebranej z różnych źródeł.

Podczas zajęć uczestniczyły w zabawach badawczych z wodą. Próbowały, wąchały, dotykały wody w różnych postaciach. Przelewały wodę do różnych naczyń sprawdzając jej kształt.  Z wielkim zainteresowaniem obserwowały zabarwianie się wody, rozpuszczały lód w wodzie. Następnie wypowiadały się na temat swoich spostrzeżeń. Trafnie formułowały wnioski.

Brały również udział w zabawach rytmiczno - ruchowych połączonych z ćwiczeniami dźwiękonaśladowczymi.

Będąc w Krainie Wielkiego Błękitu nie zabrakło również zadań plastyczno

– technicznych. Dzieci wykonały papierowe łódeczki techniką orgiami, puszczały je na wodzie wprawiając  w ruch za pomocą spontanicznych ćwiczeń oddechowych. Wykonały również pracę plastyczną ukazującą morskie głębiny

z uwzględnieniem fauny i flory. Potrzebne elementy wycinały, rysowały, kolorowały.

Zajęcia dla dzieci były wspaniałą zabawą podczas której sformułowały wniosek będący podsumowaniem zajęć z Krainy Wielkiego Błękitu: 

Woda to źródło życia dla ludzi, zwierząt i roślin.

        

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Krainy Mroźnej Bieli - [POBIERZ]

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Krainy Soczystej Zieleni - [POBIERZ]

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Krainy Złotego Słońca - [POBIERZ]

 

 

Przedszkole Publiczne nr 3 - Kolbuszowa

Podczas wędrówek przez Krainę Wielkiego Błękitu zaproponowałyśmy dzieciom zabawę w Małych Badaczy Wody. 
Dzieci poznały właściwości wody podczas następujących zabaw i ćwiczeń:
- Poznanie właściwości wody (jaka jest woda, czy woda ma kolor, 
czy woda ma smak).
- Wysłuchanie dźwięków związanych z odgłosami wody i odgadnięcie 
(co to za dźwięki: spłukiwanie wody, kapiąca woda, nalewanie wody).
- Omówienie schematu obiegu wody w przyrodzie
(prezentacja multimedialna i prezentacja filmu edukacyjnego).
- Doświadczenie na skraplanie i parowanie wody
- Badanie kształtu wody poprzez przelewanie jej do różnych naczyń.
Wnioski: Woda nie ma kształtu - przybiera kształt naczynia, w którym się znajduje.
- Co rozpuszcza się w wodzie? - zabawa badawcza
(zalewanie wodą substancji znajdujących się w szklankach - mąka, cukier, sól, kwasek cytrynowy - co się dzieje 
z substancjami, jaki smak mają płyny w każdej szklance, wyciagnięcie wniosku, podpisanie szklanek napisami: 
sól, cukier, kwasek, mąka - wyjaśnienie zjawiska rozpuszczalności.
- Co najszybciej nasiąka wodą?- zabawa badawcza miska z wodą i różne przedmioty 
(wata, papier, folia, wełna, kamień - dzieci nazywały zgromadzone przedmioty i sprawdzały co nasiąka 
wodą a co nie).
-  "Woda i ciepło" - zakręcony słoiczek wypełniony gorącą wodą z kilkoma kroplami atramentu umieściliśmy 
w pojemniku z zimną wodą. Zdjęliśmy zakrętkę zabarwiona woda wypływał ku górze, 
po pewnym czasie zaczynała opadać i mieszać się z resztą wody).
-  "Skóra wody" - napełniliśmy szklankę wodą, na jej powierzchni. 
Delikatnie pincetą położyliśmy igłę. Igła utrzymała się na powierzchni (cząsteczki na
powierzchni wody tworzą rodzaj błony, która jest w stanie utrzymywać lekkie ciała).
- "Wodne koło" - wylaliśmy strumień wody na "wodne koło" - prędkość obracania się koła zależy 
od ilości i siły spadającej wody. Obracające się koło wytwarza energię - dzieci zastanawiały się,
 w jaki sposób możemy ją wykorzystać.
       
 
* * * * * * * * * *
 
Realizacja „Krainy Bieli” przypadła na okres, kiedy śniegu mamy wiele, 
by nie powiedzieć – w nadmiarze. 
Centralnym wydarzeniem było zorganizowanie spotkania z pracownikiem Nadleśnictwa Kolbuszowa –
 panią Natalią Wrona. Pani leśniczy przygotowała dla dzieci prezentację multimedialną: 
„Zwierzęta lasu zimą”, a także przyniosła specjalną karmę dla ptaków, 
którą nasi przedszkolacy rozwiesili w ogrodzie przedszkolnym.
Przygody w Krainie Bieli były również związane z zabawami badawczymi. 
Dzieci zapoznały się ze zmiennymi 
właściwościami śniegu, dowiedziały się jak powstaje, 
a także sprawdziły czy choć biały jest naprawdę czysty.
Dzieci wykonały pracę: „Śniegowe okno” z wykorzystaniem ekologicznych „surowców” tj. 
resztek firan i materiałów, a także śniegowe ozdoby z zużytych płyt Cd.
       
 
* * * * * * * * * *
 

Realizacja Krainy Soczystej Zieleni polegała na zorganizowaniu uroczystego powitania Pierwszego Dnia Wiosny. Został na tą okazję przygotowany konkurs "Moda Ekologiczna". Dzieci wraz z nauczycielami przygotowały stroje z surowców wtórnych.

Porządek

1.Powitanie zaproszonych gości, dzieci biorących udział w konkursie, nauczycieli, rodziców przez panią dyrektor Przedszkola Renatę Draus.

2. Przedstawienie składu jury.

3. Prezentacja przygotowanych strojów.

4. Obrad jury.

5. Teatrzyk pt. Czerwony kapturek i spółka” – przygotowany przez dzieci z grupy III pod kierunkiem pani Anety Konefał.

6. Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród.

7. Wspólny poczęstunek.

8. Zwiedzanie wystawy „Mam, tato! Jeśli kochasz – nie pal przy mnie”

Ad. 1

Dyrektor Przedszkola nr 3 w Kolbuszowej pani Renata Draus powitała przybyłych gości między innymi pana Posła Zbigniewa Chmielowca, burmistrza Kolbuszowej pana Jana Zubę, dzieci biorących udział w konkursie, nauczycieli, rodziców i wszystkich zgromadzonych.

Ad. 2

Pani dyrektor zapoznała ze składem jury, przedstawiła regulamin konkursu ( w dokumentacji przedszkolnej ).

W skład jury wchodzili:

- Katarzyna Cesarz – przewodnicząca

Inspektor ds. promocji i kultury powiatu Kolbuszowskiego

Członkowie:

- Renata Biesiadecka – przewodnicząca Rady Rodziców

  Przedszkola nr 3 w Kolbuszowej

- Barbara Nycek – pracownik ds. oświaty zdrowotnej i promocji  zdrowia. Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Kolbuszowej.

- Bożena Ożóg – pracownik PSSE w Kolbuszowej

- Andrzej Selwa – Podinspektor ds. promocji gminy w Kolbuszowej.

Ad. 3

 W kolejnym punkcie uroczystości nastąpiła prezentacja przygotowanych strojów w następującej kolejności:

1.    Domatków  – Szkoła Podstawowa oddział „0”

2.    Dzikowiec – Przedszkole Samorządowe

3.    Jagodnik – Przedszkole „Jagódka”

4.    Jagodnik – Szkoła Podstawowa

5.    Kolbuszowa - Przedszkole nr 1

6.    Kolbuszowa - Przedszkole nr 2

7.    Kolbuszowa – Przedszkole Niepubliczne p. w. św. Józefa

8.    Kolbuszowa Dolna – Przedszkole

9.    Kolbuszowa Górna – Przedszkole

10. Mechowiec – Przedszkole

11. Przedbórz – Szkoła Podstawowa oddział „0”

12. Werynia – Przedszkole

13. Widełka – Przedszkole

14. Zarębki – Szkoła Podstawowa oddział „0”

15. Kolbuszowa – Przedszkole nr 3

Ad. 4

Po prezentacji strojów jury udało się na obrady.

Ad. 5

Podczas tajnych obrad jury zgromadzone dzieci miały możliwość obejrzenia teatrzyku „Czerwony Kapturek i spółka” przygotowany przez  dzieci z grupy III pod kierunkiem pani Anety Konefał.

 Ad. 6

Teraz nastąpiła chwila na którą wszyscy czekali a mianowicie ogłoszenie wyników konkursu. Pani przewodnicząca Katarzyna Cesarz przedstawiając wszystkich nagrodzonych wręczała pamiątkowe dyplomy i upominki.

Wyniki przedstawiają się następująco:

Grand Prix – Przedszkole w Weryni

I miejsce – Szkoła Podstawowa oddział „0” w Jagodniku

Szkoła Podstawowa oddział „0” w Zarębkach

II miejsce - Przedszkole w Widełce

Niepubliczne Przedszkole p. w. św. Józefa w Kolbuszowej

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Domatkowie

Przedszkole nr 3 w Kolbuszowej

Wyróżnienie I stopnia przyznano:

Przedszkole nr 2 w Kolbuszowej

Przedszkole w Mechowcu

Przedszkole „Jagódka” w Jagodniku

Przedszkole w Dzikowcu

Przedszkole nr 1 w Kolbuszowej

Przedszkole Kolbuszowa Dolna

Przedszkole Kolbuszowa Górna

Szkoła Podstawowa oddział „0” w Przedborzu

Członkowie jury sporządzili protokół z obrad (znajduje się w dokumentacji przedszkolnej)

Ad. 7

Pracownicy Przedszkola nr 3 przygotowali dla wszystkich dzieci wspólny poczęstunek, który cieszył się dużym powodzeniem.

Ad. 8

W ostatnim punkcie wszyscy goście, nauczyciele, dzieci mieli możliwość zwiedzenia wystawy pracy nadesłanych z całej Polski na konkurs „ Mamo, tato! Jeśli kochasz – nie pal przy mnie”, zorganizowany przez nasze Przedszkole, którego koordynatorem jest pani Aneta Konefał.

 

 

Przedszkole „Kraina Marzeń” - Czarna Białostocka

Przedszkole ,,Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej przystąpiło do projektu ,,Wędrówki Przedszkolaka- na ratunek przyrodzie”.

Mieszkamy w centrum ,,Zielonych Płuc Polski”, jesteśmy zobowiązani do ochrony naszego środowiska, dlatego wszystkie grupy chętnie przystąpiły do tego projektu. Koordynatorkami projektu są instruktorki koła przyrodniczo-ekologicznego ,,Szyszkowe Ludki” Marta Rutkowska, Elżbieta Toczydłowska, Marta Czaban.  

W październiku i listopadzie podróżowaliśmy po Krainie Wielkiego  Błękitu. Zapoznaliśmy się z globusem, którego błękit zajmuje 3/4 powierzchni. Poznaliśmy rośliny i zwierzęta żyjące w wodzie. Odpowiedzieliśmy na kilka pytań dotyczących tajemnic wody na podstawie książki S. Elbanowskiej i J. Kosmalowej  ,,Tajemnice wody”.

Stworzyliśmy kącik Wielkiego Błękitu - makietę wody i zwierząt ją zamieszkujących, prace dzieci, muszelki, kamyki.

Przedszkolaki na co dzień obcują z wodą ,,z kranu”. Ma ona nieco inny skład niż naturalne zbiorniki wodne, gdyż zawiera substancje, które uzdatniają ją do picia. Aby bliżej poznać jej właściwości, wszystkie grupy przedszkolne w listopadzie zajmowały się ,,badaniem wody”. W tym celu odbył się cykl zabaw i zajęć, które wprowadziły dzieci w tą tematykę.

 Zaprosiliśmy panią laborantkę Elżbietą Nieckarz - pracownika Przedsiębiorstwa Komunalnego w Czarnej Białostockiej , która opowiedziała dzieciom skąd się bierze woda w kranie. Przedszkolaki mogły obserwować kroplę wody z kranu i z kałuży przez mikroskop, badać która z nich jest czysta, określać twardość wody za pomocą specjalnych odczynników. W małym ,,przedszkolnym” laboratorium dzieci przeprowadziły szereg doświadczeń, sprawdzały, które przedmioty pływają, a które toną, które rozpuszczają się i nie rozpuszczają w wodzie - wyciągały wnioski. Poznały stany skupienia wody oraz zjawisko krążenia wody w przyrodzie.

            Mamy nadzieję, że cykl zabaw z wodą sprawił dzieciom wiele radości i satysfakcji, gdyż tak zdobyta wiedza i umiejętności poprzez bezpośrednie działanie są najtrwalsze i najwartościowsze.

         

  

 

* * * * * * * * * *

 

Sprawozdanie z Krainy Mroźnej Bieli [Pobierz]

 

* * * * * * * * * *

Pożegnaliśmy wspaniałą Krainę Mroźnej Bieli, która fascynowała nas baśniowymi krajobrazami, przyjemnościami zabaw na śniegu oraz obowiązkami wobec naszych skrzydlatych i leśnych przyjaciół.

Już witamy, a zarazem żegnamy przepiękną Krainę Soczystej Zieleni.

Zwiastunami wiosny w naszym przedszkolu były roślinki posadzone jeszcze w lutym(cebula, rzeżucha) w naszym kąciku przyrody, które obserwowaliśmy, omawialiśmy ich wzrost oraz degustowaliśmy. Obserwowaliśmy przyrodę budzącą się do życia w naszym ogrodzie przedszkolnym, w najbliższym otoczeniu oraz w pobliskim lesie.

Poznaliśmy nazwy niektórych  drzew i krzewów obserwując ich  budowę i wygląd .Z lupą w ręku podpatrywaliśmy zachowanie owadów

Wreszcie nadeszła upragniona wiosna, powitała nas rzęsistym deszczem, całe przedszkole było przygotowane na przemarsz z marzanną przez miasto. Ze względu na pogodę,  tradycyjną marzannę zrobioną ze słomy  pożegnaliśmy w naszym ogrodzie przedszkolnym (spaliliśmy ją) , śpiewaliśmy wiosenne piosenki. Drugim etapem było ekologiczne pożegnanie zimy przygotowane przez koło przyrodniczo-ekologiczne ,,Szyszkowe ludki” i koło literackie ,,Mali literaci”. Rozpoczęliśmy naszą uroczystość od inscenizacji utworów ,,Wiosna” i ,,Przyjście wiosny”, śpiewem piosenek. Następnie przebraliśmy wspólnie z przedstawicielami wszystkich grup naszą marzannę w stroje wiosenne,  udekorowaliśmy w kwiaty (przygotowane przez każdą). Na cześć wiosny wznosiliśmy okrzyki, bawiliśmy się. Koło przyrodnicze przygotowało prezentację sadzenia cebulek kwiatowych do doniczek,( każda grupa przedszkolna w swoich salach także posadziła swoje cebulki). Obserwowaliśmy wzrost  naszych roślinek, dbaliśmy aby miał odpowiednią temperaturę, oświetlenie, nawodnienie. Pod koniec kwietnia posadziliśmy nasze wyrośnięte roślinki do ogrodu przedszkolnego. Będziemy o nie dbały przez cały czas ich wzrostu.

Dużym wydarzeniem w przedszkolu było Święto Ziemi przygotowane także przez koło przyrodniczo-ekologiczne i literackie. Każda grupa przeprowadziła konkurs wiedzy przyrodniczej oraz zabawę dydaktyczną dotyczącą segregacji śmieci uświadamiającą rolę człowieka w procesie przekształcania środowiska przyrodniczego, zapoznały się z pojęciem  recyklingu, obejrzały teatrzyk ,,Na ratunek ziemi”. Wszyscy wyszliśmy sprzątać nasz plac przedszkolny, każda grupa miał przydzielone zadania. Po wykonaniu zadań dyskutowaliśmy na temat wykonanej pracy jej użyteczności dla przedszkolaków i mieszkańców. Na czystym placu bawiliśmy się wykorzystując urządzenia terenowe. Dbanie o środowisko jest już w nas zakorzenione, będziemy dbać o nasze rośliny, zwierzęta,  także o nasze otoczenie nie tylko w następnej Krainie Złotego Słońca, ale już zawsze.

 

.:ZOBACZ GALERIĘ:.

 

* * * * * * * * * *

Wędrówka po Krainie Złotego  Słońca  zachęcała nas do przebywania na świeżym powietrzu, spacerów, wycieczek  po okolicy, na łąkę, do lasu. Dbania o nasze kwiaty, które posadziliśmy wiosną, podpatrywaniem ich rozwoju. Obserwowaliśmy zachowania się zwierząt w naszym ogrodzie przedszkolnym i okolicy. Zorganizowaliśmy ,,Dzień Żółty” ubraliśmy się na żółto, malowaliśmy żółte balony ze zwierzętami i roślinami chronionymi, które wzięliśmy na ,,happening” przemarsz ulicami naszego miasta jako manifestację radości, zbliżającego się lata i wakacji. Chcieliśmy uświadomić wszystkim jak jest istotna ochrona naszego środowiska. Wyruszyliśmy także bryczkami na wyprawę po okolicy. Obserwowaliśmy życie tętniące w lesie, na łące, polach. Zajechaliśmy do garncarza oraz do Domu Kultury w Czarnej Wsi Kościelnej, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach. Następnie szukaliśmy zwierząt i roślin, które są pod ochroną. Zakończeniem wyprawy było ognisko, pieczenie kiełbasek zabawy i pląsy. 

Nie zapomnieliśmy o naszych kwiatkach, które regularnie podlewaliśmy, nawoziliśmy i odchwaszczaliśmy. Wszystkie grupy z naszego przedszkola aktywnie  uczestniczyły w ,,Wędrówkach Przedszkolaka- na ratunek przyrodzie”. Poznaliśmy i utrwaliliśmy wiadomości dotyczące rozwoju i poszanowania roślin i zwierząt. Myślę, że rozpoczęta ,,Wędrówka  Przedszkolaka na ratunek przyrodzie” będzie nadal kontynuowana w naszym przedszkolu.

 

.:ZOBACZ GALERIĘ:.

 


Copyright  © apuk 2008 - 2010